Kültür:
BOLU,TARİHİN ÜZERİNDE KURULU BİR ŞEHİR

Haber: Ahin ASLAN

Kars turizminin gelişmesinde ve kalkınmasında büyük emekleri olan, uzun yıllar Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü görevini yürüten Hakan Doğanay, geçtiğimiz temmuz ayında yaklaşık 3 yıldır boş olan Bolu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne atandı.

2019 yılında Hasan Kaplan’ın görevden ayrılmasının ardından yaklaşık 3 yıldır boş olan Turizm ve Kültür İl Müdürlüğü koltuğuna atanan Hakan Doğanay, Bolu’ya dair projelerini gazetemize açıkladı. Konuşmasına Bolu’nun doğal güzelliklerinden başlayan Doğanay, ilk olarak Gerede’den Elmalık mevkiine kadar otoban üzerinde toplamda 5 adet tanıtım tabelası yerleştirileceğini belirtti.

OTOBANDA BOLU PROJESİ
Tanıtım tabelasında Bolu’nun doğal güzelliklerinin sergileneceğini ifade eden Doğanay, “Bolu, Ankara ve İstanbul arasında doğası, yaylaları, milli parkları, tarihi ve kültürel değerleri ile benzersiz bir şehir. İstanbul ve Ankara arasında olan bu benzersiz şehirde ilk gözüme çarpan eksiklik otobanda herhangi bir tanıtım tabelalarının olmaması. Geldiğimiz gibi ilk yaptığımız proje ‘Otobanda Bolu’ oldu. Bu proje ile Gerede’den başlayıp Highway’e kadar otobanda toplam 5 tane ‘tanıtım tabelası’ yerleştirilecek. Bu ekranlarda Bolu’nun doğal güzelliklerinin fotoğrafları yer alacak. Otobanda her yıl binlerce insan geçiyor. İnsanlar 3 saniye bile olsa fotoğraflara baktığı an aklında kalacak” dedi.

ARA ELEMAN YETİŞTİRİCİLİĞİ PROJESİ
Bolu’da turizm işletmecilerinin en büyük sıkıntısının ara eleman eksikliği olduğunu söyleyen Doğanay, “Diğer projemiz ise ara eleman yetiştirmek. Otelcilerle yaptığımız toplantılarda en çok bundan şikayet edildi. Ara eleman sayısı az veya yetişen elemanlar Bolu’da kalmıyor. Bizde ara eleman yetiştirmek için harekete geçtik. Projemizi hazırladık. MARKA ajansına sunacağız. MARKA ajansına yılda iki tane proje sunma hakkımız var. Biri ‘Otobanda Bolu’ projesi oldu diğeri de ‘Ara eleman yetiştirme’ projesi olacak. 2021 yılını bu iki projeyle bitireceğiz” diye konuştu.

“SOKAK SANATÇILARININ MÜZİK YAPMASINA İZİN VERİLMELİ”
Bolu’da sanat sokağı yapılması gerektiğini vurgulayan Doğanay, “Bolu’yu hareketli bir şehir yapacağız. Çok fazla projemiz var. Eksikleri tespit edeceğiz. Örneğin Bolu’da sanat sokağı yapılmasından yanayım. Ayrıca sokak sanatçılarının öne çıkarılması gerekiyor. Bolu’nun ezgilerini söyleyen yöresel ve yerel sanatçılara imkan tanınmalı. Sokak sanatçılarının müzik yapmasına imkan verilmeli. Çünkü hayatlarını sokakta enstrüman çalarak şarkı söyleyerek devam ettiriyorlar. Sanatçılar kolay yetişmiyor. Normal sıradan insanlardan daha zeki ve üretken insanlar. Bolu’nun sanat takvimini çıkaracağız. Bir şeyler var ama kimsenin haberi yok. Emeklileri sanatsal faaliyetlere yönlendirmemiz gerek. Kahvehanede vakit geçirmemeleri gerekiyor. Onları yaşamın içinde tutmak gerekiyor” ifadelerine yer verdi.

BOLU’DA 134 TANE YÜRÜYÜŞ YOLU VAR
Bolu’nun Türkiye’nin en uzun yürüyüş yollarına sahip olduğunu anımsatan Doğanay, “Bolu’nun yürüyüş yollarının haritasını çıkardık. Bolu’da 134 tane yürüyüş yolu ile Türkiye’nin en uzun yürüyüş yollarına sahip bir il. ‘Kültür ve inanç rotaları’, ‘7 gün ya da 70 günde Bolu’ gibi projelerimiz var. İsteyen 7 günde Bolu’nun tüm ilçelerini gezer kamp yapar isteyen de 70 günde istediği kadar kalır gezer. Bu projeleri Kültür Bakanlığı’nın desteği ile yapacağız. Yaklaşık 10 bin adet turizm rotalarının haritasını basıp dağıtacağız. Ardından sponsorlarla anlaşıp daha çok kişiye erişeceğiz. Kültür ve inanç dediğimizde ise sadece camiler, türbeler değil, kiliseler manastırlar da bizim için değerli. Onları da ön plana çıkaracağız. Hazırladığımız haritaları oteller, lokantacılar, şoförler kısacası herkes basabilecek” şeklinde konuştu.

