Gündem:
OSMANLI HAYRANI KADINLARI ANLAMAK
                       

Doç. Dr. Faruk GÜÇLÜ

------------------------------:

Osmanlı Devleti, 600 yıl hüküm sürmüş eleştirilecek ve övülecek yanları olan tarihte yerini almış bir devlettir.Osmanlı Devleti’nin yaşadığı dönemin koşulları ya da yönetimin bakış açısı gereği Osmanlı Döneminde kadının adı yoktur.Sarayda sadrazamlık yapan ya da üst düzey devlet görevi alan bir kadına rastlayamazsınız.Kadınların sadece haremde aktif yer aldığını görürsünüz.Tarihçiler padişah anneleri ve eşlerinin padişahlara yön verdiğini söylerler bu doğru olabilir ama bunlar sarayın dışında değil sarayın içinde yapılabilen işlerdir.

Osmanlı Devleti’nde yasa olarak Mecelle uygulandığından kadınlar erkek çocukların yarısı kadar miras hakkında sahiptiler.Yine iki kadının tanıklığı bir erkeğin tanıklığına denk sayılmıştı.Erkeklerin üç kere “boş ol” demesi bir kadının boşanması için yeterli idi.Yine II.Mahmud döneminde 1831 yılında ilk nüfus sayımı yapılmış sayımda erkekler ve hayvanlar sayılmıştı.Askere alınacaklar ve vergi için yapılan sayımda,kadınların sayısının öğrenilmesine dahi gerek duyulmamıştı.

Kadınlar arasında bilim adamı ve sanatçı yetişmesi de mümkün değildi.Hele azınlıktan olmayan Müslüman kadının bilim ve sanatla uğraşması olası bile değildi.İlk Tiyatro sanatçısı olan Afife Jale’nin başına gelenleri unutmamak gerek.Zira kadınların sahneye çıkması zaten yasaktı.Osmanlı döneminde yapılan birkaç seçimde,yerel yönetim seçimler dahil kadınlara oy verme seçme ve seçilme hakkı tanınmamıştır.

Kadınların sadece sahneye değil sokağa çıkmaları da yasaktı.Bazı örnekler sıralama gerekirse.

-25 Osmanlı Sultanı III.Osman bir tahta çıkması sebebiyle bir ferman yayınlayarak kadınların üç gün sokağa çıkmasını yasaklamıştır.

-Lale Devrinde dar ferace giyilmesi yasaklanmıştır.Daha sonra II.Abdulhamit bir ferman yayınlayarak feracenin sadece saray mensubu kadınlarca giyilebileceğini halktan birisinin giymesinin suç sayılacağını bildirmiştir.

-1725 yılında kadınların baş yemenileri ile sokağa çıkmaları yasaklanmıştır.

-Kadınların Beyazıd,Şehzadebaşı,Aksaray gibi yerlerden araba ile bile geçmeleri yasaktı.         ( 15.08.1881. Herald Tribüne gazetesi)

-1914 yılında yayınlana bir fermanla da müslüman kadınların  ince kumaştan yapılmış çarşaf ve yeldirme giymeleri yasaklanmıştır.

-Kadınların tek başına yanında eşi,oğlu olmadan faytona binmeleri yasaktı.

-Kadınların İstanbul’da hangi sokaklarda dolaşabilecekleri tek tek belirlenmişti.

-1.Sultan Mahmud kadınlarla erkeklerin aynı kayığa binmelerini yasaklamıştır.

-III.Mustafa ise bir ferman yayınlayarak ne suretle olursa olsun kadınların sokağa çıkmasını yasaklamıştır.

-Yavuz Sultan Selim Kanunnamesine göre de kadınların su taşıdıkları yerlerde erkeklerin dolaşması yasaktır.

Kadınlar açısından yasaklar saymakla bitmiyor.Kısacası Osmanlı Devletinde kadın evinden dışarı çıkamayan,fazla bir söz hakkı olmayan eşine ve çocuklarına bağlı bir kuldur. Günümüz kadınlarının bu nedenle Osmanlı hayranlığını anlamakta zorluk çekiyorum.

 

 

Anahtar Kelimeler
PeçeFesKadınOsmanlı
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

MUTLU BİLGE HASAN KANCA VE AKP’YE SAYDIRDI

Haberi Oku