Kadın:
KADINLAR BOLU'DA DA EYLEMDEYDİ

25 Kasım Uluslararası Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Günü’nde, Türkiye’nin birçok yerinde yapılan protestolara, eylemlere Bolu da katıldı. Bolu Kadın Platformu’nun çağrısıyla buluşan kadınlar “tam ve gerçek eşitlik sağlanana dek mücadelemiz sürecek” dedi. Kadınlar; cinayetlere, katliamlara, istismara, tacize, tecavüze, eşitsizliğe ve sömürüye karşı isyanda olduklarını haykırdı.

Bolu Kadın Platformu adına basın açıklamasını okuyan Eğitim Sen Bolu Şube Kadın Sekreteri Ceren Perçin, “Biz kadınlar bugün dünyanın dört yanında eşitsizliği, yoksulluğu, savaşları ve şiddeti üreten erkek egemen kapitalizme karşı isyanımızı meydanlara taşımak, kadın dayanışmasının sınırları aşan gücüyle buluşmak ve itirazlarımızı hep birlikte daha fazla duyurmak için yine alanlardayız.” dedi.


İSYANDAYIZ ÇÜNKÜ

Perçin, 25 Kasım’da dünyanın dört bir yanında kadınların neden sokakları, meydanları doldurduğunu da söyledi:

“İsyandayız çünkü; dünya genelinde her gün en az 137 kadın, en yakınındaki erkekler tarafından öldürülüyor!

İsyandayız çünkü; her üç kadından biri yakın aile fertlerinden biri ya da eski eşi tarafından fiziksel ya da cinsel şiddete maruz kalıyor!

İsyandayız çünkü; her yıl 12 milyon kız çocuğu zorla evlendiriliyor ve milyonlarca kadın sıradanlaştırılan erkek şiddeti tehdidiyle yaşamaya zorlanmaya devam ediyor!”

ERKEK YARGI FAİLLERİ CESARETLENDİRİYOR

Perçin, OECD ülkeleri içinde kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetleri sıralamasında birinci durumda olan ülkemizde erkek şiddeti her gün daha da vahşileştiğini belirtirken, “Kadınlara, LGBTİ+lara yönelik şiddette ve çocuk istismarında cezasızlık özel bir politika olarak uygulanıyor. Eril yargı kararlarıyla birleşen iktidarın kadın düşmanlığı, şiddet faillerini cesaretlendirmeye devam ediyor.” dedi.

Pandemi koşullarında faillerin hiçbir önlem alınmadan evlerine gönderildiğine dikakt çeken Perçin, “Kadınları şiddete karşı koruyan yasalar esnetiliyor, sığınma evlerine erişim zorlaştırılıyor. Kayyumlar marifetiyle gasp edilen belediyelerin kadın birimleri kapatılıyor. İstanbul sözleşmesi ve 6284 gibi yaşam güvencemiz sayılabilecek kazanımlarımız yok edilmek isteniyor.” dedi.

Nafakanın hak gaspına da dikkat çekilen açıklamada, “Kadın cinayetlerinin %59' u eski koca/koca, % 20' si erkek akraba, % 16' sı eski sevgili/sevgili tarafından işlenirken şiddete karşı savunmasız bırakılmamız için nafaka hakkının gaspı, arabuluculuk gibi hazırlıklarla boşanmaların önlenmesinin hesapları yapılıyor.” denildi.


KADINA YÖNELİK ŞİDDET MÜNFERİT DEĞİL, POLİTİKTİR

Her türlü erkek/devlet şiddetini kadınların örgütlü bir mücadele ile kazanacağına dikkat çeken Perçin, “Yılmadan ve bıkmadan yıllardır söylediğimizi buradan bir kez daha haykırıyoruz; ''kadına yönelik şiddet münferit değil, politiktir'' ve bu şiddeti önlemenin en önemli yolu toplumsal cinsiyet eşitliğinin yaşamın her alanında sağlanmasından geçer. Şiddeti önlemenin yolu İstanbul sözleşmesinin tüm maddeleriyle birlikte hayata geçirilmesinden, caydırıcı yargı kararlarından, yeterli sayıda sığınma evinin açılmasından geçer. İktidarların şiddeti besleyen gerici, militarist, kadın düşmanı ayrımcı politikalarından vazgeçmesinden geçer.” dedi.

SOKAKLARDAYIZ

“Bugün çok daha güçlü ve çok daha örgütlü olarak hayatlarımıza ve haklarımıza sahip çıkıyor ve yaşamlarımızı savunmak için sokaklara çıkıyoruz!” diyen Perçin, neden kadınların sokaklarda olduğunu açıkladı:

  • Kadınları erkeğe, sermayeye ve devlete daha da bağımlı hale getirmek için her türlü krizi fırsata çevirmenin hesabını yapanlardan hesap sormak için sokaklardayız!
  • Emeğimiz, bedenimiz ve kimliğimiz üzerindeki binlerce yıllık erkek egemen sömürü düzenine karşı sokaklardayız!
  • Sermayeye, ranta, savaşa aktarılan bütçe hakkımıza sahip çıkmak için sokaklardayız!
  • Fetvalarıyla ne giyeceğimizi, ne söyleyeceğimizi, nasıl yaşayacağımızı buyur ederek bize sınır çizenlere karşı sokaklardayız!
  • “İstanbul Sözleşmesi Yaşatır” demek için sokaklardayız!
  • Her türlü yasağa ve baskıya rağmen ''Susmuyoruz, Korkmuyoruz, İtaat Etmiyoruz'' demek için sokaklardayız!
  • Binbir emekle elde ettiğimiz kazanımlarımıza ve haklarımıza sahip çıkmak için sokaklardayız!
  • Bir kişi daha eksilmemek için sokaklardayız!
  • ''Ev işi kadın işidir'' diyen ataerkiye karşı bakım hizmetlerinin toplumsallaştırılması için sokaklardayız!
  • İşsizliğe, yoksulluğa, güvencesizliğe, gericiliğe, tacize, tecavüze, istismara, katliamlara ve savaşlara karşı yaşamımızı savunmak için sokaklardayız!

YAŞASIN KADINLARIN ÖRGÜTLÜ MÜCADELESİ

“Yaşasın kadınların örgütlü mücadelesi”, “Fetvalar sizden, isyan bizden”, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” diye slogan atan kitle basın açıklamasını “Hakkımız olanı ancak sokaklarda olarak alacağımızı, evde, işte, sokakta, cezaevinde, okulda ve yaşadığımız her yerde mücadeleyi büyütürsek kazanacağımızı biliyoruz ve vazgeçmiyoruz!” diyerek sonlandırdı.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner122

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ

Haberi Oku