“BOLU’DA KÜLTÜREL VE SANATSAL FAALİYETLER EKSİK”

“Teknik rapor tutulunca bu boşlukları göz önünde bulundurulmamış ve doğal olarak Sanat Galerisi, Kültür Merkezi Bakanlık onayı ile faaliyete kapatılmış. Zaten mart ayında pandemi başladı ve her yer kapatıldı. Rapor tutulmasaydı dahi mart ayında yine kapatılacaktı. Buraya geldiğimiz gibi hemen yazımızı yazdık ve binanın yapılmasını bekliyoruz. Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’da bana yazı gönderdi. Binamızı ilgilendiren bölümlerin bir ay içinde halledileceğini söyledi. Aradaki 28 metre derinliğindeki çukur doldurulacak. Ardından depremsellik testi yapılacak. Ardından Bakanlık onaylarsa faaliyetlere devam edeceğiz. Projesi olanlara tabi ki yer vereceğiz yardımcı olacağız. Sanat ve kültürel faaliyetlere çok önem veririm. Bolu’da sanatsal faaliyet yürüten herkesin beni ziyaret etmesini ve projelerini sunmasını bekliyorum. Salonlarımızı tüm imkanları ile insanlara açmak istiyoruz. Bolu’da kültürel ve sanatsal faaliyetler eksik. O yönleri de en iyi yere getirmek için elimizden geleni yapacağız. Konserler vereceğiz. Bolu’nun türküleri, ezgileri seslendirilecek konserlerde. Sadece salonu bekliyoruz.”

BOLU’NUN TURİST PROFİLİ ÇEŞİTLENMELİ
Bolu’ya gelen turist profilinin çeşitlenmesi gerektiğini söyleyen Doğanay, “Bolu’yu tercih eden turist profili genelde Orta Doğu insanı. Marka olmak ve kendimizi dünyaya kabul ettirmek istiyorsak Bolu’ya gelen turist profilini de biraz değiştirmekte fayda var. Çünkü Bolu tarihi ve kültürel zenginliği, doğası, havası ile zaten önde olan bir şehir. Birçok il birbirine benzer ama Bolu öyle değil. Her ilçesi farklı tarihi ve kültürel özelliklere sahip. Örneğin Seben Kaya Evleri Kapadokya ile yarışabilecek durumda. Turizm demek hikaye demek. Şehirler hikayeleri ile ön plana çıkar. Somut olarak kültürel mirasla ilgili bir çalışmamız olacak” biçiminde konuştu.

BOLU’DA KARAVAN TURİZMİ ÖNE ÇIKACAK
Bolu’nun doğa turizminin karavan turizmine uygun hale getirilmesi gerektiğini ifade eden Doğanay, “Pandemi turizm alışkanlıklarını değiştirdi. Önceden insanlar 40-50 kişilik otobüslerle turlara çıkardı. Şimdi o alışkanlığın yerini bireyselcilik aldı. Artık ya tek başına yada ailesi ile gezmeyi tercih ediyor. Karavanla seyahat ediliyor mesela. Bizim de Bolu’nun doğa turizmini karavana uygun hale getirmemiz gerekiyor. Abant, Yedigöller, Gölcük, Gölköy’de karavan turizmi için park alanları var. Elmalık mevkiinde de bir tane açacağız. Açacağımız park alanları kolay ulaşılabilir, elektrik ve su ihtiyacı karşılanacak. Karavan parkına gelen turistler girişte park ücretini ödeyecek ardından kullandığı kadar elektrik parasını ödeyecek. Bu kamp alanları zaten hazır, biz sadece günün şartlarına göre düzenleyeceğiz. Bu proje içinde geç kalmadan harekete geçeceğiz” dedi.

“KARS VE BOLU KIŞ TURİZMİ AÇISINDAN BENZER”
Bolu’nun 34 milyon nüfusun tam ortasında yer aldığını belirten Doğanay, “Anadolu’da bulunan kadim şehirlerden biri Kars’tır. Kars, özünde çok farklı bir şehir, Bolu da keza öyle. Ancak Kars, tarihi zenginlikleri ile Bolu’dan bir adım önde olabilir. Kars’ta yaşanmış acı tecrübeler var. Ermeni Soykırımı, Sarıkamış gibi. Kars ile Bolu kış turizmi açısından benzerdir. Tarihi olarak Kars’ta Rusya’nın etkisi varken Bolu’da Roma, Bizans dönemine ait kalıntılar var. Kültürel açıdan Kars, aldığı göçlerden ve yaşanılan tarihi olaylardan dolayı kapalı bir toplumsal yapıya sahiptir. İstanbul’a açılan kapı Bolu ise doğal güzellikleri ile ön plana çıkar. En önemlisi ise ulaşım. Bolu, Bursa, İstanbul, Sakarya, Zonguldak ve Ankara başta olmak üzere 34 milyonu kapsayan bölgenin tam ortasında yer alıyor. En ulaşılabilir ve güvenli şehirdir. Türkiye’de kanun, nizam, trafik kuralı ve daha birçok konuda Bolu, seçilen ilk pilot illerden biridir. Bu da yerel halkın yeni uygulamaların uygulanması noktasında kararlı ve güçlü olduğunu gösterir” ifadelerini kullandı.

