Gündem:
MEB'DEN MÜFREDATA YETKİSİZ MÜDAHALE

 Bolu Milli Eğitim Müdürlüğü ve Bolu İl Müftülüğü aralarında imzaladıkları bir protokol ile Bolu Merkezde öğrencilere tanınan “Serbest zaman etkinliği derslerine müfredata aykırı bir biçimde müdahale etmeye hazırlanıyor.

Müfredata aykırı bu müdahale sonucunda ders çizelgesinde bulunan serbest zaman etkinliği derslerine okul dışından gelecek olan imamlar gelerek genç beyinlere Kuran-ı Kerim eğitimi ve dini bilgiler verecekler.

Pedagojik formasyonu olmayan imamlar tararından sınıflarda öğrencilere tanınan serbest zaman etkinliğinde içeriği belli olmayan dini bilgiler ile öğrencilere cihat, şeriat gibi konularda propaganda yapılabileceği endişesi veliler tarafından şiddetle protesto edildi.

İktidarın kindar ve dindar nesil yetiştirme projesine hizmet amacı taşıyan Bolu Milli Eğitim Müdürlüğü ve Müftülüğün üstelikte Milli Eğitim Bakanlığı müfredatında dahi olmayan bir şekilde müdahale hazırlığı için hangi odaklardan talimat aldığı bilinmemekte.

Bolu Valiliğinin konu ile ilgili bilgisi olup olmadığı da bilinmemekte.

Veliler toplu halde Bolu Eğitim Sen yönetimine müracaat ederek şiddetli tepkilerini dile getirdi.

Ayrıca bugün saat 17.00’ de Bolu Eğitim Sen lokalinde toplu bir basın toplantısı yapılacak, konu ulusal basına taşınacak.

Eğitim Sen Bolu Şube başkanı Zehra Kulalı Gezici’ de bir basın açıklaması ile olayı kamuoyuna duyurdu.

İŞTE O AÇIKLAMA

 

BOLU DA EĞİTİMDE AKIL ALMAZ UYGULAMA

İlimizde eğitimde akıl almaz bir uygulamayla daha karşı karşıyayız.

Bolu Valiliği, Bolu il Milli Eğitim Müdürlüğü ve Bolu İl müftülüğünün imzaladığı bir protokolle Merkez ilköğretim okullarının tamamında, ilk öğretim haftalık ders çizelgesinde bulunan 2 saatlik ‘’ Serbest Zaman Etkinliği’’ dersinin okul dışından gelecek, İmam Hatip Lisesi mezunu ve sadece halk eğitim merkezinden sertifikalı kişilerce, Değerler Eğitimi (Dini Bilgiler ve Kur’an ı Kerim ) olarak verilmesine  karar verilmiş. İmzalanan protokol gereğince bu akıl almaz uygulama,  okullarımızda 04 Ekim 2017 tarihi itibariyle okul müdürleri tarafından hayata geçirilmeye başlanmıştır. Okulun normal ders saatleri içerisinde ve sınıf öğretmeninin sınıfta olmadığı bir ortamda 2 saatlik dersin, içeriği bilinmeyen ve pedagojik formasyonu, çocuklarla ilgili hiçbir deneyimi olmayan kişilerce verilmesi planlanmaktadır.

Okul müdürleri öğretmenleri acil olarak toplantıya çağırarak, bu akıl almaz, içeriği ve sınırları bilinmeyen protokol gereğince yapılacak derse velilerden öğrencilerini göndermeleri için onay verdiklerini gösterir dilekçeleri alma telaşına düşmüşlerdir. İmzalanan “Protokol” söz konusu derse katılımın isteğe bağlı olarak gerçekleşeceğini belirtse de  öğrenci  velilerimize  gönderilen matbu dilekçelerde   kimlerin bu eğitimi vereceği  belirtilmemiş ve sadece ‘’istiyorum ‘’  seçeneği yerleştirilerek öğrenci velilerine dönük    yönlendirme  yapılmıştır.  Dilekçelerde, imzalan protokole bile aykırı olarak “istemiyorum” seçeneği dahi yer almamaktadır.

Gelişmeler üzerine sendikamızı çok sayıda veli ve öğretmen telefonla arayarak bilgi talep etmiş, kaygılarını ve itirazlarını ifade etmişlerdir.

