Gündem:
İZ BIRAKAN AKADEMİSYENLER
 Akademisyenleri değişik açılardan ele almak irdelemek ve haklarında görüş beyan etmek mümkündür. Öğrenciler kendisine iyi not veren, sevecen davranan hocalarını severler. Esnaf açısından kendisine uğrayan alış veriş yapan akademisyen daha iyi olabilir.Üniversite ile doğrudan ilgisi olmayan halk için gazete ve TV’lerde ismini gördüğü akademisyen daha çok hizmet eden akademisyen olarak değerlendirilebilir. Kuşkusuz farklı bakış açıları vardır. Üniversite de görev yapan tüm akademisyenlerinde öğrencilere, Bolu halkına, esnafına ve Bolu tarihine katkısı olduğu kuşkusuzdur. Bu yazımızda farklı bir bakış açısından bakarak sadece kendi alanlarında kalıcı eser bırakan bazı değerli hocalarımızın ismini anımsayacağız. 

1992 yılında Abant İzzet Baysal Üniversitesi kurulmadan önce Bolu ilimizde 1978 yılında faaliyet geçen Ankara  İktisadi ve Ticari İlimler Akademisine bağlı olarak Sevk ve İdarecilik Yüksek Okulu(SİYO) vardı. Bu yüksek okulda öğretim üyeliği yapmış ve akademi dünyasına ciddi katkı sağlamış bazı hocaların isimlerini anmak gerekir. Anayasa hukuku Profesörü İbrahim Kabaoğlu,halen Ankara Üniversitesi SBF de görevli borçlar hukuku öğretim üyesi Prof.Dr.Arif Kocaman, Vergi hukuku uzmanı ve Prof.Dr.Oğuz Oyan’ın öğrencilerinden  Eski başbakan Yardımcısı Doç. Dr. Abdullatif Şener,Eski Başbakan yardımcılarından Dr.Masum Türker bu okulda görev yapmışlardır.Sendikacılık tarihi konusunda iz bırakan Doç.Dr.Fatih Gümüş’te bu yüksek okulda müdürlük yapmıştır.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi kurulduktan sonra daha çok akademisyen Bolu ilinde görev yapmaya başlamıştır. Rektörlük yapan Prof.Dr. Kemal Güçlüol ve MEB’nın bir dönem müsteşarlığını yapan Prof.Dr.Nihat Bilgen’i bilim dünyasına sağladıkları katkılar sebebiyle unutmamak gerekir.Her iki eski rektöründe üniversitenin her türlü siyasi kaygıdan uzak bir bilim yuvası olarak kalmasına çabaladıklarına ve kendi alanlarında kalıcı eserler bıraktıklarına tanık oluyoruz.

Spor Yüksek Okulunun müdürlerinden Prof.Dr.Gazenfer Doğu,spor camiasında bilinen ve saygı duyulan bir isimdir.  

Eğitim Fakültesinde çok sayıda saygın öğretim üyesi görev yapmıştır. Akademik dünyaya kalıcı eserler bırakan Prof.Dr.Mürüvet Bilen ve Prof.Dr.Yahya Kemal Kaya bunların başında gelmektedir.Çok sayıda esere ve sergiye imza atan Sanatçı,ressam Prof.Dr Erol Özden Resim bölümünde uzun süre görev yapmıştır. Müzik bölümünde ise geçtiğimiz yıl kaybettiğimiz Y.Doç.Dr.Sefai Acay’ı anımsamak gerekir.

Fen Edebiyat Fakültesi kurucu eski dekanlarından ve fizik alanında kalıcı eserler bırakan Prof.Dr.Erdal İnönü ile müşterek çalışmaları olan Prof.Dr.Naif Türetken anmak gereklidir.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi,Eski SİYO kadrosunu devir almıştır.Bu nedenle Bolu’nun en eski fakültesi İİBF’dir.İİBF’de kendi alanında saygınlığı olan özgün eserler bırakan pek çok öğretim üyesi görev yapmıştır.Bunlar arasında sosyoloji,tiyatro,sinema,müzik ve hukuk alanında kalıcı eserler bırakan Prof.Dr. Erkan Akın, Siyaset bilimi alanında kalıcı eserleri olan hukukçu Prof.Dr. Levent Köker’i,şimdi siyasetle uğraşan,eski milletvekili ve Ziraat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Doç.Dr.Gökhan Günaydın’ı anımsamak gerekir.

Bolu için ve Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde öğrenim gören öğrenciler için bu isimler birer şans olmuştur.

Halen Üniversite de görev yapan kendi alanlarında kalıcı eserlere imza atan akademisyenleri de ayrı bir yazı da değerlendirmek gereklidir.

 

Anahtar Kelimeler
BoluIzAkademisyenAİBÜ
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Metin Aytekin 1 yıl önce

Üniversitenin kuruluşunda ve gelişmesinde önemli katkıları olan öğretşim üyelerini gündeme getirmenizi takdirle karşılıyorum.İsimlerini zikrettiğiniz iki rektörle de birlikte omuz omuza çalışan Üniversitenin kadrolu ilk genel sekreteri olarak ,isimlerini saymadığınızı düşündüğüm iki çok değerli (rahmetli)bilim adamını da anmadan olmaz.Prof Dr.Yahya Özsoy ve Prof.Dr.Doğan Çağlar.İki bilim adamımız da Türkiye'de Özel Eğitimin duayenleridir.Doğan Çağlar,Teknik Eğitim Fakültesi Dekanlığı,Yahya Özsoy ise Eğitim Fakültesi Dekanlığı ve Rektör yardıcılığı yapmıştır.
Teşekkürlerimle.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

MUTLU BİLGE HASAN KANCA VE AKP’YE SAYDIRDI

Haberi Oku