Gündem:
TMMOB 16 NİSAN TERCİHİNİ AÇIKLADI
 BİZ,

Mühendisiz, mimarız, şehir plancısıyız.

Hepimizin üzerinde yaşadığı ve kullandığı; alt yapıyı, enerjiyi, demiryollarını, karayollarını, su şebekelerini, köprüleri, barajları, limanları, fabrikaları, konutları, kısaca gündelik hayatı inşa ediyor, yeniden yaratıyor ve geleceği yeniden kurguluyoruz.

Etrafımızda gördüğümüz insan eliyle yaratılmış her eşyada, mekânda, aklımızın, bilgimizin, deneyimlerimizin emeği var.

Kendimize, çocuklarımıza, halkımıza, ülkemize karşı sorumluluklarımız var.

 

Biz mühendis, mimar ve şehir plancıları HAYIR oyu kullanacağız.

Eşit, özgür, demokratik, laik, barış, huzur, refah içinde bir Türkiye için HAYIR oyu kullanacağız.

Oylarımızı mutlaka kullanacak, sandıklara sahip çıkacağız.

Yurttaşlarımızı da bu değişikliğe “Hayır” demeye, Anayasa değişikliğini reddetmeye, ülkemizin sahipsiz olmadığını göstermeye, demokrasiyi kazanmaya, Cumhuriyet ve laiklik mücadelesini sahiplenmeye davet ediyoruz.

                                              

 

BİZDEN NE İSTİYORLAR ,

Ne yazık ki ülkenin yönetiminde söz sahibi değiliz. Ülke yönetiminde yerimiz yok. Biz onlar için varız, onlarsa sadece kendileri için. Şimdiyse sorunları çözmek için değil kendileri için daha fazla yetki istiyorlar.

Nasıl bir yönetimi konuşmadan, tartışmadan, anlatmadan, dinlemeden, sorgulamadan sadece oy vermemizi istiyorlar.

Bizim sözümüz ise elbette HAYIR !

NELER DEĞİŞİYOR NEDEN HAYIR?

Cumhurbaşkanı başdanışmanlarından birinin söylemiyle, “Hükümet sistemi Meclisten kovuluyorBu sistemde yürütme Meclisten kovuldu. Tek kişilik hükümet” geliyor.

Bu “Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi” olarak nitelendirilse de aslında bir hükümet, yani Meclise karşı sorumlu olan bir kurul kalmıyor. Yasama, yürütme, yargı kuvvetlerinin ayrılığı ilkesi yok ediliyor. Çünkü yürütme yetkisinin bütünü, genişletilen yeni yetkilerle birlikte artık Cumhurbaşkanında toplanıyor!

Parlamenter sistemde kanun ile belirlenen, Meclise ait  yasama yetkileri tek elde toplanarak Cumhurbaşkanına veriliyor.

Yargı tamamen güdümlü hale geliyor.

Sayısı 15’e düşürülen Anayasa Mahkemesi üyelerinin 12’sini Cumhurbaşkanı, 3’ünü Meclis yani çoğunluk partisi belirliyor.

Üye sayısının 13’e, daire sayısının 2’ye düşürüldüğü Hâkimler ve Savcılar Kurulu’nun 6 üyesini Cumhurbaşkanı, 7 üyesini Meclis yani çoğunluk partisi belirliyor.

Yargıtay Genel Kurulu, Danıştay Genel Kurulu, Türkiye Adalet Akademisi Genel Kurulu başta olmak üzere yargının kendisi ve seçim usulü dışlanıyor.  

Yasama organı olan TBMM’nin görev ve yetkileri sınırlanıyor, Meclis işlevsizleştiriliyor.

Hükümetin kurulmasında ya da göreve devam etmesinde  meclisten güvenoyu alınması uygulaması kaldırılıyor. Başbakan ve bakanların güvensizlik nedeniyle düşürülmesine olanak sağlayan gensoru yetkisi Meclisin elinden alınıyor. Meclisin yürütmeyi denetleme hakkı gasp ediliyor.

 

 

Yürütme ve Denetim

Anayasaların en temel özelliği olan iktidarların yürütme yetkilerinin, hukuk kuralları temelinde, yasama/kanun yapma organı ve yargı bağımsızlığı üzerinden sınırlanması, dengelenmesi, frenlenmesi ve denetime tabi olması kaldırılıyor.

Cumhurbaşkanının yürütme işlevinin sembolik olduğu, yürütmenin ana organının Meclise tabi Bakanlar Kurulu-Hükümet olduğu temsili-parlamenter demokrasi yok ediliyor.

Bütün yetkileri elinde toplayan totaliter bir yönetim tarzı egemen kılınmaya çalışılıyor,

ANAYASA DEĞİŞİKLİKLERİNDE BAŞKA NELER VAR?

Milletvekili sayısı 550’den 600’e çıkarılıyor. Milletvekillerinin parti liderleri tarafından belirlendiği, %10 seçim barajının hüküm sürdüğü bu antidemokratik sistem içinde, milletvekili sayısındaki bu artışın dengeli ve adaletli bir dağılım veya çoğulculuk sağlamayacağı açıktır.

Milletvekili seçilme yaşı 25’ten 18’e düşürülüyor. Siyasi Partiler Kanunu ile parti içi demokrasi mekanizmalarının bulunmadığı, partilerin fiili işleyişi ile lider sultasına izin verildiği ve milletvekillerinin çoğunun liderler tarafından belirlendiği düşünülünce, bu değişikliğin gençlerin siyasete katılımını sağlamayacağı açıktır. AKP, genç nüfusa Anayasa oylamasında evet oyu kullanması için sahte bir umut dağıtıyor.

