"google-site-verification" content="BBzqtWrXTOresAe-g1_fakLE8Sa7FhH5sxUsyofvfLs"
Gündem:
KUZEY'DEN BİR SOLUK:ALTIYEDİ SANAT EDEBİYAT DERGİSİ

Yaşadığımız sürecin adını bir salgına bağlasak da durmayan dinamiklerden söz ettiğimizde edebiyatımızın hız kesmediğini, yazar ve okurun bu süreçte belki de en canlı yapıtaşları olduğunu gözlemliyoruz.

Sanat ve edebiyat dünyasının yasaklarla elinin kolunun bağlandığı bu süreçte internet ve sosyal medya yaşamımızın bir parçası oldu adeta. Edebiyat dünyası bu süreci söyleşiler, atölye çalışmaları, digital paylaşımlar ile yönetirken diğer yandan da bu süreci “yazmak” veya “okumak” için fırsata dönüştürenler de basılı eserlerle okurla buluşmayı başardı.

Salgın döneminin en dikkat çekici özelliği ise İstanbul’un başını çektiği yayın dünyasında Anadolu’nun kadim topraklarından dergi, fanzin, bülten ve e-dergi uygulamalarında gözlemlenen artış.

Yayın dünyasına girişi salgın öncesinde gerçekleşse de bu süreçte niteliği ve görselliği ile en dikkat çekici yayınlardan biri ise “Kuzeyden Bir Soluk” iddiasıyla edebiyat yaşamımıza adım atan Zonguldak menşeili Altıyedi Sanat Edebiyat dergisi.

Altıyedi Sanat Edebiyat Dergisinin asıl sahibi ise Zonguldak Kültür ve Eğitim Vakfı. Vakıf Zonguldak için kültür, sanat, eğitim ve bilimde bir köprü niteliğinde. Bu bilgi birikim ve deneyiminden hareketle yola çıktıkları dergiciliği Vakfın hem Mütevelli Heyeti Başkanı hem de Altıyedi Sanat Edebiyat Dergisi Koordinatörü Yunus Aykut Kırbıyık’a sorduk.

Hangi gereksinim sizi dergi çıkarmaya yöneltti? Neden “Altıyedi Dergisi”? 
“Bir bağırsa sesi bütün sokaklara yeter biliyorum” demişti Turgut Uyar, sokak lambasını ve onu ışığını tanık gösterirken. Ve sokak lambasının derdini anlatamayışını, umarsızlığını “Işığın Boğulduğu” başlığını taşıyan dizeleriyle anlatmıştı Dünyanın En Güzel Arabistanı’nda. Altıyedi’yi çıkarma düşüncemizin altında biraz da bu vardı aslında. O sokak lambasının sesi olmak, ışığın değil, karanlığın boğulduğu bir dünyaya seslenmek istemiştik. Bu yüzden de dergimizin başlığının hemen altındaki “karanlığın boğulduğu” mottosuyla, ışığa, umuda, barışa olan özlemimizi dile getirdik, getirmeye de kararlıyız.

Vakfın isminde vurgu yapılan kültür, aslında diğer vurgudan soyutlanmış bir kavram değil. Biz, edebiyat hamurunu eğitim ve kültür malzemesi ile yoğurup okurumuza ürünümüzü sunuyoruz. Edebiyat dünyasında yer alan her yapıt bu dünyada yerini alır. Bugün dönüp baktığımız, ufkumuzu açan, yüreğimizi genişleten ve bize edebiyatın sonsuz hazzını yaşatan birer ışık kulesidir dergiler. Bizler de bu kez kuzeyden bir rüzgar estirelim istedik. İçinde hırçın Karadeniz’in coşkusu olsun istedik; ağıtlarıyla bezeli kömürün kokusu olsun, yaylaların serinliği, ormanların gümbürtüsü olsun derken de bir coğrafyaya atıf yapmadık aslında ülkenin sesi olsun istedik.

“Altıyedi sanat Edebiyat Dergisi”yi görücüye çıkarırken iki başlıktaki çabada yoğunlaştık: İçerik ve görsel.  

