Gündem:
VERGİDE ADALET YOK!
                         ÜLKEMİZ VERGİ ADALETİNİ HİÇ YAŞAMADI

Doç.Dr.Faruk GÜÇLÜ

----------------------------:

Çağdaş ülkelerde vergi gelir dağılımını düzenlediği  gibi devletin yatırımlarının planlanma-sına da katkı sağlar.O nedenle vergi en iyi maliye politikası  araçlarından birisidir.

600 yıllık Osmanlı Devleti döneminde  on binlerce iç göç ve sayıları yüzü geçen isyanlar adil olmayan ve bütüncüllük arz etmeyen vergi politikaları yüzünden olmuştur.Osmanlı devletinde vergi sistemi dini ve örfi olarak iki sisteme dayalı idi.Dini sistemde hedef kitle Müslümanlar olup sayısı iki yüzü geçen vergi Müslümanlardan alınmıştır.Müslüman olmayan ahaliden ise sadece cizye adı verilen kelle vergisi alınırdı.Yani Osmanlı Devleti Müslüman olmayan ahali açısından bir vergi cenneti idi.

Cumhuriyet Türkiyesi Osmanlı’da hiç olmayan vergi adaletini sağlamaya çalışmış ancak onu da başaramamıştır.Vergi de temel ilke az kazanandan az çok kazanandan çok vergi alınmasıdır.Günümüzde ise çok kazananların vergi ödediği görülmüş şey değildir.Verginin yüzde elliden fazlası dolaylı yollarla yani tüketimden harcanan paradan alınmaktadır. Dolayısıyle beşikteki yeni doğmuş çocuk bile vergi ödemektedir.Alkol ve sigara tüketimi de yoğun bir vergileme sistemi ile boğulmuştur adeta.

Ekmek,su ,ulaşım,elektrik,iletişim yani zorunlu ve asgari ihtiyaçların hepsinden KDV vb vergiler alınır.Ancak sermayesinin enaz %70 i yabancılara ait olan bankacılık sektörü ve sigortacılık sektörü,döviz değişim(kambiyo) sektörü KDV den muaf tutulmuştur.Buna da günlük dilde yabancılara “kıyak geçme” denir.

2017 yılında 1.404.TL net asgari ücret alan işçi ayda 226.63.TL gelir vergisi,13,49.TL damga vergisi ödeyecektir.Bu yılda 2.881.44.TL vergi demektir.Yılda bu kadar vergi ödemeyen ama trilyonlar kazanan şirketler,kuyumcular vb.tüccarlar görürsünüz.

Ülkemiz 2000 li yıllarda genelev patronu Mathild Manuyan’ı vergi rekortmeni yapmıştır. Kayıtdışı bir sektörde çalışan Manukyan rekortmen olmuş ancak maaşını bu vergilerden alan imamlarımız ve büyük büyük tüccarlarımızda durumdan rahatsız olmamışlardır.Yine 2002 yılında Bolu’da yaşayan bir imam sağladığı faiz geliri ile ilde vergi rekortmeni olmuştur.

Ülkemiz garip bir anlayışa sahiptir. Çoğu esnafımız cumayı kaçırmaz ama çalıştırdığı işçisine daha fazla ücret ödediği halde asgari ücretten vergisini sigortasını öder.Pazarlıklar besmele ve “vallahi “ sözcüğü başlar o arada elli numara çevriler ama bundan da kimse rahatsızlık duymaz.

Devletimiz topladığı vergileri nereye harcadığını vatandaşına açıklama gereği duymaz.O nedenle da vergi mükellefi ödediği vergilerin yerli yerine kullanılmadığı inancı ile davranır. Bu gidişle de vergi adaletini sağlamamız için on yıllar daha beklememiz gerekecektir herhalde.

     

 

Anahtar Kelimeler
VERGİADALETTürkiyeYök
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ İHLALLERİ RAPORU AÇIKLANDI
Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin Mart 2018 ifade ve basın özgürlüğü ihlalleri raporuna ilişkin...

Haberi Oku