Partiler ortak Cumhurbaşkanı adayı çıkaramıyor! Milletvekilleri arasından Cumhurbaşkanı adayı olabilme ve Cumhurbaşkanlığına 20 milletvekilinin teklifi ile seçimlerde yüzde 10 barajını geçen siyasî partilerin ortak aday gösterme hükümleri çıkarılıyor. Oyların yüzde beşini almış olan siyasi partiler ile en az yüzbin seçmenin aday gösterebileceği yeni bir antidemokratik baraj sistemi getiriliyor.

Partili Cumhurbaşkanı Cumhurbaşkanı seçilenin, varsa partisi ile ilişiği kesilir hükmü çıkarılarak Cumhurbaşkanının siyasi parti üyesi/başkanı olmasının önü açılıyor ve Cumhurbaşkanı istediği an partili olabiliyor

Cumhurbaşkanının Cezai Sorumluluğu :

Cumhurbaşkanı, yardımcıları ve bakanları hakkında, soruşturma açılmasının istenmesi, soruşturma açılmasına karar verilmesi ve en son Yüce Divana sevk kararından oluşan üç aşamalı bir süreç getiriliyor. TBMM üye tamsayısının salt çoğunluğu (301 oy), üye tamsayısının beşte üçü (360 oy) ve üye tamsayısının üçte ikisi (400 oy) koşulu ile yargılanma fiilen zorlaştırılıyor.

Cumhurbaşkanının görevde bulunduğu sürede işlediği iddia edilen suçlar için görevi bittikten sonra da bu madde hükmü uygulanır denilerek yeni bir dokunulmazlık getiriliyor.

Meclis dışından atanabilecek olan Cumhurbaşkanı yardımcıları ve bakanları, Meclise değil Cumhurbaşkanına karşı sorumlu olacaklar. Cumhurbaşkanı yardımcıları ve bakanları, görevleriyle ilgili olmayan suçlarda yasama dokunulmazlığına ilişkin hükümlerden yararlanma hükmü ile koruma altına da alınıyorlar.

Cumhurbaşkanı, seçimlerin yenilenmesine tek başına karar alabiliyor, Meclis ise seçimleri yenilemek için üye tamsayısının ancak beşte üç çoğunluğu (360 oyu) ile karar verebiliyor.

Cumhurbaşkanın görevini uzatmak ve seçimleri yaptırmamak adına ülkeyi savaş koşullarına götürme yetkisine ve olanağına sahip olacağı göz ardı edilemez bir durumdur.

 

 

 

Olağanüstü hal kararını Cumhurbaşkanı tek başına alabiliyor!

Yürürlükteki halinde, Cumhurbaşkanı başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu, Milli Güvenlik Kurulunun da görüşünü aldıktan sonra ilân edilen OHAL kararı, doğrudan Cumhurbaşkanı kararına bağlı hale geliyor.

Yürürlükte bulunan KHK’ler, tüzükler, Başbakanlık ve Bakanlar Kurulu tarafından çıkarılan yönetmelikler vb. işlemlerin, yürürlükten kaldırılmadıkça geçerliliğini sürdürmesi; bu yetkilerin Cumhurbaşkanı tarafından kullanılması hükmü getiriliyor.

Hâkimler ve Savcılar Kurulu üyelerinin referandum sonrası en geç otuz gün içinde belirlenerek görevlerine başlamaları hükmü getiriliyor.

Ülkenin merkezi yönetim bütçesini belirleme yetkisi Cumhurbaşkanına veriliyor!

Bütçe kanun teklifinin TBMM’ye artık Cumhurbaşkanı tarafından sunulması yanında, Meclisi gereksizleştiren bir hüküm de getiriliyor. Meclis ilgili sürede bütçeyi karara bağlayamazsa, Cumhurbaşkanı, bir önceki yılın değerleme oranına göre artırarak bütçeyi yürürlüğe koyabiliyor! BU DEĞİŞİKLİKLERE NEDEN HAYIR DİYORUZ!

Görüldüğü üzere, yapılmak istenen değişiklik, iktidarın iktidarını daha sert bir şekilde koruyabilmesi, ömrünü uzatabilmesi içindir.

Ülkemiz anayasa değişikliği kabulü halinde hukuk devleti olmaktan çıkacak dikta rejimi olarak anılacaktır.

Yapılmak istenen değişiklik, ülke yönetimini tek bir kişiye bırakmaktadır.

Yapılmak istenen değişiklik, ayakların baş olmasına şiddetle karşı çıkanların mutlakî totaliter iktidarı içindir.

Yapılmak istenen değişiklik, sömürü, rant düzeninin otoriter tarzda sürmesi içindir.

Yapılmak istenen değişiklik, yolsuzlukların dokunulmazlık sağlayarak sürmesi içindir.

Bu nedenlerle,

Biz mühendis, mimar ve şehir plancıları HAYIR oyu kullanacağız.

Eşit, özgür, demokratik, laik, barış, huzur, refah içinde bir Türkiye için HAYIR oyu kullanacağız.

Oylarımızı mutlaka kullanacak, sandıklara sahip çıkacağız.

Yurttaşlarımızı da bu değişikliğe “Hayır” demeye, Anayasa değişikliğini reddetmeye, ülkemizin sahipsiz olmadığını göstermeye, demokrasiyi kazanmaya, Cumhuriyet ve laiklik mücadelesini sahiplenmeye davet ediyoruz.

 

 

Murat Ataman

TMMOB Bolu İl Koordinasyon Kurulu

 

 

 

 

Anahtar Kelimeler
BoluHayırReferandumTmmob
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

MUTLU BİLGE HASAN KANCA VE AKP’YE SAYDIRDI

Haberi Oku