Gündem:
TAVUKÇU BATIYOR GÖREN YOK!
 Türkiye’de piliç eti üretimini ellerine geçirmiş yaklaşık on civarı büyük piliç entegre şirketi canlı piliç üretimlerini fason olarak çalıştırdıkları sözleşmeli üretici kümeslerinden sağlıyor. Her yıl % 25 büyüme hedefini önlerine koyan entegre şirketler fason işletmeleri zarar ettirmeleri ile tanınıyor. Sektöre asıl üretici olan kanatlı yetiştiricileri, üretin masraf maliyetlerinde % 100 artışlara karşın entegre şirketlerin üreticilerin sorunlarını görmemezlikten geldiğini, kümeslerin kapandığını, bankaların kümeslere el koyduğunu devlet ve entegre şirketlerin üreticilerin felaketle karşı karşıya kalmalarına aldırmadan yollarına devam ettiğini belirtiyorlar.

Türkiye Kanatlı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Abdullah Koç bu konuda basında yaptığı açıklama: 

TAVUKÇU BATIYOR GÖREN YOK!

Kanatlı beyaz et üreticileri olarak bilinen fason üretici konumundaki tavuk üreticileri, başta kömür olmak üzere yüzde % 100, altlıkta(talaş veya çeltik) %115 ve elektrikte ise % 30 artışlara karşın 45 günlük (24 saat bakım-yetiştirme) hizmet karşılığında her tavuk başına 64 Krş zarar ettiklerini ifade etti.

SEKTÖR KRİZDE

Türkiye’de 18 entegre tavuk şirketinin bu yıl dahil %25 büyüme hedefi koyduklarını, ancak kümes sahibi işletmelerin birer-ikişer zarar nedeniyle kapattıklarını kaydeden Türkiye Kanatlı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Abdullah Koç, sektörün krizde olduğunu söyledi.

 Birlik Başkanı Koç “Türkiye’de kanatlı beyaz et üreten asıl üretici olan biz kümes sahipleri her tavuktan 64 Krş zarar ediyoruz.

 Dayanacak gücümüz kalmadı.

Sektör büyük bir krizde…

Şu anda Samsun’da yaklaşık 3 aydan beri beyaz et üretimi tamamen durmuş durumda.

Son iki yıldan beri Türkiye genelinde 3 bin işletme kapısına kilit vurdu.

 İzmir’de 236 işletmeden 111’i kapattı, onlarcası internette satış ilanı vermiş.

Sektör batıyor sesimizi duyuramıyoruz. Bu kadar zararla üretime devam edemeyiz” dedi.

GİDER %100 ARTTI, ÇİFTLİKLERE BANKALAR EL KOYDU

Fason üretimin üç temel gideri olan, kömür, elektrik ve altlık fiyatlarının yüzde 100 arttığını belirten Abdullah Koç “Türkiye’de 14 bin üretici var. Son iki yılda 3 binden fazla işletme battı. Çünkü devlet sektör gelişsin diye ‘teşvik’ verdi ancak; işletme açanlar bu hibenin iki katı bankalardan kredi çekerek üretime başladı.

 Fason üreticileri para kazanmayınca bankaya ödeme yapamadı. İcra yoluyla bankaların çok sayıda el koyduğu çiftlik var şu anda.

 Çünkü kömür elektrik ve altlık fiyatları fahiş artı.

 Biz bu artışlar karşısında her tavuktan 64 Krş zarar ediyoruz.

Peki neden zararına devam ediyoruz?

Çünkü önceki yıllarda bu sektörden ekmek yedik, düzelir umuduyla her dönem zararla çalışıyoruz.

Kömürün tonunu 2017 yılının sonunda Soma devlet kömürünü 232 TL’ye aldım.

Şu anda devletin aynı kömürü 368 TL ancak devletin kömürü sınırlı yetmiyor üreticiye, ihtiyacımızın %25’ini veriyor zaten.

Geri kalan yüzde 75’ini özelden gidip karaborsa alıyoruz. Tonu şu anda 600 TL. Dekontlarım elimde.

Altlık aynı şekilde arttı geçen sezon 280 TL’ye şimdi 600 TL’ye alıyoruz. Elektrik normalde yüzde 9 artı ancak sözleşme ile bize yapılan yüzde 20’lik indirimler, ıskontolarımız iptal oldu. Doğrudan net olarak yüzde 30 zam oldu” şeklinde ifade etti.

