Gündem:
PARLAYAN ÜÇ YILDIZ

Fikri Sönmez, Osman Özgüven, Fatih Mehmet Maçoğlu

İlk ikisi kuyruklu yıldız misali geçip gitti, Anadolu topraklarından.

Fikri Sönmez 1979’da Ordu'nun Fatsa ilçesinde bağımsız belediye başkanı seçilen ve ilçeyi halk komiteleriyle yöneten Devrimci Yol’cu Sönmez, dönemin Başbakanı Süleyman Demirel ve sağcı medyanın hedef göstermesi sonrası 12 Eylül darbesinin lideri Kenan Evren’in yönettiği operasyonla 11 Temmuz 1980’de gözaltına alınmıştı.

Bundan birkaç ay sonra gerçekleşen darbe koşulları altında cezaevinde tutulan ve işkence gören ‘Terzi Fikri’, 4 Mayıs 1985 günü, yalnızca 47 yaşındayken kalp krizi geçirerek yaşamını yitirdi.

Oysaki Terzi Fikri belediye başkanlığı seçimlerinde, sağ partilerin ve CHP’nin oylarının toplamından fazla oy alarak seçilmişti.

Fatsa’da, fındıkta alivrecilik denilen, fındığı daha bir yıl öncesinden dalında üreticiye faizli para vererek kapatan tefecilik yöntemi yasaklanmış,

Kadının evde, tarlada çalışırken, erkeklerin ise kahvelerde keyif çatması engellenmiş,

Stokçuluk ve karaborsaya dur denilmiş.

Halkın aleyhinde olan sistem neyi emretti ise, Fatsa’da halkla konuşarak yerel meclisler, aksini yapmaya başlamıştı.

Kısaca “Söz, Yetki ve İktidar” halka devredilmişti.

Tabii izin vermeyeceklerdi, bunu bal gibi biliyorduk.

Lakin direnilmedi, ilçe basıldı…

Faşistler, asker ve polise, kadın kıyafeti giyerek,maske takarak sokaklarda rehberlik etti.

Sonrası malum…

Devletin derin aklı Fatsa’ya tekrar hâkim oldu.

Yıllar sonra Fatsa’ya gittiğimde ışıklı bir yolu andıran vitrinleri ile Fatsa’yı kuşatan alivreci kuyumcu mağazalarının tekrar zuhur ettiğini gördüm.

Kuyruklu yıldız geçti gitti. Ateşini ve ışığını geride bırakarak...

Osman Özgüven’i, Bolu CHP İl Başkanı iken tanıdım, Özgüven CHP İzmir İl Başkanı idi.

Yıl 1996 sanırım.

Baykal, Özgüven’i genel merkeze muhalif olduğu için görevden aldı.

Ercan Karakaş’ın çağrısı ile İzmir-Balçova’da kapalı spor salonunda kararı kınamak için toplandık, toplantı sonuç bildirgesini ben hazırladım ve sundum.

Öncesinde 1984 ila 1994 yılları arası SHP’den Dikili Belediye Başkanlığına seçilen Osman Özgüven’in anılarda yaşayan çalışmaları arasında neler var derseniz,

Ekşi sözlükten

“Özgüven belediye otobüslerini ücretsiz yapan, otobüse binen öğrencileri evlerinin önüne kadar bıraktıran, belediyeye ait sağlık merkezinde 1 tl'ye muayene,  6 tl'ye röntgen çektiren, parası olmayandan bu ücretleri de almayan, belediyeye ait ekmek fırınında ekmeği en ucuza satan belediye başkanı,

Ayda 10 tona kadar su kullanan tüketiciden de ücret almayan belediye başkanı.

Ancak Osman Özgüven’ in sosyal belediyecilik adına yaptığı bu hizmetler, soruşturmaya uğramasına neden oldu. Sayıştay denetçisi, Başkan Özgüven hakkında suyu halka parasız dağıttığı gerekçesiyle görevini kötüye kullanmaktan Danıştay’a suç duyurusunda bulundu."

Evet,  müesses nizam bu halkçı toplumcu uygulamaları kökten ret etti.

Özgüven 2004 yılında tekrar belediye başkanı seçildi.

Bu kez de bin türlü komplo, mahkeme ve yıldırma neticesi görevi bıraktı.

Şimdi Dikili’de yaşıyor gene, emekli ve yorgun…

Yaşayan toplumcu-halkçı son kuyruklu yıldız Fatih Mehmet Maçoğlu…

Dersim/Ovacık ilçesi belediye başkanı, Komünist Başkan.

31 Mart’da Dersim ili yerel yönetimine, Sosyalist Meclisler Federasyonu, TKP’den aday

Son günlerde FOXTV’de Ovacık yerel çalışmaları anlatılıyor.

Bütün Türkiye merakla, ilgiyle izliyor.

Şaşırıyorlar…

Biz de şaşırıyoruz ama kararlı iradesine…

Otobüs bedava, su bedava, başkanın maaşı bir belediye çalışanı kadar…

Başkan her yıl halka belediye hesapları hakkında hesap veriyor.

Mahalle temsilcileri birlikte karar veriyor, yerel konulara.

Başkanın tarım politikaları ise şimdilerde tanzim satış adı altında pazara,güya ucuzluk getireceklere inat dudak uçuklatacak cinsten..

