Gündem:
SÜRECİ DİKKATLE TAKİP EDİYORUZ!

İkinci yarıyıl başında öğrenciler ve veliler MEB’nın ilgili yönetmeliğine göre seçmeli ders olarak tespit edilen dersler arasında seçme yaparak,ikinci yarıyıla devam eder.Elbette bu kararı öğrenciler velilerinin gözetiminde verir. Ancak bu yıl Bolu MEM’ne bağlı bazı okullarda yöneticiler öğrenciler adına seçmeli dersleri kendileri tespit ediyor. Bu konuda çok miktarda öğrenci velilerinden şikâyet alan Bolu Eğitim Sen Şube Yürütme Kurulu kamuoyunu aydınlatan ve okul yöneticilerini uyaran bir açıklama yaptı.

İŞTE O AÇIKLAMA

Öncelikle  ,2018 -2019 Eğitim ve öğretim yılının ikinci döneminde; tüm eğitim ve bilim emekçilerine , öğrenci ve velilerimize sağlıklı, mutlu ,başarılı dönem geçirmelerini dileriz.

Bildiğiniz gibi okullarımızda İkinci dönemle birlikte,  öğrencilerimizin önümüzdeki eğitim ve   öğretim yılında  seçmeli olarak okuyacağı dersleri seçiyoruz.

 Ders seçimleriyle ilgili Eğitim Sen olarak süreci kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz ;

 Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören öğrencilerin ders seçimine ilişkin hükümler; Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinin "Ders seçimi" başlıklı 11 inci maddesi ile Talim ve Terbiye Kurulunun 19.02.2018 tarihli ve 56, 57, 59, 60 sayılı Kararları eki açıklamalarda yer almaktadır.

Uygulamada birliğin sağlanması açısından, 2019-2020 eğitim ve öğretim yılında okunacak seçmeli derslerin belirlenmesiyle ilgili olarak da MEB bir açıklama yapmıştır.

Açıklamada bir çok husus belirtilmekle birlikte; aşağıdaki hususları velilerimize ve okul idarecilerine  tekrar hatırlatmak isteriz:

-Seçilecek bu dersler 08 Şubat 2019 Cuma günü e-Okul sistemi üzerinden ilan edilecek,

-Ders seçimi ise ikinci dönemin ikinci ve üçüncü haftalarında öğrencilerin talepleri doğrultusunda yapılarak e-Okul sistemine işlenecektir.

- Seçmeli derslerin amacı, tanıtımı ve seçimiyle ilgili açıklamalar; Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde belirtilen süre içinde okul müdürlüklerince öğrencilere ve velilere duyurulacak; sınıf rehber öğretmeni ve rehberlik öğretmeni/öğretmenleri tarafından öğrencilere ve velilere gerekli bilgilendirmeler yapılacaktır.

 -En az 10 öğrencinin talebi doğrultusunda öğretime açılan seçmeli ders/derslerin öğrenci sayısında yıl içerisinde azalma olsa bile ders yılı sonuna kadar bu derslerin öğretimine devam edilecektir.

-Süresi içerisinde ders seçimi yapmayan öğrencilerin seçmeli dersleri okul yönetimince belirlenecektir.

Bu açıklamaya rağmen görüyoruz ki bazı okul yöneticileri öğrenci ve velilerimize bilgilendirme yapmadan ,onlar adına ders seçimi yapmış ve sadece imzalamaları için velilere tebliğ etmiştir.Eğitim Sen olarak 4+4+4 yapısal değişikliğinden beri biz fiili durumun böyle olduğunu, seçmeli derslerin zorunlu seçmeli haline geldiğini, veli ve öğrencilerimizin seçme haklarının elinden alındığını biliyoruz.  

Ayrıca; 19.02.2018 gün ve 58 sayılı karar ile  yayınlanan  kararın ekinde 2. Maddesinde ise “Okullarda seçmeli ders uygulaması konusunda esneklik sağlanacak ve her okul yönetimi kendi imkanları doğrultusunda çizelgenin seçmeli dersler bölümünde yer alan azami 10 dersten bir grup oluşturulacaktır. Öğrenciler, kendi okullarında okul yönetimi tarafından oluşturulan gruptan derslerini seçeceklerdir” denildi. Bu maddenin seçmeli derslerin azami 10 dersle sınırlandırılmasını ve seçmeli dersler belirlenirken yalnızca okulun imkanlarının esas alınmasını kurala bağlandığını belirten Eğitim-Sen, bu maddenin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle Danıştay'a dava açtı.

Eğitim Sen olarak seçmeli derslerin 10 derse indirilmesini dahi kabul etmezken , öğrenci ve velilerimiz adına, bunlardan dahi seçmesine izin vermeden onlar adına ders seçilmesi kabul edilemez.Öğrenci ve velilerimizin ders seçme hakları elinden alınamaz.

Eğitim Sen olarak bu sürecin takipçisi olduğumuzu , veli ve öğrenci adına ders seçen okul yöneticilerinin suç işlediğini hatırlatır ,

 Bu konuda mağdur edilen veli ve öğrencilerimizin yanında olduğumuzu, laik .bilimsel ve demokratik bir eğitim mücadelesi kararlılığımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz.

Eğitim Sen BOLU ŞUBE YÜRÜTME KURULU

 

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner124
banner122

BARİKAT KURDULAR

Haberi Oku