Gündem:
KAMU YARARI DÜŞÜNÜLMEMİŞTİR!

TMMOB Makina Mühendisleri Odası
Kocaeli Şube Bolu İl Temsilciliği Yürütme Kurulu Başkanı O. Murat Ataman, dün Paşaköy Mahallesinde temiz su boru hattında meydana gelen patlamayla ilgili olarak yaptığı açıklama da, CTP Boru kullanılan ana hatlar ve diğer yerler ile ilgili olarak Bolu Belediyesini 2013 yılından bu yana yazılı ve sözlü olarak uyardıklarını  belirtti. Belediyenin yerüstü yatırım işlerinde(kaldırımlar, parklar, yollar, çöp toplama sistemlerinde) kullandığı yap- boz -tekrar yap tekniğini maalesef yer altı yatırımlarında da uyguladığını, kısıtlı kamu kaynaklarının nasıl boş yere harcandığını ifade eden Ataman,  bilim yoluyla elde edilmiş mühendislik bilgilerinin uygulama ve kuralları doğrultusunda, en uygun ve ekonomik çözümler üreterek, çoğulcu katılım sağlayarak, kamu kaynaklarının doğru şekilde kullanarak gerçekleştirmesi dileğimizdir  dedi.

 Patlamanın olduğu yer

Ataman’ın basın açıklaması şu şekilde:

“Dün Paşaköy mahallesinde temiz su boru hattında patlama gerçekleşmiş ve yakınında bulunan ev-bahçelerde su baskınları meydana gelmiştir. Yerinde yaptığımız incelemede patlayan borunun da daha önce ki patlamalara konu olan ana hatta daha küçük çapta kullanılan CTP tip boru olduğu ve boru hattı döşenirken teknik kurallara uyulmadığı gözlemlenmiştir.

Ayrıca bizler CTP tip borunun sadece Gölköy-Su arıtma tesisinde kullanıldığı bilgisine sahipken, Gölköy-Su arıtma hattı arasındaki ana boru hattının kurallara uygun döşenmediğini belirterek 2013 yılında çözüm önerilerimizi kamuoyu ve belediye ile paylaşmıştık. Ayrıca boru tedarikçi firmanın 21.08.2008 tarihli bir raporunda boruların döşeme kurallarına uyulmadan döşendiğini belirten yazısı da basın ile paylaşılmıştır.

Dün yaşanılan olayda ana hattın dışında da CTP tip boru kullanılan yerler olduğu ve bu borularında benzer şekilde kurallara uygun döşenmediği,  olay yerindeki incelemelerimiz sırasında tespit edilerek fotoğraflanmıştır. Yüksek basınçlı su taşıyan ve yastıklama yapılmayan, iri çakıl ve taşlı ile kapatılan boruların dış yüzeyine taş veya iri çakıllar baskı yapmakta, suyun darbeli akışı ile boru dış tabakası zedelenmekte zamanla delinerek büyük hasarlı patlamalara neden olmaktadır.

Gerek özel gerekse kamu kaynaklarının kullanımında temel kural; yapılan işin uygunluğunun yerinde kontrol ile denetlenerek yatırım bedelinin verilecek onay ile ilgili firmaya aktarılmasıdır.  Ekli fotoğraf ve çizelgede de görüleceği üzere, dünkü patlamada boru hattının teknik olarak uygun olmayan koşullarda montajı gerçekleştirilmiştir.

Mesleğimizin gerekliliği olarak daha önce ana hat ile ilgili 25.09.2012 tarihinde, 03.12.2012 tarihinde 19.08.2013 tarihinde çözümlere yönelik önerilerimiz basın aracılığı ile beyan edilmiştir. Kamuyu aydınlatma ve kamu kaynaklarının doğru kullanılması adına, mesleki uzmanlıklarımız doğrultusunda yapılması gerekenler anlatılmıştır.

Belediyenin yerüstü yatırım işlerinde(kaldırımlar, parklar, yollar, çöp toplama sistemlerinde) kullandığı yap- boz -tekrar yap tekniğini maalesef yer altı yatırımlarında da uyguladığını, kısıtlı kamu kaynaklarının nasıl boş yere harcandığını Bolu halkı yakından tanık olmaktadır. Belediye yetkililerin çözüm ile ilgili doyurucu bir açıklama yapmaları beklenmektedir

Bulunduğumuz bölgede yönetimde bulunan ve bulunacak tüm görevlilerin yetkilerini; bilim yoluyla elde edilmiş mühendislik bilgilerinin uygulama ve kuralları doğrultusunda, en uygun ve ekonomik çözümler üreterek, çoğulcu katılım sağlayarak, kamu kaynaklarının doğru şekilde kullanarak gerçekleştirmesi dileği ile saygılarımı sunarım.”

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI
 KOCAELİ ŞUBE BOLU İL TEMSİLCİLİĞİ

 YÜRÜTME KURULU BAŞKANI

 O. MURAT ATAMAN

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner124
banner122

ZORUNLU DEPREM SİGORTASI YAPTIRMA ORANI ARTTI
Zorunlu deprem sigortası yaptırma oranı 2020 yılında yüzde 5,3 oranında artış gösterdi.

Haberi Oku