Başkan hazine arazilerine el koymuş,

Rant için, imar için değil, ama.

600 dönüm hazine arazisine el koyarak burada halkla beraber tarım yapan, gübre kullanmadan, yerli tohumlarla tarım yapan fasulye, mercimek vs. eken, ektiren ürünü ucuza mal eden kurduğu kooperatifle üretim-tüketim zincirini tamamlayan, Ovacık gençlerini issizlikten kurtaran, yüksek öğrenime giden öğrencilere burs veren, ilçeye kütüphane açan,anlatmakla bitmez…

İşte bu kuyruklu yıldız, henüz ülkemiz semalarında…

Hedef büyüttü.

Dersim “Tunceli” ili belediye başkanlığına TKP adayı

Karşısında iki aday daha aday var.

Biri CHP adayı, öteki ise başını HDP’nin çektiği, EMEP vs.nin desteklediği aday.

Şimdilik anketlerde HDP’ nin önde gittiği söyleniyor.

HDP’ nin kazanmasına “müesses nizam”  sevinecektir.

Tabii akıl galip gelir, Maçoğlu kazanırsa gözünüzü Dersim’den çevirmeyin…

Henüz kuyruklu yıldız ülkeyi terk etmeden…

Süha Alparslan/Bolu

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Hasan Özata 2 yıl önce

Sayin başkan bir arada hopa ya baksan belki bu kuyruklu yıldızlar 4 olabilir. Mesela 2004 2009 arası ÖDP li başkan neler yapmış mesela gibi. Aslında bir kaç küçük örnek var ancak ülke kamuoyuna çok mal olmadığı için sanıyorum pek bilinmiyor. Selamlar saygilar.

Misafir Avatar
bektaş doğan 2 yıl önce

Siz değerli yoldaşlar görünce inanın umudumuz tekrar yeşerecek diye gurur gurur duyarak göz yaşlarını tutamıyorum.

Misafir Avatar
Hakkı Şener 2 yıl önce

Sevgili Süha Alparslan,

Yazdığınız makaleyi Bolu'dan bir dostumun tavsiyesi üzerine okudum. Okuduklarımın bende bıraktığı izlenimi bende birkaç sözcükle de olsa belirtmek isterim.
Herşeyden önce size yürek dolusu teşekkür etmek istiyorum. Maçoğlu'ndan önce Fikri Abi'yi ve Osman Özgüven'i andığınız için. Sözcüğün gerçek anlamıyla aht-e vefâ bu olsa gerek.Osman Özgüven'i bilmiyordum, ama o yüreği güzel insanın yaşadıkları beni şaşırtmadığı gibi, kendilerinin "küskünlügünü" anlayışla karşılıyorum. Nice uzun ömürler diliyorum kendilerine.
Maçoğlu meselesine gelince:
Uzun söze gerek yok siz yazınızda yeterince belirtmişiniz. Bir yığın imkânsızlıklarına karşın rüştünü ispatlamış bir "Belediye Başkanı" duruyor karşımızda. Aklın yolu birdir halk belediyeciliğini, kendi doğasına uygun üretim biçimlerini geliştirip, o üreticilerin yönetici de olabileceğini savunanların, kazanımların halka hizmet olarak hedefleyenlerin seçimi Maçoğlu olmak zorundadır.
Bunu ben veya sen veya bir başkası istediği için değil, yaşadığımız onca deneyimlere, yaşadığımız onca acılara, sıkıntılara rağmen hayat böyle emrettiği için Maçoğlunun secilmesi gerekiyor.
Ama kurt dumanlı havayı seviyor. Maçoğlu'nun karşısında aday olanlar lütfen o cesareti gösterip bize bugüne kadar yönetimde oldukları o belediyelerin başarılarının dökümünü yapsınlar. Sıradan halktan biri olara bunu talep ediyorum. Yukarıda belirttiğim gibi aklın yolu birdir, eyvAllah, memnuniyetle kendilerini desteklerim.
Halkımızın yaşamından, halkımızın bizat edindiği tecrübelerden onur duyarım. Halkımızın sağduyusuna da inanın sonsuz güvenim var; yeter ki oyun kurallarıyla oynansın. Demokrasi, demokrasinin kendi koyduğu kurallarıyla ve hakkaniyetle uygulansın. O onur abidesi Terzi Fikri'nin yaşadıklarını sanki 11 çocuklu yoksul bir ailenin oğlu Maçoğlu bilmiyor mu dersiniz?
Pekâlâ biliyor Maçoğlu, biliyorda "Mecbur İnsandır" Maçoğlu. O kadar insanın önüne ďüşmüş yol göstermiş, geri döner mi o haramzadelerin önünde.
Saygı ve sevgilerimle.

Misafir Avatar
Bahtiyar Yeşiltaş 2 yıl önce

Fikri Sönmez' in ölüm tarihi 4 Mayıs değil, 5 Mayıs. 4 Mayıs akşamı rahatsızlandı, 5 Mayı' ın ilk saatlerinde (01.00- 01.30) ölüm haberi geldi.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner124
banner122

DİNCİ AKİT TABELAYA TAKTI!
Bolulu iş adamı Yurdaer Kalaycı Camlı Caminin bitişiğindeki yeni yaptırdığı binanın girişine 12.yüzyıl...

Haberi Oku