BOLU’DA 122 ADET ARKEOLOJİK ALAN VAR
“Bolu’da yapılan en önemli hata, şehri tarihin üzerine kurmak” diyen Doğanay, “Keşke zamanında düzgün bir planlama ile yapılabilseydi. Hisar Tepe, Fırka Tepe ve Karga Tepe ile ilgili bir çalışma yapmak istiyoruz. Burada Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’ne çok önemli bir iş düşüyor. Arkeoloji bölümü Bolu’da yok. Öncelikle arkeoloji bölümünün hemen kurulması gerekiyor. Çünkü bir kentin altında yatan güzelliklerin yeryüzüne çıkarılması gerekiyor. Bunu yapacak olanlar da yetişmiş tarihçi ve arkeologlardır. Bolu’da 122 tane arkeolojik alan, toplam 133 tane sit alanı var. Kazı başkanımız yok, üniversitemizde arkeoloji bölümü yok. Bunların bir an evvel hazırlanıp kazı çalışmalarına başlanması gerek” şeklinde konuştu.

KÜLTÜR MERKEZİ 5 AYRI BLOKTAN OLUŞUYOR
Bolu Belediyesi İş Merkezi’nin inşaat çalışmaları nedeniyle 3 yıldır kapalı olan Kültür Merkezi’ne ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulunan Doğanay, şöyle devam etti:

“Pandemiden önce şubat ayında binamız kültürel faaliyetlere kapatılmış. Nedeni ise 2014 yılından beri yanı başımızda bulunan belediye inşaatı. Burada 28 metre derinliğe inilmiş ve 18 metre genişlikte bir kazı yapılmış. 13 katlı devasa bir iş hanı yapılıyor. Tutulan teknik raporlara göre kayma tespit edilmiş. Bu bina 1977 yılında yapılmış 5 tane ayrı bloktan oluşan bir yapı. Müze, Sanat Galerisi, Kültür Merkezi, Kültür Müdürlüğü ve Halk Kütüphanesi’ni içerisinde barındıran Türkiye’nin ilk kültür hanı aynı zamanda. Bu 5 blok arasında 10’ar santimetre boşluk var. Bolu’da deprem olduğunda binalar çok büyük olduğu için birbirini tetiklemesin diye boşluk bırakılarak yapılmış.”

“BASIN MENSUPLARI İLE BİR ARAYA GELECEĞİZ”
İlerleyen günlerde basın mensupları ile bir araya geleceğini söyleyen Doğanay, “Medya çok önemli bir araç. Kentlerin kalkındırılmasında yerel medyanın katkısı çok.  Ama Bolu’daki yerel internet gazetelerinde sürekli ölüm, intihar, kaza haberleri var. İnsanlar artık kötü haberler görmek istemiyor. Mutlu, güzel ve eğlenceli zaman geçirmek istiyor. Bununla ilgili de Sayın Valimiz onay verirse bir kahvaltı düzenleyip basın mensupları ile bir araya geleceğiz. Onlardan bir ricamız olacak. Her gün Bolu’nun güzel bir parkının, doğal güzelliklerinin fotoğrafını internet sitelerinde paylaşmalarını isteyeceğiz. Bolu’ya dair her gün bir tane güzel fotoğraf internet gazetelerine koyulsa dikkat çekmeye yetecektir. Bolu’nun güzelliklerini sadece yerel değil aynı zamanda ulusal basına da taşıyacağız” diye konuştu.

Kars Sarıkamış’ta dünyaya gelen Doğanay, yaşamına ilişkin şunları söyledi:

Kars Sarıkamış’ta 1970 yılında doğdum. Memur bir ailenin 4. çocuğuyum. İlkokul, ortaokul ve lise tahsilimi Kars’ta yaptım. İstanbul Üniversitesi Edebiyat bölümünü okudum. 1998 yılında Kültür Bakanlığı’nın açmış olduğu sınavı kazanarak Kültür Bakanlığı’na girdim ve yaklaşık 25 senedir burada çalışıyorum. 2009 yılından itibaren İl Kültür ve Turizm Müdürü olarak görev yapmaktayım. İlk görev yerim Van’dı. Ardından Kars şimdi de Bolu’dayım. Kars’ta çok başarılı işlere imza attık. Doğu Ekspresi ve Ani Harabeleri projelerini biz yaptık. Bakanlık, siyasetçi, valilik ve belediyenin birlikte çalışarak ortaya koyduğu çalışmalardı.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

BOLU BELEDİYESİ'NDEN SALON KİRA ÜCRETLERİNE...
Bolu Belediyesi, sanatsal etkinlikleri desteklemek amacıyla Necip Fazıl Kültür Merkezi’nin salon kira ücretinde...

Haberi Oku