Kamuoyu aşağıda bulunan soruların yanıtını Protokole imza atan Bolu Valiliği ve Bolu İl Milli Eğitim Müdürlüğünden beklemektedir:

1.     Okul saati içerisinde yapılacak bu uygulamaya katılmak istemeyen öğrenciler bu ders saatlerinde hangi dersi görecek veya ne yapacak?

2.     Bu dersi almak istemeyen öğrencilerin arkadaşlarıyla ilişkisi bozulabilir mi, okul idarelerinin öğrencilere dönük ayrımcı tutumları olabilir mi? Öğrencinin sosyal baskı görme olasılığına karşı her hangi bir önlem alındımı?

3.     Söz konusu dersi verecek olan kişilerin mesleki ve pedagojik formasyonu var mı?

4.     Öğretim ortamında yaşanabilecek olası sorunlara karşı bu kursu verecek kişilere dönük yeterli güvenlik soruşturması yapıldı mı?

5.     Söz konusu dersler yapılırken ders öğretmeni öğrencilerle beraber bulunacak mı?

6.     Aynı ders saati için iki ayrı kişiye (Ders öğretmeni-Kurs Öğretmeni) ücret ödenecek olması Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerin Ders ve Ek Ders Ücretleri ile ilgili Bakanlar Kurulu tarafından belirlenen esaslara uygun mu?

7.     Oluşabilecek sorunların hukuki sorumluğu kimde olacaktır

Öğretmenlerimizin büyük bir bölümü söz konusu uygulamayı kabul edilir bulmadıklarını; öğrencilerinin içeriği belli olmayan ve ehliyetsiz kişilerce yapılacak olan derslere alınmalarını kabul etmediklerini ifade etmektedirler.

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası olarak;

Kimsenin MEB tarafından belirlenen ders içeriklerinin dışında ders içeriği belirleme ve yeni ders koyması gibi bir yetkisinin olmadığını,  paralel bir müfredat oluşturamayacağını buna yetkisinin olmadığını belirterek uyarıyor, derhal bu uygulamanın sonlandırılmasını talep ediyoruz.

Çocuklarımızı ana sınıflarından itibaren sözde seçmeli dediğiniz ama yarattığınız yandaş kadrolarla fiili olarak zorunlu hale getirdiğiniz   din eğitimi zorlanmasını kabul etmiyoruz , etmeyeceğiz.

 Akşamdan sabaha değiştirdiğiniz ve kaosa sürüklediğiniz eğitim sisteminde, önünü göremez hale gelen veli ve çocuklarımızı bir de ‘’istiyorum’’ ‘’istemiyorum’’ diye ayrıştırmanıza ve dayatmalarınıza yeter diyoruz.

Özellikle ilkokul 2 ve 3.sınıf öğrenci velilerimize sesleniyoruz;  bu uygulama ile çocuklarınız 2 saatlik ders boyunca sınıfından ve öğretmeninden ayrı ehliyetsiz kişilerce içeriği belli olmayan ve uzmanlarca onaylanmayan bir uygulamayla karşı karşıyalar. Velilerimizi bu uygulama karşısında çocuklarımıza ve okullarımıza  sahip çıkmaya çağırıyoruz. Bolu Valiliğini ve Bolu İl Milli Eğitim Müdürlüğünü bu uygulamaya son vermeye davet ediyoruz.

Eğitim Sen olarak bu uygulamanın iptali için velilerimizle öğretmenlerimizle birlikte,  dayanışma ve mücadele kararlılığımızı kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz   
Eğitim Sen Bolu Şube Başkanı


Zehra Kulalı Gezici

 

 

 

 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Endişe duyuyorum 1 yıl önce

Boluda çok bilindik ve merkezi konumda bulunan bir okula giden öğrencilerimizin bu dersi secmedigimiz takdirde sınıfta arkası dönük bir şekilde oturacağı okul yöneticileri tarafından belirtilmiş olup mecburen girecekler başka secenekleri yok diyerek bu dersi almaya zorunlu kılındık. Eğitimli olan pedagojik formasyon almış olan kişilerden hepimiz aldık bu dersi. Kimse dinimizin öğretilmesine karşı değil hepimiz muslumaniz çok şükür. ama belli bir eğitim almamış insanlardan, dayatilarak küçük yaştaki (daha soyut kavramları anlayamayan) cocuklarimiza bu eğitimin verilmesine karşıyız.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner123
banner122

BU HABERİ HAVUZ BASININDA BULAMAZSINIZ!

Haberi Oku