Gündem:
SPOR İL MÜDÜRLÜĞÜ 'HASODA' AÇTI
 Bolu Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü her hafta siyasal iktidarın emir ve görüşleri doğrultusunda siyasi çalışmalar yapıyor.

Geçtiğimiz hafta Bolu Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte “Cennetmekân Abdülhamit Han” resim sergisi açan Gençlik Spor İl Müdürlüğü bu haftada müdürlük binası içerisinde AKP’li Cihannüma Derneği önderliğinde “Hasoda ve Kitap Cafe” açtı.

Osmanlı’ya öykünen faaliyetleri ile dikkat çeken İl Müdürlüğü Hasoda açılışından sonra “Darbelerde Gençlik ve Milli İrade” adlı birde sohbet gerçekleştirdi.

Bolu protokolünün de katıldığı Spor İl Müdürlüğünde Hasoda açılışı, fotoğraf sergisi ve sohbet ile bir dizi siyasi etkinlik yapıldı.

Hasoda Osmanlı İmparatorluluğu zamanında saraya bağlı olarak kurulan bir teşkilat, imparatorluğun yükselme devrinde yararlı faaliyetlerde bulunmuşsa da ilerleyen asırlarda deforme olmuş sonunda 18. Yüzyılda tamamen lağvedilmişti.

Hasoda’nın saraydaki yeri tarih kitaplarında şu şekilde anlatılıyor

Hasodanın asıl vazifeleri, Hırka-i Şerif Dairesinin temizliğini yapmak, oradaki Kur’an-ı kerim ve diğer kitapların tozlarını almak, muayyen ve mübarek gecelerde öd ağacı yakmak, gülsuyu serpmek, buradaki madeni eşyaları parlatmak gibi işlerdi. Hasodada bulunan mukaddes emanetlerin bulunduğu bölümün muhafazası için nöbet tutulması işini de birinci koğuş ağaları yerine getirirdi. Nöbet yirmi dört saatte değişirdi. Bu ağaların odaları Hırka-i Şerif Dairesinin çevresinde bulunurdu. 

Yukarıda yazılan ağalardan başka, hasodada peşkir gulamı, ibrik gulamı gibi ağalar ve odanın inzibatını temin eden köşebaşılar vardı. Hünkar müezzini, sır katibi, baş çuhadar, sarıkcıbaşı, kahvecibaşı, tüfenkçibaşı, berberbaşı gibi bizzat padişahın hizmetini gören görevliler de mevcuttu. 

Hasodalılara, her sene biri Mart ayında, diğeri bayramda olmak üzere iki defa bahşiş verilirdi.

Hasoda ve diğer enderun odalarının nizamnameleri vardı ve bu harfiyen tatbik edilirdi. Yatma ve kalkma saatleri, istirahat saatleri, muayyendi. Bunlar yatsı namazından sonra yatarlardı. Odalarda ders okutmak üzere birer hoca ve her odanın bir imamı ile müezzini bulunurdu. Her perşembe günü akşamı yatsı namazından sonra padişahın sıhhati, devletin selameti din ve devlet düşmanlarının kahrolması için dua edilirdi. Oda zabitleri, burada yaşayan içoğlanlarının tahsil ve terbiyelerine çok büyük bir itina gösterirlerdi.

Zabitleri kontrol için silahdar ağa arada bir kıyafet değiştirerek bunları teftiş ederdi.”

 Gençlik Spor İl Müdürünün öykündüğü Hasoda bu.

 21. Yüzyıl Cumhuriyet Modern Türkiye’si ve Gençlik ve Spor hizmetlerinden sorumlu olan anlayış.

Taban tabana tamamen zıt... 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Sporcu 1 yıl önce

İl Müdürü Şahin, gençlik merkezi müdür vekilliğine osman isimli eski imamı getirdi. Osman, normalde yenicaga ilçe müdürü olarak atandı ama şahin efendi bunu ilde tutuyor. Helal para kazanmıyor bu osman. Geçenlerde şahin referanduma evet icin video da yayınlamıştı sırf siyasete sirtini dayayip il müdürlüğü koltuğundan olmamak icin.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ İHLALLERİ RAPORU AÇIKLANDI
Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin Mart 2018 ifade ve basın özgürlüğü ihlalleri raporuna ilişkin...

Haberi Oku