Gündem:
KHK
 TEK TİP ZORUNLULUĞU

696 sayılı KHK'ya göre, 5275 sayılı "Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun"a eklenen maddeyle, Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren suçlar nedeniyle tutuklu veya hükümlü bulunanlara, duruşmaya sevk nedeniyle ceza infaz kurumu dışına çıkarılmaları durumunda, ceza infaz kurumu idaresince verilen giysileri giyme zorunluluğu getirildi.

Bu kapsamda, Türk Ceza Kanununun "Anayasal Düzene ve Bu Düzenin İşleyişine Karşı Suçlar" başlıklı beşinci bölümünde yer alan suçlardan hükümlü ve tutuklu bulunanlar için bu madde hükmü uygulanacak.

"Cebir ve şiddet kullanarak, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs" ile "Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye  teşebbüs" suçunu işleyenler badem kurusu  renginde tulum giyecek.

"Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Büyük Millet Meclisini ortadan kaldırmaya veya Türkiye Büyük Millet Meclisinin görevlerini kısmen veya tamamen yapmasını engellemeye teşebbüs", "Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine karşı silahlı isyan", "Cumhurbaşkanına suikast ve fiili saldırı" suçlarını işleyenlerle, "Devletin güvenliğine karşı suçlar" ile "Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar" nedeniyle örgüt kuran tutuklu ve hükümlüler ise duruşmalara gri renkli tulum giyerek  katılacak.

Kadın tutuklu ve hükümlülerin giysileri tulum olmayabilecek. Söz konusu madde hükümleri çocuklar ile hamile kadınlar hakkında uygulanmayacak.

ÇOK TARTIŞILACAK O MADDE

Öte yandan, tüm bunların dışında yer alan bir madde ise çok tartışılacağa benziyor.

8 Kasım 2016'da yayınlanan 6755 sayılı KHK ile 15 Temmuz darbe ve terör eylemlerinin bastırılması konusunda görev alan kişilerin, görev ve fiilleri nedeniyle hukuki, idari, mali ve cezai sorumluluğu doğmuyordu. Bugün yayınlanan KHK'de ise, bu maddeye "sivil" eklemesi de yapıldı. Eklenen yeni maddeye göre, "Resmi bir sıfat taşıyıp taşımadıklarına veya resmi bir görevi yerine getirip getirmediklerine bakılmaksızın, darbe teşebbüsü ve terör eylemleri ile bunların devamı niteliğindeki eylemlerin bastırılması kapsamında hareket eden kişiler hakkında da birinci fıkra hükümleri uygulanır" denildi.

Yani, 8 Kasım 2016'da yayınlanan 6755 sayılı KHK ile kamu görevlileri için yapılan bu düzenlemeye "siviller" de dahil edilmiş oldu.

BOLU’DAN İHRAÇLAR

OHAL kapsamında hazırlanan 695 ve 696 sayılı iki yeni Kanun Hükmünde Kararname (KHK), 24 Aralık 2017 tarihli Resmi Gazete'de yayımlandı. Kararnamelerde Bolu’dan ihraç edilen kamu görevlileri de bulunuyor.

OHAL kapsamında hazırlanan 695 sayılı KHK'ya göre, terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti, iltisakı veya bunlarla irtibatı olan 2 bin 756 kişi kamu görevinden çıkarıldı. İhraç listesinde ilimizde görev yapan toplam 11 kişinin ismi de bulunuyor. İşte

Bolu’dan ihraç edilen o isimler ve görevleri:

Sevde Baltacı Kuran Kursu Öğretmeni, Bolu Merkez

Dursun Yanteri,  İmam Hatip, Bolu Mengen

Ali Yiğit, Müezzin Kayyım, Bolu Seben

Sevda Yıldız Kuran Kursu Öğreticisi Bolu Seben

Ekrem Akbunar, Bolu ASP İl Müdürlüğü

Mustafa Yıldız, Öğretmen, Bolu Dörtdivan

Kerime Bastı, Öğretmen, Bolu Mengen

Abdurrahman Emen, Öğretmen, Bolu Merkez

Ahmet Erdoğan,Öğretmen, Bolu Merkez

Ahsen Zeyrek İşçi, Uzman Tabip, Bolu Merkez

Barış Aras, Jandarma Kurmay Binbaşı, Bolu Jandarma Komutanlığı

 

Anahtar Kelimeler
Tek TipSivilİHRAÇKHK
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner123
banner122

BU HABERİ HAVUZ BASININDA BULAMAZSINIZ!

Haberi Oku