Gündem:
LİDERLERE DAVET
 Çağdaş dünyada halen uygulanan şekliyle ve eskiden bizde de olduğu gibi, yüz yüze bakarak TV’lerde karşılıklı otursunlar.  Eğri otursunlar, doğru konuşsunlar. Hakaret etmeden, uygar ölçüler içinde tartışsınlar. İzleyenlere saygı duyarak, nezaketle bu halkın hizmetinde olduklarını anlatsınlar.

Mutlu seyretsin insanlarımız liderlerini. Anayasa değişikliğinin neler getirip, neler götürdüğünü öğrensinler. Doğruları kim söylemiş, haklı olan kim, karar kılsınlar. Çay kahve eşliğinde rahat koltuklarında yapsınlar değerlendirmelerini.

Arkadan atıp tutarak, milleti gererek yapılan siyaset bizi felakete götürüyor. Daha da vahim olan, bu kavga, gerilim ve hamasete dayalı siyasete uluslararası boyut kazandırıldı. Korkarım bu gidişle, kazanacağım sananlarla beraber,bütün ulus olarak kaybedeceğiz…

Ülkemizin dirliği, ulusumuzun birliğiiçin çok önemli olan ‘’Halk Oylaması’’ na günler kala, liderlerin açık oturumlara çıkmaları ısrarla talebimizdir. Hatta bu açık oturumlara, tarafsız kalamayacağını beyan etmiş, ‘’EVET’’ den yana taraf olmuş Sn. Cumhurbaşkanımızın da katılmasında yarar vardır. Çünkü, şu anda kendisi oylamanın en gayretli taraflarından birisi durumundadır.

Çağdaş ülkelerde olduğu gibi, ‘’EVET’’ veya HAYIR’’ tercihlerini savunan siyasi liderlerin, bir veya birkaç TV programında, bir arada veya teke tek karşılıklı tartışmaları konusunda CHP lideri Sn. Kemal Kılıçdaroğlu’nun çağırısı vardır.

Konunun en önemli boyutu oylamanın kavram kargaşasına sokulmadan halkımızın aydınlatılmasıdır. İnsanlarımızın, kandırmanın zor yapılabildiği, siyasi liderlerin yapacağı bu açıkoturumları gözlemek hakları vardır. Tarafların arkadan dolanamadan, yalan yanlış yapamadan, yüz yüze tartışmalarının izlenebilmesi gerçeklerin ortaya çıkabilmesi açısından önemi büyüktür. Terazinin dilini önemli kılan ufak farklar işte böylece ortaya çıkacaktır. Doğruların ortaya çıkabilmesi, hakka uygun bir yarış yapılabilmesi için bu açıkoturumlar mutlaka yapılmalıdır. Dünyanın önemli ülkelerinde uygulanan bu demokrasi gerekliliği bizim halkınızdan kaçırılmamalıdır. Kaldı ki, liderleri açık oturumları, AKP iktidarı öncesinde başarı ile uygulanmıştır. Çok yararlıda olmuştur.

Bütün siyasi liderlerin karşılıklı yapacağı bu açıkoturumlarda, ekonomik ve idari gücü elinde bulundurmayan kesimden siyasetlerin liderleri de görüşlerini halka sunma fırsatı bulabileceklerdir.

Parsellenmiş yazılı ve görsel basından, sahibinin sesi belirli akademisyen ve gazeteciler vasıtası ile yalan yanlış bilgi , istatistik ve yorumlarla yapılan yönlendirme amaçlı programlarından bıktık usandık. Sanal dünyanın ahlaksız trollerinden gına geldi hepimize…

Halk oylaması, iletişim ve algı oluşturma konusunda da akıl almaz harcamaların yapıldığı adaletsiz bir yarış haline dönüşmüştür. Devletin imkanları ve yürütme erki de bu yarışa dahil edilmiştir. Eşitlik ve tarafsızlık ilkesi bir tarafa atılmıştır.

Televizyonların eşitlik ilkesini uygulamaları açısından yasal zorunluluklarının takibi sulandırılmıştır. YSK bu konuda işlevsiz hale düşürülmüştür. ‘’RTÜK’’ den tarafsızlık beklemek hayal hale gelmiştir. TRT etkinliğini yitirmiş, itibar edilemez yayınlar yapmaktadır. Genel olarak medyadaki beyin yıkamalar insaf sınırının çok üzerinde devam etmektedir.

Halkımızı 16  Nisan. 2017 de oylayacağı, Anayasa değişikliklerinin iyi anlaşılabilmesi ve oylamanın hakça olabilmesi için çağdaş dünyada uygulanan ve izlenmesi bizim halkımızın da hakkı olan ‘’ SİYASİ LİDERLERİN AÇIK OTURUMLARI’’ yapılmalıdır. Bundan kaçmak yanlıştır, Halkımıza yapılan haksızlıktır.

Hazır, CHP Genel Başkanı Sn. Kemal Kılıçdaroğlu çağrı yapmışken ve sık sık tekrarlıyorken, Sn. Cumhurbaşkanı da dahil bütün Genel Başkanlar, yüz yüze, koçlar gibi karşı karşıya,  açıkoturuma çıksınlar. Gurup toplantılarında partililere, sarayda muhtarlara kendilerini alkışlatmakla bitmiyor bu işler. Halkımızın karşısında, kendileri de karşı karşıya TV ekranlarında yerlerinde olsunlar.

Bir dünya deyişidir;  ‘’HAKLI OLAN, YERİNDE BULUNUR…’’

Beklenilen yerlerinde olsunlar. Yerlerinde olamayanlar haksız sayılırlar. Açık oturumdan kaçmasınlar…

 

                                                                                                                                                   

 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ İHLALLERİ RAPORU AÇIKLANDI
Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin Mart 2018 ifade ve basın özgürlüğü ihlalleri raporuna ilişkin...

Haberi Oku