“HEM ZARAR EDİYORUZ HEM CİDDİ RİSKİ VAR”

Başkan Koç, hükümetin, küçük-büyük baş hayvan, hatta yumurta üreticisine bile teşvik verdiğini ancak tavuk üreticisine teşvik vermediğini eleştirerek konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Zaten zarar ediyor üretici. Küçük-büyük hayvana hatta yumurtaya bile teşvik var ama tavuğa yok. İşletmelerin kapanma nedenlerinin başında zarar geliyor. Hükümet acilen yaşadığımız bu krize üretici ile bir çözüm bulmalı. Fason üreticilerine mutlaka çok acil ton başına 35 TL destek vermeli.

Daha sonra somut adımlar atılmalı.

İkinci neden kümeslerin modernleşmesi-yenilenmesi lazım...

İşletme kazanamadığı için çiftliği de yenileyemiyor. Bir kümesin ömrü 12 yıldır. Eski olanlar yenilemiyor. Kar etse işletmeci gidip kredi çekecek, yenileyecek ancak kar etmiyor…

Bir kısmı ne yapıyor? Kümeste ya mantar üretimi yapıyor, ya satıyor, ya da durumu iyi olanlar kümeslerine hayvan almıyor.

Çünkü bulaşıcı bir hasatlık veya benzeri bir durum olsa bütün zarar üreticiye aittir.

Hem zarar edip hem de bu riski alamaz.” “EGEDESONSÖZ-(ÖZEL HABER)-

******

 

UĞUR TÜRESİN’DEN DE AÇIKLAMA VAR

İflas eden Mudurnu Tavukçuluk A.Ş.’nin ortaklarından Uğur Türesin yıllar önce Türkiye’de piliç üreticilerinin zor durumda olduğunu görerek yine sektör içinde farklı yönelimlere girmeyi planladıklarını lakin müthiş faizler, enflasyon, ekonomik kriz yüzünden başarılı olmadıklarını kaydetti.

"Geleceği Gördük Köy Tavuğu Ürettik"

TÜRKİYEDE TAVUK ÜRETİCİLERİ ZORDA

Bir bir kapatıyorlar..

Bu sektör batıyor

Bilinçli Tüketicilerin tepkisi nedeniyle şuan yem rasyonlarının tavuk artıkları unu kullanılmıyor fakat genetiği değiştirilmiş GDO lu ithal hammadde mısır soya premix ilaçlara devam.

2000 yılında Mudurnu Tavukculuk’ta,

Bu günleri görerek günde 100 bin adet Çukurova mısırıyla beslenen etlik özel besi pilici ve tamamen organik 18000 adet gün köy yayla tavuğu üretiyorduk başarmıştık 2001 bankalar krizi faizleri şirketi batırdı üretimlerimiz durdu Mudurnu Tavukçuluk bizden sonra 3 kez el değiştirdi başarılamadı halende 8 aydır kapalı halen.

Bu noktada iflas günlerine dönen Uğur Türesin değerlendirmelerine devam ediyor.

AMERİKAN TAVUK LOBİSİNİN TÜRKİYEDEKİ UZANTILARI YENİ KIREDİLERİMİZİ ENGELLEDİLER HÜKÜMET VE SİYASİLER,ESNAF, HALK TARAFINDAN YALNIZ BIRAKILDIK BUGÜNLERE GELDİK.

İşlerinde hata yapan tazminatsız uzaklaştırılanlar ve kalite, vade, fiyat nedeniyle alışveriş yapmadığımız bazı esnafların işin tekniğini bilmedikleri için eski ortağımızın kıskançlığından kötü kılçıklı dedikodularıyla şirketi kurtarma çalışmalarımız engellendi

ÇEŞİTLİ DEDİKODULARLA YIPRATILDIK MAĞDUR OLDUK HEP BİRLİKTE

Günümüzde ise İzmir’den gelen haberler Türkiye Kanatlı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Abdullah Koç, Türkiye’nin 18 büyük entegre tesisine tavuk üretimi yapan 14 bin çiftliğin birer ikişer kapandığını, tavuk başına 64 Krş zarar ettiklerini, ülke genelinde 3 bin işletmenin son 2 yılda kapandığını ifade etti.

Piliç eti yetiştiricilerinin örgütlenerek sorunlarına çözüm aramalarını, devletin bu sektörün dertleriyle ilgilenmesi gerektiğini ifade eden Türesin  “vaktimiz dar, henüz iş işten geçmeden sorunlara müdahale edelim” dedi.

 

 

 

 

Anahtar Kelimeler
EntegrePiliçIflasMudurnu
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner123
banner122

BU HABERİ HAVUZ BASININDA BULAMAZSINIZ!

Haberi Oku