Gündem:
SÖZ VE CEVAP HAKKI

Geçtiğimiz günlerde AİBÜ-Bolu Belediyesi ve Bolu Çorder işbirliğinde AİBÜ’de “İskilipli Alimler” başlığında bir panel düzenlenmişti. Programda 1926 yılında İngiliz casusu ve cumhuriyete karşı kışkırtıcı faaliyetlerde bulunma gerekçesi ile İstiklal Mahkemesi tarafından yargılanan ve asılan İskilipli Atıf’ın da bulunması Bolu’da cumhuriyetçi çevreler tarafından şiddetle eleştirilmişti. Cumhuriyetçi kesimler bu konuda tepkilerini Medya14 gazetesinde dile getirmişlerdi.

Çorder ise İskilipli Atıf hakkındaki haberlerimiz ve değerlendirilmelerimize karşı çıktı.

Çorder yetkilileri İskilipli Atıf’ın “şehid ve mazlum” olduğunu iddia ettiler. Çorumlular Derneği yöneticileri tezlerini savunan bir açıklamayı gazetemizde yayınlanıp yayınlanmayacağını sordu.

SÖZ VE CEVAP HAKKI ÇERÇEVESİNDE

Söz ve cevap hakkı ilkemiz adına bu açıklamayı gazetemizde yayınlıyoruz. Ama Çorder açıklamasının kelimesine, virgülüne katılmıyoruz şerhini altına düşerek   Medya14

ÇORUMLULAR DERNEĞİ

“Gazetenizde 04 Nisan 2018 tarihinde ”Sadece Gerçekler” başlığıyla verilen haberde “Püsküllü Kadir’den tek ve önemli farkı Milli Kurtuluş savaşında İngilizlerle somut olarak işbirliği yapmak olan “tescilli vatan haini” İskilipli Atıf hakkında bakın tarihçi Sinan Meydan bir röportajında neler anlatmış” denilmekte ve Sinan Meydan’ın anlatımlarına yer verilmektedir. Bu habere karşı halkın büyük bir kesiminin “mazlum” ve” şehid” olduğuna inandığı İskilipli Atıf Hoca hakkında aşağıdaki açıklamayı yapma zarureti hasıl olmuştur. Şöyle ki;

İskilipli Atıf Hoca, Osmanlıda yetişen büyük İslam alimlerindendir. Mirat-ül İslam, İslam Yolu,İslam Çığırı, Din-i İslam’da Men-i Müskirat, Nazar-ı Şeriatta Kuvve-i Berriye ve Bahriyye, Tesettür-ü Şer’i, Muayenet-üt Talebe, Medeniyyet-i Şeriyye ve

Frenk Mukallitliği ve Şapka isimli 9 adet eseri vardır.

1 Kasım 1925’te kabul edilen şapka kanunu, Konya, Kahramanmaraş, Giresun, Rize, Erzurum, Kayseri, Trabzon, Rize gibi şehirlerde direnişe neden olmuş ve  buralarda gezici İstiklal Mahkemeleri kurulmuştur.  Bu direnişte etkili olduğu gerekçesi ile Frenk Taklitçiliği ve Şapka kitabı toplatılmış ve 1,5 yıl sene önce kitabı yazan Atıf    Hoca, 7 Aralık 1925’te tutuklanmış  ve Ankara İstiklal Mahkemesi tarafından Giresun’a gönderilerek  “Suç ve Ceza Geriye Yürümez” kuralı ihlal edilerek yargılanmış ve  Beraatine kararı verilmiştir.

Beraatine karar verilmesine rağmen, salınmayarak  İstanbul’a getirildi ve Ankara İstiklal Mahkemesi’ne sevk edilerek 26 Aralık 1925 Ulucanlar Cezaevine getirilmiş  ve 26 Ocak 1926 tarihinde başlayan yargılamasında 02 Şubat 2016 tarihinde Savcı mütalaasında “3 yıldan 15 yıla hapis” talep etmesine rağmen tün evrensel ceza yargılamalarına aykırı biçimde  mahkeme heyeti idamına karar vermiş ve 04 Şubat 1926 tarihinde Ulus meydanında idamı infaz edilmiştir.

Atıf Hoca;Nazar-ı Şeriatta Kuvve-i Berriye ve Bahriyye kitabının gelirini Donanma Cemiyeti’ne bağışlamış ve takdirname ile taltif edilmiştir.

Yunan işgalini ilk protesto eden ve İngilizler’in de  içinde bulunduğu İtilaf güçlerinin bulunduğu binaya giderek kınama bildirisini okuyan cemiyet içinde yer almıştır.

“İngiliz Muhipler Cemiyeti” ne üyeliğine dair en küçük bir delil sunulamamıştır.

Yunan İşgaline karşı direnilmemesi şeklindeki bildiri sahte olup mühürsüz olarak dağıtılmış ve üstelik 25 Ekim 1920 tarihinde Vakit gazetesinin 1034. nüshasında Tekzip yayımlatmasına ve mahkemeye sunmasına rağmen dikkate alınmamıştır.

İdamını müteakip Mamak kimsesizler mezarlığına defnedilmiş, 1954 yılında Ankara Asri Mezarlığına nakledilmiş ve  22 Nisan 2008 tarihinde İskilip Gülbaba Mezarlığı’na defni sağlanmıştır.

Şevket Süreyya Aydemir,  “Suyu Arayan Adam” ve Hıfzı Veldet Velidedeoğlu “Anıların İzinde” adlı eserlerinde İstiklal Mahkemelerinin yapısını anlatarak İskilipli Atıf Hoca’nın masumiyetine işaret etmektedirler. Sayın Cumhurbaşkanımızın da katıldığı  çok büyük halk kitlesinin samimi fikri, İskilipli Atıf Hoca’nın “vatansever bir masum” olduğu ve politik gerekçelerle “şehit edildiği” noktasında birleşmektedir.

Milletçe birlik ve beraberliğe çok ihtiyaç duyduğumuz bu günlerde ayrıştırıcı söylemlerin hiç kimseye yararı olmadığı gibi  “vatan haini” şeklindeki yaftalama kolaycılığının da arz ettiğimiz gerçekleri örtmeye yetmeyeceği ortadadır.Tüm mazlumlar gibi İskilipli Atıf Hocamızı da savunmaya devam edeceğiz. “

Saygılarımızla/Fikret Kısar Başkan

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner123
banner122

TAVUKÇULARA REKOR CEZA

Haberi Oku