Gündem:
PAZARA KADAR DEĞİL!
 Ankara’dan başlayan adalet yürüyüşünde son günlere geliniyor. Eğer ciddi bir provokasyon yaşanmaz ve her şey yolunda giderse 9 Temmuz Pazar günü saat 18:00 da yapılacak mitingle adalet eyleminin yürüyüş ve miting aşaması sonlanmış olacak.

Yürüyüş ve miting aşaması diyorum zira toplumun adalet konusundaki beklentilerinin karşılık bulmasının ve somut kazanımların elde edilebilmesinin pek de olanaklı gözükmediği siyasal iktidar ve Erdoğan’ın yürüyüş boyunca sergilediği tavırlar dikkate alındığında ayan beyan ortada.

Dolayısıyla adalet eyleminin yeni bir boyuta taşınması kaçınılmaz.

Bu süreç nasıl gerçekleşecek henüz bir veri yok.

Yürüyüş ve miting Kılıçdaroğlu’nun inisiyatifi ile başlamış olmakla birlikte birçok sendika, kitle örgütü ve siyasal parti eylemi aktif katılımla destekledi. Bundan sonraki aşamada gerçekleşecek eylemlerin yine sadece Kılıçdaroğlu’nun insiyatifinde mi yoksa oluşturulacak bir platform aracılığı ile mi gerçekleşeceği de henüz belirlenmiş değil. Ama sürecin devam edeceği kuşkusuz...

Zira geçen yazımda da ifade ettiğim gibi bu adalet eylemi faslı Pazar günü sonlanır ve herkes rutin yaşamına dönerse olayın Kılıçdaroğlu ve bir grup milletvekilinin torunlarına anlatacakları anıları olmaktan öteye gidemeyeceği kesin.

Gelinen şu aşamadaki en somut kazanımın kitlelerin korku ile sınavlarından elde edilen olumlu sonuçlar olduğunu ifade etmek yanlış olmaz. Bir an 15 Temmuz 2016 tarihinden iki üç ay sonrasına dönecek olursak toplum olarak içinde bulunduğumuz psikolojinin ciddi bir paranoyaya dönüştüğünü anımsarız.

Sosyal paylaşım hesaplarını kapatanlar, mesai arkadaşlarından kuşku duyanlar, kel alaka bir kişisel problem nedeni ile FETÖ’cü  iftirası ile muhatap olup  hapse düşme korkusu yaşayanlar, çok sıradan talepleri nedeni ile hak arama derdine düştüğü halde KHK tehlikesini  her an tepelerinde  demokles’in  kılıcı gibi hissedenler, bilgisayarlarının fişini çekenler,  “birileri çaktırmadan filanca programı yüklerse” korkusuyla defi hacetine bile cep telefonları ellerinde gidenler, çoğumuzun tanık olduğu tipler değil miydi?

Bu kuşkular ve kaygılar yadırganacak duygular değildi elbet.

Bunlar konjonktürel olduğu kadar siyasal iktidarın tehditkar tavırlarının da doğal sonucu idi.

Ayrıca FETÖ denen başbelası yapının örgütleniş ve devleti ele geçiriş stratejisindeki başarısı ve işbölümü bir diğer neden olarak düşünülebilir. Oysa bugün siyasal iktidar onun asli ve aslında ezeli destekçileri ne kadar iftira ve tehdit kampanyası yürütürlerse yürütsünler insanlar o yürüyüş kortejine katılıyor.

 Erdoğan, iktidar ve Bahçeli aslında her  “Yürüyenler FETÖ’cü ve teröristtir” dediklerinde meseleyi o kadar çok sıradanlaştırdıklarının ve normalize ettiklerinin farkına henüz varamadılar.

Kılıçdaroğlu ile ilgili olarak da küçük bir öneride bulunmanın uygun olacağını düşünüyorum.

Yürüyüş  salt fizikel bir eylem değildir.

Zihinsel olarak da yaşanan yorgunluk ve gerilim, aşırı motivasyon ve kaygılar her an nereden geleceği belli olmayan provokasyon  endişesi   430 kilometre yürüyen bir insanın en yakın yol arkadaşlarıdır. Yürüyüşünü yarıladığında Haber Türk de çıktığı açık oturum programının sonlarına doğru zihnen yorgunluğunun emareleri gözlendi. Konuşma yapacağı pazar günü irticalen değil de daha önceden hazırlanmış bir metine bağlı olarak halka seslenmesi gerek motivayon fazlalığı gerek zihinsel yorgunluğu dikkate alınırsa daha doğru olur diye düşündüğümü ifade etmeliyim. Yıllarca sahne performansı yapmış ve bu işin önünü arkasını iyi bilen bir eğitimci olarak. Tabii bizim mütevazı yerel gazetemiz Kılıçdaroğlu’nun basın danışmanlarının ellerine ulaşırsa…

Güzel günlere diyelim…

 

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

NEŞELİ KAMPANYA

Haberi Oku