Kadın:
HAKLARIMIZDAN VE YAŞAMLARIMIZDAN VAZGEÇMİYORUZ

İstanbul Sözleşmesi’nden geri çekilme söylemleri, kadın cinayetleri ve istismara karşı yeterli önlemlerin alınmamasına karşı kadınlar Türkiye genelinde sokaklara çıktı. 5 ağustos çarşamba gününe Türkiye genelinde çağrı yapan kadınlar Bolu’da da sokağa çıktı.

Bolu Kadın Platformu üyeleri İstanbul Sözleşmesi’nin tartışmaya açılmasına karşı “Haklarımızdan ve yaşamlarımızdan vazgeçmiyoruz” sloganıyla İzzet Baysal Caddesi’nde buluştu. Platform, İstanbul Sözleşmesi’nden ve mücadelelerinden geri adım atmayacaklarını dile getirdi.

İKTİDAR GÖREVİNİ YERİNE GETİRMİYOR

Bolu Kadın Platformu adına basın açıklamasını, Bolu Eğitim Sen Şube Kadın Sekreteri Ceren Can Perçin okudu. AKP’nin 18 yıllık iktidarında kadına şiddetin %1400 artması ve artan çocuğa istismar vakalarına gerekli önlemlerin alınmadığı, hatta sorumluluktan kaçınıldığı belirtilen açıklamada Ülkemizde son yıllarda kadınlara ve çocuklara yönelik artan şiddet, taciz, tecavüz ve istismar suçları devlete daha fazla sorumluluk yüklerken siyasal iktidar mevcut sorumlulukların gerektirdiklerini yapmak yerine var olan yükümlülüklerinden de kurtulmak derdine girmiştir.” denildi.

SALDIRILAR SİYASAL İSLAMCI REJİMİN İNŞASIDIR

İstanbul Sözleşmesi ile birlikte kadınların kazanımlarına yapılan saldırıların Siyasal İslamcı rejimin inşası olduğunun dile getirildiği açıklamada “Dindar ve kindar nesil yetiştirme hevesiyle çocukların geleceğini dini vakıflara, cemaatlere emanet eden iktidar anlayışının,  sadece  kadın ve çocuklar için değil tüm toplum ve ülkenin geleceği için nasıl bir tehdit oluşturduğunu en acı şekilde tecrübe ettik.” denildi.

SÖZLEŞME UYGULANSAYDI CİNAYETLER YAŞANMAYACAKTI

Sözleşmenin iptali bir yana eksiksiz uygulanması gerektiğini belirten Perçin, “İstanbul Sözleşmesinin gerekleri uygulansaydı, toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimi hayata geçseydi binlerce kadın ve çocuk her türlü şiddete uğrayıp katledilmeyecek, bir çocuktan tecavüzcü katil yaratan karanlık olmayacaktı. İstanbul Sözleşmesinin gerekleri uygulansaydı tüm toplum korunacak, fail ve maktuller en aza inecekti” dedi.

ÜLKENİN EŞİT, ÖZGÜR, ONURLU GELECEĞİNİ SAVUNUYORUZ

İstanbul Sözleşmesi tartışmalarının hilafet, harf devrimi ve harem güzellemeleri tartışmalarından farklı olmadığı belirtilen açıklamada “Laik yaşamı hedefe koyan ve kamusal alanı dini buyruklarla yönetme heveslilerine sesleniyoruz; çocuk istismarını, kadına yönelik şiddet, taciz ve tecavüzü yaratan ve meşrulaştıran köhne zihniyetinizi tanıyoruz. Sadece yaşamlarımızı ve haklarımızı değil, bu ülkenin eşit, özgür ve onurlu bir geleceğini de savunuyoruz.” denildi.

HAKLARIMIZDAN VE YAŞAMLARIMIZDAN VAZGEÇMİYORUZ

Eşit, özgür ve laik bir yaşamdan olan herkesi İstanbul Sözleşmesi’ni savunmaya davet eden Perçin “Bolu Kadın Platformu olarak yaşamlarımızdan ve haklarımızdan vazgeçmeyeceğimizi bir kez daha haykırıyoruz. Eşit ve özgür bir yaşam için kadın dayanışmasından güç alarak örgütlü mücadelemize ısrarla devam edeceğiz.” dedi.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner124
banner122

"MELEK İPEK SERBEST BIRAKILSIN"
12 senedir sürekli olarak işkence ve tecavüze uğradıktan sonra eşi Ramazan İpek’i öldüren Melek İpek’in...

Haberi Oku