İçerik esasen kırmızı çizgimizdir. Bunu yazarlarımızdan gelen tüm ürünlerde öncelikledik. Dosya konularımızı, belki soyut ve ağır olsa da çağımızın toplumsal hastalıklarından harmanladık. Yabancılaşma ile başlayan dosya yolculuğumuz Göç, Öteki, Taşra, Ütopya&Distopya, Yalnızlık ve Geçmişi Beklerken ile devam etti. Nisan 2021 ayında çıkacak 8. Sayımızın dosya konusu ise Hayaller ve Gerçekler. Ayrıca Zonguldak’ın yerel değerlerini ilave kitap ekleri ve argümanlar ile besledik.

Dergimiz, kapağı dışında renkli değil. Bu nedenle görsellik bir diğer titizliğimiz oldu. Fotoğraflardan ziyade sanatsal desenler gibi görsellikleri kullandık.

Neden Altıyedi Sanat Edebiyat Dergisi denildiğinde piyasalaşan sanat edebiyatın içinden bu duruma direnen özgün niteliği ile tavizsiz bir edebiyat ürünü çıksın istedik. 

Okurun az, yayının çok olduğu bir piyasada sizi farklı kılan nedir? Zonguldak için edebiyat dünyasından beklentileriniz var mı?

Sevgili Ahmet Özer Bey’in bir sözü var: ”Amatör ruhla, profesyonelce bir iş çıkarıyorsunuz”.

Yetmez mi?

Biz bir vakfın bünyesinde tamamen gönüllülük üzerine imece bir çalışma yapıyoruz. Telif hakkı ödeyemiyoruz, çünkü bütçemiz sınırlı. Dağıtım ağına giremiyoruz, çünkü henüz iktisadi bir işletme üzerinde çalışmalar yapıyoruz. Dergimizi, üyelerimizin katkı payları ve okurlarımızın bağışlarıyla bastırıyoruz. Dergimizin yanında verdiğimiz hediyeler için sponsor arayışında bulunuyoruz. Bizden çok daha olumsuz koşullarda dergi çıkaranlar da var. Ama biz şanslıyız ki, dostlarıyla ve okuruyla bütünleşik bir edebiyat sevdalısıyız.

Vurguladığım gibi, bizler kentimizin ve ülkemizin “sakini” değil, “sahibi” olma kararlılığında, Anadolu coğrafyasının her değerine saygı ve sevgi besleyen Nazımların, Orhan Velilerin, Yakup Kadrilerin, Yaşar Kemallerin, Karacaoğlanların, Aşık Mahzunilerin, Neşet Ertaşların, Turhan Selçukların, Bedri Koramanların yüzüyüz aslında. 

Yayının çok okurun az olduğu bir ülkedeyiz. Bunun sorgulanması coğrafyadan tutun da sosyo-ekonomik yapıya varıncaya kadar ayrı bir mecra. Bir çok basılı ürün okumak için değil neredeyse bakılmak için okura sesleniyor. BU internetten önce de böyleydi sonrasında da. Bu yapının değişmesi gereğinde hepimiz hemfikiriz. Lakin, bir avuç okurun bile “niteliği”, “çizgiyi” önemsediğini biliyoruz –ki bu önemli. Açıkçası biz bu bahçede sürgün veriyoruz.

Beklentilerimiz kentimiz ve kendimiz için değil, umudumuz ve özlemlerimizi diri tutan barışa, demokrasiye ve çağdaşlığa uzanan yolculukta bize yoldaş olan herkese bir tutam nefes verebilirsek ne mutlu bize.

Bizim tüm beklentimiz kentimiz, bölgemiz ve tüm ulusumuz için sanatın ve sanatçının, edebiyatın ve yazarlarımızın, hatta basımevlerinden tutun da dağıtım emekçilerine kadar “okur”a ulaşan sürecin yasaksız ve sağlıklı günlere kavuşması umudu.

Teşekkür ederim.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner122

TANJU ÖZCAN'DAN 'YABANCI' DÜŞMANLIĞI!
Bolu Belediye Başkanı CHP’li Tanju Özcan’ın, “Yabancı uyruklu kim varsa abonemiz olan, su fiyatlarına,...

Haberi Oku