Evet benim gözlemim böyle, 2015 yılının adı olsa olsa " KARA YIL" olur...Nedenleri,niçinleri  üzerinde yazmak istemem...Zira herkes tarafından biliniyor.yazılıp çiziliyor. Bu KARALIĞA dair en güzel eleştirilerden birini de dostum Süha Alparslan  bu sütünlarda yaptı.Onun yazı başlığıda KAPKARA YIL idi. Daha niceleri de yazılacaktır elbet.Bu KARA 2015'e dair en güzel özetlemelerden biri de, yine bu platformda MEDYA 14'ün genç yazarı  Çağlar KAZAK'ın hazırladığı " KARANLIĞI AYDINLIĞA ÇEVİRMEK UMUDUYLA "- 2015 Böyle Geçti...yazısı, 2015'in en melun ve meşum yanlarını sunuyor okurlarımıza. Süha dostumu, onun şahsında tüm medya 14 yazarlarının yeni yılını kutlarken, Çağlar KAZAK kardeşimi tebrik ediyor, başarı dileklerimi ve de teşekkürlerimi sunuyorum...

Çağlar kardeşimin yazı başlığındaki manidar yaklaşım" KARANLIĞI AYDINLIĞA ÇEVİRMEK UMUDU" beni 2015'teki  umut yaratacak neler var diye arayışa itti...İnsanca ve hakça neler vardı 2015'te..? Belki gözden kaçan bir kaç kırıntı olabilirdi...Bakalım neler bulabilmişim?

Önce yılın son günlerinde gelen haber;" EBOLA VİRÜSÜ ile savaşım kazanıldı" haberi dikkatimi çekti.Afrikanın batı bölgelerindeki bu öldürücü virüs, TIP ÇEVRELERİNİN açıklamalarına göre bundan böyle görülmeyecek yada öldürmeye devam edemeyek..

Keza Ülkemizin yüzünü ağartan " 2015 NOBEL KİMYA ÖDÜLÜ " nün Prof Aziz SANCAR'a verilmesi, umudu geleceğe taşımak açısından  en öneli olaydı.Buradan bir kezde ben MEDYA 14 adına sayın SANCAR' a saygı,sevgi ve başarı dileklerimizi vede TEŞEKKÜRLERİMİZİ iletiyorum.

Gelelim yazımın başlığındaki; ADALET ARAYIŞLARI  meselesine...  Okurlarım bilirler,benim en çok beğendiğim ve sık sık kullandığım söz şudur; ADALET HALKIN EKMEĞİDİR; HALK ADALETE HER ZAMAN AÇTIR.( Chateaubriand)   Bu sözden hareketle 2015 ' in karanlıklarına baktım..  Halkın adalet arayışına, umuda dair ne var ne yok diye... Bu konuda KARA YILDA  2 önemli gelişme benim dikkatimi çekti,

 İlki, Ülkemizin en büyük sermaye gurubu KOÇ' un genç yöneticisi Ali Koç'un açıklamaları.

İkincisi ise, ABD' de Başkanlık yarışında DEMOKRATLARIN adayı , kendisini " DEMOKRATİK SOSYALİST " olarak tanıtan  solcu aday Bernie SANDERS' in açıklamaları. Her iki kişinin de KARANLIĞIN FARKINDA  OLDUKLARI ,bu nedenle olsa gerek kendilerinden hiç beklenmeyecek açıklamalarda bulunmuşlardı.Bakalım neler söylemişler, ilkinden ,yani Ali KOÇ' tan başlayarak inceleyelim...

ALİ KOÇ' un dedikleri ;       

İş dünyası ve Sivil Toplumla Diyalog toplantısında konuşan, B20 İSTİHDAM GÖREV GÜCÜ KOORDİNATÖR BAŞKANI ve KOÇ HOLDİNG Yönetim Kurulu Üyesi Ali KOÇ, sorunların kaynağına vurgu yaparak;

- " Eşitsizliğin ortadan kalkması için KAPİTALİZMİN ortadan kalkması gerekir. Ben en azından eşitsizliğin minumum seviyeye indirilmesi gerektiğini düşünüyorum.Gerçek sorun KAPİTALİZMDİR."

- "Küreselleşmenin insan tarafı yok. Dünya savaşından beri en büyük göç dalgasıyla karşı karşıyayız.60 milyon insan evini terk etti vekötü insanhaklarıaltında düşük ücretlerleçalışmaya hazırlar.Burada özgür olarak serbest olarak dolaşamayan tek unsur insan."

Roma imparatorluğunda, Spartaküs' tende önce ( M.Ö 108-62 ) döneminde, adalet arayışlarının öncüsü, soylu ve zengin Lucıus Sergius CATALİNA ' yı hatırlattı bana KOÇ' un yaklaşımı.Kim hangi yorumda bulunur bilemem, bizzatihi eşitlik talebini önceliyen vede  kapitalizmi eleştiren bu yaklaşımı ben umut arayışı, adalet arayışı ve tabii HUZUR ARAYIŞI olarak değerlendirmekten yanayım.

ABD' li Robin HOOD diye isimlendirilen , Demokrat Parti başkan adayının söylediklerine de bir bakalım. ( Bir GÜN-Ömür Şahin KEYİF -21.12.2015)

Barnie SANDERS' in Açıklamaları;

Bilindiği üzere ABD de partiler seçime girerken önce  başkan adaylarının seçimleri oluyor. Bu uzun bir süreç ve başkan adaylarının arasında zorlu bir yarış olarak geçiyor.Herkes eteğindeki taşı döküyor, programını seçmenlerine anlatarak destek istiyor. 2016 daki başkanlık seçimi için yarışan DEMOKRAT PARTİ adayı Barnie SANDERS' in  kamu oyu yoklamalarında, seçmenleri nezdindeki oy oranı % 28  leri buluyor şeklinde haberler var. Programından altını çizdiğim ,umut ve adalet arayışları olarak önemsediğim satırlar şunlar:

- " Trilyoner sınıfa, hepsine sahip olamazsınız diyeceğiz.Başlangıç olarak vergiler adil dağıtılacak. Asgari ücret artırılacak. Kadın işçiler için eşitlik gelecek. % 10 olan işsizliği bitirmek için çalışacağız."

“Milyarder sınıfın ve Wall Street'in açgözlülüğü  milyonlarca Amerikalının hayatını yok ediyor.” diyen SANDERS, paralı olan eğitim ve sağlık hizmetlerine eşit erişim sözü veriyor, “üniversitelerin masraflarını Wall Street'e ödeteceğim.” diyor

Mc.Carty döneminden bu günlere, ABD de sol kültürün kökünün kazındığı bilinince, bugünlerde bir başkan adayının yukarıda ki "DEMOKRATİK SOSYALİST" söylemlerini de 2015 den 2016 ya umut ve adalet arayışları olarak görmek lazım diye düşünüyorum.

2016 yılınızda başarı,adalet,sağlık ve mutluluk dileklerimi iletirken ,

BOL KİTAPLI BİR YIL dileklerimi de özellikle iletmek isterim ,efendim.

Sevgiyle ve de sağlıcakla kalınız.

Kemal ALEMDAR.06.01.2016/BOLU

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner124
banner122