Gündem:
ULUSAL BAYRAMLARIMIZ
 19 Mayıs yıllardan beri ‘’ Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’’ olarak coşkuyla kutladığımız bir bayramımızdır. Büyük zorluklar aşılarak başarılmış, ulus olma ve devlet kurma sürecinin başlangıcıdır 19 Mayıs 1919. Milli mücadele, inanmış bir kadro hareketi olarak başlamış, halkın katılımı ile güçlenmiş, ulus devlet Türkiye Cumhuriyetinin kurulması ile sonuçlanmıştır.

Dünyadaki mazlum milletlere örnek olan Ulusal Kurtuluş Savaşı, cephesi bütün vatan sathı olarak, Kuvayi Milliye ile başlamış, Mustafa Kemal Atatürk’ün başkomutanlığında TBMM tarafından yönetilmiş. Oluşturulan düzenli ordu ile düşman İzmir’de denize dökülerek kazanılmıştır. Süreç; siyasi, askeri ve ekonomik yönüyle, akıllı ve cesaretli bir şekilde yönetilmiştir. Türk Ulusunun kazandığı zaferin adı, çağdaş, laik ve demokrat, Türkiye Cumhuriyeti Devletidir.

Biz bu zaferi, ulusumuzun mutluluğu, devletimizin bekası ve milletimizin birliği adına verilen mücadelenin önemli günlerinde her yıl bayram olarak kutlarız. Bunlar; 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, 30 Ağustos Zafer Bayramı ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’dır.

Son yıllarda, ulusal bayramların her yıl bir öncekinden daha zayıf kutlandığını üzülerek hissediyorum. Ulus kavramının ve ulusal değerlerin içinin boşaltılmaya başlandığını algılıyorum. Türk ulusunun egemenliğinin ve geleceğinin yazıldığı destanın gururu ulusal bayramlarımızın, devrini tamamlamış Osmanlı İmparatorluğuna öykünerek yıpratılmasından sıkıntı duyuyorum.

Ulusal Bayramlarımızın gereken önemle kutlanmaması gibi, gereken önemin verilmediği diğer bir konu da, ırk temeline dayanmayan Atatürk Milliyetçiliğidir. İlke; Türk Ulusu bütünlüğünde birleşebilmek olmalıdır. Ulusumuzun içinde bulundurduğu ırkları her fırsatta tek tek isimleriyle ayrıştırarak saymak doğru değildir. Doğru olan, yurttaşımıza ve vatandaşımıza verilmiş olan nüfus kâğıdının önemini kavramaktır. T.C. nüfus kâğıdını önemli ve yüce kılmaktır. Onu kendi ülkesini koruyamayıp, kaçan insanlara vermemektir. Anadolu’da ümmet birliği değil, millet birliğini sağlamaktır…

 Ulusal Bayramlarımıza gereken önemi vermemek, çeşitli bahaneler ile kutlanmasına engel olmak, hasta olmak dahil başka sebepler üreterek katılmamak, eş zamanlı ve yakın zamanlı sair etkinlikler icat ederek ulusal bayramlarımızın etkinliğini törpülemek, Türk milletinin cumhuriyet öncesi diğer kazanımlarının anılmasını öne çıkararak cumhuriyet kazanımlarını etkisizleştirmek,  yarar sağlamaz aksine, vatanımızın birliğini ulusumuzun dirliğini zedeler…

Unutmayalım ki milli bayramları olmayanlar dini bayramları hakkıyla kutlayamazlar

Mustafa Kemal Atatürk’ü ve dava arkadaşları ile bu uğurda çarpışanları, saygı ile anar; Aziz Milletimin, 19 Mayıs Atatürk’ü anma, Gençlik ve Spor Bayramını, 1919 yılındaki şevk ve inançla kutlarım.

                                                                                                                                             Özer ÖZCAN

 

 

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÖZLEM BU

Haberi Oku