"google-site-verification" content="BBzqtWrXTOresAe-g1_fakLE8Sa7FhH5sxUsyofvfLs"
Gündem:
TÜM EMEKLİLER SENDİKASI: 'GEÇİNEMİYORUZ,İSYANDAYIZ!”

Tüm Emekliler Sendikası Bolu Temsilciliği basın açıklaması düzenleyerek uzun yıllardan beri yoksulluk sınırının altında olan emekli aylıklarının arttırılmasını talep etti.

SİYASİ İKTİDAR TERCİHİNİ EMEKÇİDEN YANA KULLANMALI
Koronavirüs salgını ile beraber derinleşen ekonomik kriz toplumsal ve siyasal olarak da etkisini göstermeye devam ediyor.Krizle beraber açlık ve yoksulluk sınırının altında ücret alan emekliler AKP iktidarına tepki gösterdi. Tüm Emekliler Sendikası Bolu Temsilciliği adına açıklamayı okuyan Emine Atıcı, “Emeklilere insanca yaşam sağlayacak bir aylık verilmesi zor değil, siyasi bir tercihtir. Siyasi iktidar tercihini emekçilerden, emeklilerden, yoksullardan yana değil sermayeden yana kullanmaktadır” dedi.

“GEÇİNEMİYORUZ,İSYANDAYIZ”
Geçinemiyoruz ve isyandayız diyen Atıcı, “Siyasi iktidarın içine düştüğü yönetememe krizi ekonomik, toplumsal, siyasal olarak ve ülkemizin son bir yılını belirleyen salgınla mücadele edememe olarak hayatımızın her alanını etkilemiş durumdadır. Siyasi alandaki yönetememe krizini “Başkanlık Sistemi/Tek Adam” ile çözmeye çalışsa da, sistemin antidemokratik karakteri sonucu, baskıcı ve otoriter uygulamalar artmakta, hukuk düzeninden hızla uzaklaşılmakta, sistem değişikliği ile iyice işlevsizleşen parlamento ise adeta yok sayılmakta, her şey Cumhurbaşkanının iki dudağı arasına yerleştirilmiştir” dedi.

AKP, ANTİ-DEMOKRATİK UYGULAMALARINA DEVAM EDİYOR
Kadın hakları açısından önemli bir kazanım olan İstanbul Sözleşmesinden bütün tepkilere rağmen bir gece yarısı kararnamesiyle çıkılmasını değerlendiren Atıcı, “Sendikalara açılan kapatma davaları, HDP’ye açılan kapatma davası, Gergerlioğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesi, son zamanlarda gördüğümüz antidemokratik uygulamalara örnektir. Bütün bir ülke kararnamelerle yönetilir hale gelmiştir. Dünya ve ülke gündeminde bir yılı da geçen koronavirüs salgını sağlık sisteminin de tartışılmasına ve eksikliklerinin daha iyi görülmesine de yol açmıştır. Uzun yıllardan beri sağlık sisteminin piyasaya terk edilmesinin sonuçlarını bu salgın sürecinde hep beraber yaşadık, yaşamaya da devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“EMEKLİLERİ AÇLIĞA MAHKUM ETMEK İSTİYORLAR”
Sağlık sisteminin kamusal bir hizmet olmasının zorunluluk olarak kendini gösterdiğini vurgulayan Atıcı, “Çok uzun yıllardan beri emekli aylıkları yoksulluk sınırının altında yer almaktadır. Ülkenin bütün değerlerini yaratan, emekleriyle bugünleri yaratan emekliler açlığa yoksulluğa mahkum edilmiş durumdadırlar. Temel ihtiyaç maddelerine yılbaşından bu yana yapılan zam oranları nerdeyse %50 civarındadır. Asgari ücretin 2825 tl olduğu ülkemizde emekli aylığı alan 8 milyon hak sahibinin aylığının 2000 tl’nin altındadır. Bu da göstermektedir ki, emeklileri yoksulluk sınırının altında bırakmak yetmemiş açlığa mahkum etmek istemektedirler” şeklinde konuştu.

EMEKLİLER İNSANCA BİR YAŞAM İSTİYOR
Emekli aylıklarına yapılan zamların yeterli olduğunu savunan kişilerin hayatlarında bir gün bile pazara çıkmadığını kaydeden Atıcı, “Elinde file ile alışveriş yapmamışlardır. Ama hayatlarımız üstünde söz sahibi olmaya çalışmaktadırlar. Kaşıkla verdikleri kırıntı sayılacak zamları kepçeyle geri almaktadırlar. İkramiye adı altında iki dini bayram öncesi verilenler ise bayram harçlığına dönüşmüş, emekliler için bir aşağılama aracı haline gelmiştir.Emeklilere insanca yaşam sağlayacak bir aylık verilmesi zor değil, siyasi bir tercihtir” dedi.

“BU YAŞAMI ELDE ETMEK İÇİN MÜCADELEMİZE DEVAM EDECEĞİZ”
Siyasi iktidarın tercihini emekçilerden, emeklilerden, yoksullardan yana değil sermayeden yana kullandığını belirten Atıcı, “Emeklilerin daha fazla açlığa, yoksulluğa ve aşağılanmaya gücü kalmamıştır. Bıçak kemiğe çoktan dayanmıştır.Emekliler kendilerini açlığa mahkum edenlere, yok sayanlara, görmezden gelenlere karşı seslerini duyurmaya, demokratik tepkilerini göstermeye kararlıdırlar. Sağlıklı, barış ve kardeşlik içinde, insanca bir yaşam hepimizin hakkıdır. Emekliler olarak bu yaşamı elde etmek için mücadelemize devam edeceğiz” açıklamalarında bulundu.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner122

TANJU ÖZCAN'DAN 'YABANCI' DÜŞMANLIĞI!
Bolu Belediye Başkanı CHP’li Tanju Özcan’ın, “Yabancı uyruklu kim varsa abonemiz olan, su fiyatlarına,...

Haberi Oku