Gündem:
TAŞHAN'DA SIKINTI VAR
 Bolu’nun önemli yapılarından Taşhan;  Aşağı Taşhan ve Yukarı Taşhan adlı iki ayrı bölümden ibarettir. Yukarı Taşhan 1804 yılında Serbevvab Hacı Abdullah Ağa tarafından yaptırılmış olup Pamukçular Sokağa bakmaktadır.

Aşağı Taşhan ise eşraftan Emin Ağa tarafından 1759 yılında yaptırılmış olup beden duvarları tamamen kesme taştan yapılmıştır.

Belediyenin merkez bina inşaatına bakan Aşağı Taşhan’da inşaat esnasında temeller oluşurken, hafriyat yapılırken meydana gelen önlenemeyen sarsıntılar Aşağı Taşhan’ın kesme taşlarında yarılmalar, kırılmalar meydana getirmiş.

Belediye binası ve eski düğün salonunun tekniğine uygun yıkılmamasından kaynaklandığı sanılan tahribat Bolu’nun bu çok önemli tarihi mekânını riske atmaktadır.

Konuyu Bolu’nun değerli inşaat mühendislerinden Boğaziçi Üniversitesi mezunu toplumsal konulara duyarlı Şenda Aksungur’a sorduk.

KESME TAŞLARDA KIRILMALAR BAŞLAMIŞ

Aksungur;

“Aşağı Taşhan’da restorasyon çalışmalarını izledim. Tarihi yapıda kesme taşlarda kırılmalar olmaya başladığını çıplak gözle bile tespit etmek mümkün. Belediye ve eklentisi binaların yanlış yıkımından kaynaklandığını zannediyorum. Taşhan da yekunuyla sıkıntılar olduğu görülmektedir. Taş duvarların taşları aralanmış ve hatta bir oyulma olduğunu gösteren duvarda boylu boyunca bir kırık göze çarpmaktadır. Bu kırık ve diğer küçük kırık ve aralanmalar temellerde ciddi oturmalar olduğunu göstermektedir.

Şimdi ne olacaktır; aslında yeni belediye inşaatı binası başlamadan evvel tedbir alınacaktı, bu tedbirlerden en basiti kazının komple yapılmadan, örneğin 1/3 ünün kazılıp burada istinat yapılan kazıklar çakılmalı ve önüne çok güçlü betonarme istinat perdesi yapılmalı sonra diğer bölümlerin perde çalışmaları yapılabilinirdi, münavebeli olarak betonarme perde çalışmaları tamamlanabilirdi.

Şimdi görülen sadece yeni yapılan inşaatın arka duvarı beton perde olarak yapılmakta olduğudur, artık daha dışa bir güçlü perde yapılma imkânı var mıdır bilmemekle beraber,

İlk önce Taşhan’ın kendi temellerinin bir uzman tarafından kontrolünün yapılması gerekir.

Bu inceleme sonucunda uzman kişilerin tavsiyesine uyularak Taşhan’ın temellerinin kendi bünyesinde takviyesi gerekir. Şimdi bu işi bilen ve imalatını yapabilecek kişi ve kurumlar bulunmaktadır. Her konuda çeşit çeşit kişiler bulmakta becerisi olan belediyemiz mutlaka bu konunun da uzmanını bulacaktır.

Bu 1750 yıllarda yapılan bu muazzam eserin kaybolmaması ve yine varlığını sürdürmesi için herkesin üzerine düşeni yapması şarttır.”

 


Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

MUTLU BİLGE HASAN KANCA VE AKP’YE SAYDIRDI

Haberi Oku