Gündem:
MADEN OCAĞININ DİBİNDE
 Türkiye'de sömürü çarkları arasında ezilen işçi sınıfının ana gövdesi yaptıkları iş itibariyle belki de maden işçileridir. Yerin metrelerce altında kazma vuran eller, alın terinin karşılığını alamamakta.

Günümüzde maden patronlarının kar hırsı yüzünden ezilen maden işçileri ve ocakları adeta Avrupa'nın 17.yüzyıllarındaki madenlerini anımsatıyor. 

Verilmeyen ücretler, yasaya aykırı çalıştırma, keyfiyete göre işten çıkartma veya maden ocağını kapatma ve patronların sendika düşmanlığı maden işçilerinin en büyük sorunlarından başı çekenler.

İlimiz Mengen ilçesi Gökçesu beldesinde de koşullar, sorunlar;  Türkiye’deki maden işçilerin yaşadığı sorunlardan farklı ve bağımsız değil.

Bu bağlamda Gökçesu yeraltı maden işçileri artık sorunlarının patrondan kaynaklandığının farkında ve sıkıntılarını Yeraltından Sesler Facebook sayfasında dile getiriyorlar.

 

YERALTINDAN SESLER

 Yeraltından Sesler Facebook sayfasında tepkilerini gösteren bazı işçiler şunları dile getirdi: 

"Bolu Mengen'de faaliyet gösteren Nurullah Ercan'a ait madenlerde köle gibi çalıştırılan işçilerin sesini duysun Türkiye. Mesai saatimiz bitmesine rağmen işveren tarafından baskıyla ocakta tutulup üretime zorlanıyoruz. Günde 10 saate yakın çalışıyoruz. Haftada 2 gün olması gereken tatilimiz sadece 1 gün!"

 Üretim zorlaması denilince aklımıza direk o acı gün geliyor. 13 Mayıs 2013 Soma katliamı.. 

301 maden işçisi katledildikten sonra TBMM'de yapılan düzenlemeyle yeraltı maden işçilerinin çalışma saati günde en fazla 7.5 saathaftada ise en fazla 37.5 saati geçmemek üzere yasalaştırıldı. Ancak bu uygulama Mengen'de olduğu gibi birçok özel maden ocağında uygulanmıyor.

Bir çok maden işçisi bunu BİMER'e ve MİGEM'e “Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü” şikâyet etse de devlet yetkilileri bu olaya sessiz kalıyor. 

İşçiler can güvenliklerinin sağlanmasını talep ediyorlar.

Gökçesu’da belediye başkanı CHP’li olmasına rağmen işçilerin sorunlarına karşı alabildiğine ilgisiz. Tekrar Soma’lar yaşanmasın istiyorlar.

MADENİN PATRONU AKP’Lİ

Patron Nurullah Ercan AKP ile kol kola ve Nurullah Ercan ismi Türkiye için çok da yabancı değil. 

Daha önce 9 Aralık 2009'da Bursa/Mustafakemalpaşa ilçesinde 19 maden işçisinin yaşamını yitirdiği Bükköy Madenciliğin patronu.

PATRONDA FITRATÇI

Bu katliamdan sonra Nurullah Ercan basına; "İşçileri döve döve mi çalıştırıyorduk?" ve "Allah'ın kaderi" gibi söylemlerle kamuoyundan ve binlerce maden işçisinden yoğun tepki almıştı. 

Patron Nurullah Ercan 2000’li yıllarda Gökçesu maden ocağında işçilerin sendikalaşmasını önlemek için önce lokavt ilan etmiş, lokavtla da başa çıkamayınca ocakları geçici olarak kapatmıştı. Ekmek kavgası peşindeki işçiler dağıldıktan sonra tekrar ocakları açmıştı.

Ayrıca, edindiğimiz bilgilere göre de yine Bükköy Madencilik'in Kütahya ve Aydın'da ki işletmelerinde yüzlerce maden işçisi ne maaşını ne de tazminatını alabiliyor. 

 

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Hakan civelek 11 ay önce

Hakyiyen babamda olsaacımayın

Misafir Avatar
hakki aydin 11 ay önce

İs yasaları
Sendikalar yasaları ve
Sendikalar
Özellikle 1983 ten sonra çalışan emekçiler lehinde hic bir yasa çıkmadığı gibi 2821 ve 2822 sayılı yasalarda işçinin derdine deva olmadi bunu ozetledikten sonra 2003 den beri is yasası işçiler için çalışmadı
Sendikalar yasası sendikalar için çalışmadı
Sendikalar da sendika olmaktan ziyade tabela sendikaları haline dönüştü
Sendikalar haklarını anayasanın 51 ve55nci mdlerinden alırlar bunu bile alma gereği duymadilar çünkü bu özellikle sari sendikalar ve yöneticilerinin de isine geliyordu hem balina hem mihina vurmayı yeglediler ve kendi statülerini koruma yöntemine gittiler
Heyyy sendikalar siz ne ise yararsiniz
Özellikle yer altında calisanlarin örgütlü olduğu sendikalar belki işçinin karnına giren yarim ekmeği bir ekmek yapa biliyorsunuz ama çalışma koşullarını göz önüne koyduğumuzda. Yine özellikle is güvenliği ve işçi sağlığı konularında açıkçası hic ama hic ciddi çalışmanız yok
Lütfen hak arama örgütü olduğunuzu unutmayın
İşçilerin genel deki hakları ile ciddi ciddi ilgilenen .

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner123
banner122

BU HABERİ HAVUZ BASININDA BULAMAZSINIZ!

Haberi Oku