Kadın:
Çocuk İstismarı Serbest, Boşanmak Yasak
 Sevcan Altun Bozoğlan yaptığı açıklamada, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Meclis Araştırma Komisyonu, erkek egemen düzenin gereklerini yerine getiriyor, aile içi şiddeti, tecavüzü baskıyı özendiriyor dedi.

Sevcan Altun Bozoğlan’ın açıklaması şu şekilde

Erkek egemen düzende tek derdi üzerinde yükseldiği aile kurumunu korumak olan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Meclis komisyonları gece gündüz çalışarak kadına, aile içindeki şiddete, tecavüze, baskıya ve cinayete rağmen ‘kutsal aileyi’ ayakta tutma zorunluluğu bulmaya çalışıyor. Raporda,

 • Çocuk evliliğinin teşviki,

 • Hadım uygulaması,

 • Hem şiddet başvurularında hem de boşanma davalarında arabuluculuk ve uzlaşma uygulanması,

 • Şiddete maruz kalan kadınların mesai saatlerinde karakollara başvurmasının önünün kesilmesi,

 • Şiddete karşı koruma kararları için delil veya belge aranması,

 • Tedbir süresinin kısaltılması,

 • Aile hukukuyla ilgili tüm duruşmaların gizli yapılması;

 • Boşanmanın zorlaştırılması,

 • Kadının nafaka hakkının süreye bağlanması; mal paylaşımında dava açma süresinin kısaltılması,

 • Eşin ölümünde, kadının mal rejiminden kaynaklı %50 payının verilmek istenmemesi,

 • Aileye yönelik psikolojik rehberlik ve danışmanlık hizmetinin dini temele oturtulmak istenmesi

yer alıyor.

Boşanmaların gerekçelerini araştırması gereken Komisyonun, hangi akıl almaz yöntemle çocuk istismarcılarını ödüllendirme sonucuna vardığı başlı başına araştırma konusu elbette. Ancak, Komisyon hazırladığı raporda,  çocukların cinsel istismarının “rızaya” dayalı olabileceğini ama yine de suç olarak kalması gerektiğini söyledikten sonra çocuk istismarcısının tecavüz ettiği çocukla 5 yıl boyunca “sorunsuz” ve “başarılı” bir evlilik sürdürmesi halinde denetimli serbestlikten yararlanmasını öneriyor. İstismarı gerçekleştiren de 15 yaşın altında olursa istismar suç olmaktan çıkarılıyor. Bu, ailelerin 15 yaş altı çocuklarını fiilen evlendirmelerinin yolunu açıyor. Yasal önleyici tedbirler almak yerine bir de istismara uğrayan çocukları istismarcıları ile evlendirerek çocuk yaşta evliliklerin sayısını artırma hesapları yapıyor komisyon. ‘Bir kereden bir şey olmaz’ zihniyeti çocukları 5 yıl boyunca istismara maruz bırakacak. Kadın taciz ve tecavüzlerine “Bağırmadı, kısa etek giydi, gözünün üstünde kaşı vardı” gibi uydurma gerekçelerle ‘rıza’ arayanlar şimdide çocuk istismarına ‘rıza’ üretme peşinde koşuyor.

AKP tarafından üretilen bu komisyon, kadınların ve çocukların yasal haklarının ortadan kaldırılmasını için kurulmuştur. Kadına yönelik şiddeti normalleştiren ve meşru kılan bu komisyon, evrensel hukuk ilkelerine, anayasaya, kadın ve çocuk haklarına aykırıdır.  Çocukların cinsel istismarı suçunun gerçekleşmesini teşvik niteliğindedir.

Kadın cinayetleri, çocuk istismarını, her geçen gün artan taciz ve tecavüzü görmezden gelen bu zihniyet şimdi de çocukların tecavüzcüleriyle evlendirilmesi halinde suçu ve suçluyu görmezden gelmemizi bekliyor.

Ancak, Eğitim Sen olarak, evde, iş yerinde, sokakta, okulda her yerde kadın ve çocukları yok sayan, şiddet, taciz, tecavüz ve istismar karşısında susmamızı bekleyen uygulamalara direnmeye devam edeceğiz. Tecavüzü normalleştiren ve çocukları istismar eden çürümüş erkek egemen sisteme ve temsilcilerine rağmen çocuklar başta olmak üzere kadınlar ve tüm ezilenler için yaşanabilir bir dünya kurma mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz.

Sevcan ALTUN BOZOĞLAN

Eğitim Sen Bolu Şube Kadın Sekreteri

 

 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

8 MART CHP'Lİ KADINLAR

Haberi Oku