"google-site-verification" content="BBzqtWrXTOresAe-g1_fakLE8Sa7FhH5sxUsyofvfLs"
Kadın:
TMMOB BOLU:KADIN CİNAYETLERİNİN SORUMLUSU İKTİDARDIR!

TMMOB Bolu İl Koordinasyon Kurulu, Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile feshedilen İstanbul Sözleşmesi’ne ilişkin açıklamalarda bulundu. Açıklamada İstanbul Sözleşmesi’nin, kadına yönelik şiddet ve ev içi şiddet sorununu en kapsamlı şekilde ele aldığını, taciz amaçlı takip, tecavüz dahil, cinsel şiddet, cinsel taciz, zorla evlendirme, kadınların sünnet edilmesi, kürtaja zorlama ve kısırlaştırmaya zorlama gibi durumlarda cezai veya hukuki yaptırımlar uygulanmasını zorunlu kıldığı belirtildi.

TEPKİLER ÇIĞ GİBİ BÜYÜYOR
Türkiye’nin 2011 yılında imzaladığı İstanbul Sözleşmesi’nin Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile feshedilmesine kadın derneklerinden, sivil toplum kuruluşlarından, siyasi partilerden ve meslek odalarından tepkiler çığ gibi büyüyor.  

SÖZLEŞMENİN KALDIRILMASI NE HUKUKSAL NE DE TOPLUMSAL OLARAK MÜMKÜN DEĞİLDİR”
TMMOB Bolu adına açıklamalarda bulunan İKK Sekreteri Erol Perçin,İstanbul Sözleşmesi’nde vazgeçmeyeceklerini kaydederek, Türkiye’nin, 11 Mayıs 2011'de imzalayan ilk devlet ve 24 Kasım 2011'de kendi parlamentosunda onaylayan ilk ülke olduğu, kamuoyunda ”İstanbul Sözleşmesi” olarak bilinen, “Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi” 20 Mart 2021 gece yarısı 9 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 3. Maddesi ile feshedilmiştir. Oysaki İstanbul Sözleşmesinin feshi ne hukuksal ne de toplumsal olarak mümkündür” dedi.

“İSTANBUL SÖZLEŞMESİ, CEZAİ VE HUKUKİ YAPTIRIMLAR UYGULANMASINI ZORUNLU KILAR”
İstanbul Sözleşmesi’nin kadına yönelik şiddet ve ev içi şiddete karşı cezai ve hukuki yaptırımların uygulanmasını zorunlu kıldığını vurgulayan Perçin, “İstanbul Sözleşmesi, ciddi bir insan hakları ihlali olan, kadına yönelik şiddet ve ev içi şiddet sorununu en kapsamlı şekilde ele almakta ve taraf devletlere, ev içi şiddet (fiziksel, cinsel, psikolojik veya ekonomik), taciz amaçlı takip, tecavüz dahil, cinsel şiddet, cinsel taciz, zorla evlendirme, kadınların sünnet edilmesi, kürtaja zorlama ve kısırlaştırmaya zorlama gibi durumlarda cezai veya hukuki yaptırımlar uygulanmasını zorunlu kılmaktadır” ifadelerini kullandı.

“KADINLARA KARŞI AYRIMCILIK YAPAN YASA VE UYGULAMALARI YÜRÜRLÜKTEN KALDIRMA ZORUNLULUĞU GETİRİLMEKTEDİR”
Açıklamasında İstanbul Sözleşmesi’nin dört temel ilkesine değinen Perçin, “Kadına yönelik her türlü şiddetin ve ev içi şiddetin önlenmesi, şiddet mağdurlarının korunması, suçların kovuşturulması, suçluların cezalandırılması ve kadına karşı şiddet ile mücadele alanında bütüncül, eş güdümlü ve etkili işbirliği içeren politikaların hayata geçirilmesidir. Sözleşmeyle birlikte taraflara ayrıca, ulusal anayasalarına veya ilgili diğer mevzuata kadın erkek eşitliği ilkesini dâhil etme ve bu ilkenin uygulanmasını sağlama, kadınlara karşı ayrımcılığı yasaklama ve kadınlara karşı ayrımcılık yapan yasa ile uygulamaları yürürlükten kaldırma zorunluluğu getirilmektedir” diye konuştu.

“KADINLARIN YAŞAMA HAKKINA SAHİP ÇIKACAĞIZ”
Siyasi iktidarın kadına yönelik tüm cinayetlerin sorumlusu olduğunu belirten Perçin, “Sözleşmenin gereklerini yerine getirmek yerine sözleşmeden çekilmeyi tercih eden siyasi iktidar kadına yönelik tüm şiddet ve cinayetlerin sorumlusudur. Hep söylediğimiz gibi tüm kadın cinayetleri politiktir.Böylesi bir fesih karşısında Bolu Kadın Platformu tepkisine tahammül edemeyen zihniyet, pandemi bahanesiyle anayasal hakkını kullanmak isteyen kadınların karşısına barikatla çıkmış, demokratik tepkilerini göstermelerine müsaade etmemiştir. Emek ve meslek kuruluşlarının kongrelerini pandemi nedeniyle erteleyen, kendi blokunun kongrelerini ‘lebaleb’ gerçekleştiren zihniyetin bu ikircikli tavrında yatan niyeti gayet iyi biliyoruz. Herkes bilsin ki, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği olarak kadınların yaşama hakkına sahip çıkacağız, kadına yönelik şiddete sessiz kalınmasına, kazanılmış haklarının gasp edilmesine asla izin vermeyecek, aydınlık bir ülkenin inşası için mücadelemize devam edeceğiz”dedi.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner122

SON 5 YILDA SADECE 10 KADIN SIĞINAĞI AÇILDI!
Aile ve Çalışma Bakanı Derya Yanık, 2016 yılından itibaren Bakanlıklarına bağlı olan 7 adet kadın...

Haberi Oku