Kültür:
KIBRIS'TAN ANADOLU'YA HEDİYE, HAVVA TEKİN

         KIBRIS’TAN ANADOLU’YA HEDİYE  ;HAVVA TEKİN

 

Doç.Dr.Faruk GÜÇLÜ

------------------------------:

Havva hanımla tam hatırlayamıyorum ama 1990 lı yıllarda DTCF’nın ünlü hocalarından Yrd.Doç.Dr.Atilla Erden sayesinde tanıştık.O günden bu güne bir daha görüşmek mümkün olamadı.O zamanlar halk bilimine merak sarmış çok genç ve güzel bir bayandı.Tabii şimdi gençliğini ve güzelliğini koruduğu gibi topluma yeni güzelliklerde hediye ediyor.

Şair ve yazar Tekin,1963’te Kıbrıs’ta doğdu. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirdi.Aynı üniversitede  Halk Bilimi alanında yüksek lisans yaptı.Kıbrıs’a dönmek yerine Anavatanda kalmayı yeğledi.

Milli Eğitime bağlı çeşitli okullarda eğitimci ve yönetici olarak çalıştı. Çankaya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde edebiyat müfredatını geliştirme programında yazar ve edebiyatçı kimliğiyle çalıştı Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı tarafından gerçekleştirilen Uluslararası PISA araştırma projesinde öğrenci değerlendirme çalışmalarında yer aldı.

Tekin eğitimciliğinin yanı sıra akademik çalışmalarda yaparak,yurt içi ve yurt dışı çeşitli sempozyumlarda edebiyat, dil ve halk bilimi alanlarında bildiriler sundu.Kıbatek’e olan destek ve yardımlarını biliyorum.

“Yazılmasın Ayrılık” ve “Tenim Salamis Mavisi” adlı iki şiir kitabı yayınladı.Şiirlerinde yavru vatandan,ana vatana uzanan selam ve sevgi seli vardı. “Yeşil Adanın Çocukları” adlı romanı “Kültür Bakanlığı Roman Ödülü” dalında büyük ödüle değer bulundu.

Kişisel gelişimin alanında, özellikle zihin ve zihnin yaşamdaki etkisiyle eğitimci olarak yakından ilgilendi. NLP ve NLP Uygulamaları, Yaşam Koçluğu, Kuantum Öğretisi, EFT Teknikleri eğitimlerini tamamladı. İnsan Kaynakları Eğitimi, Eğiticinin Eğitimi, Girişimcilik Eğitimi konularında eğitimler aldı.Şimdi bu bilgi birikimini Ankara’da genç nesillere aktarmakla meşgul.

Türkiye Yazarlar Birliği, Kıbrıs Balkan ve Avrasya Edebiyatçılar Kurumu üyesidir. 

Kendisinden yeni şiirler ve romanlar beklemekteyiz.Devamlı gülümseyen yüzü genç neslin belleklerinde kalsın.1998’de Kültür Bakanlığının "Çocuk Romanı Büyük Ödülü"nü alan, Barışa özlemi dile getirdiği romanı"Yeşil Adanın Çocuklarını" kitabını yazar  Tekin kendisi aşağıdaki tümce ile  tanıtıyor:

“Elinden hayalleri alınmış bir çocuk kadar üzüntü verici biri olamaz. Yetişkin olmadan önce tüm çocuklar yeterince hayal kurmalı. Yoksa katı duvarları olan, soğuk ve sevgisiz insanlardan oluşur toplum.”Diyor.

Havva Tekin’den bir şiir

SEYFE’DE BİR GÜN
Gazipaşa adı yakışır ona
Haşmeti bakirlik zenginlik ona
Denizin koynunda ovası ova
Sıcağı Akdeniz yüreği deniz
Çıktık yol eyledik ötelerini
Akarca belini cecek elini
Muz bahçelerinde gördük terini
Suları Akdeniz yüreği deniz
Gece vardık Seyfe’ye sessizde durur
Dalında bülbülü yavrusu uyur
Çağlası yeşili gönül doyurur
Gözleri Akdeniz yüreği deniz
Sabah sesi horozundan anladık
Soframıza geldi bayram eyledik
Denizine baktık vatan belledik
Dağları Akdeniz yüreği deniz
Yamaçları çınar palamut gürgen
Çınarları cefakar yanar direngen
Kahırlanır her ayrılan yetişkin ergen
Yolları Akdeniz yüreği deniz
Çıktım damlarına gözümü diktim
Ötelerde Kıbrıs var mı gözettim
Berrak havaları bekle dedirttim
Umudu Akdeniz yüreği deniz…
Kalesine vardık aklı unuttuk
Koyaklara düştük yürek avuttuk
Zeytin tepesinde güneşi tuttuk
Geçmişi Akdeniz yüreği deniz
Gönlü güzel kadınlar bekler akşamı
Çilek kokan geceye düşer saç bağı
En kederlisinde yürek sıcağı
Sevgisi Akdeniz yüreği deniz
Akarcaya varanlar nefes tazeler
Dağdan gelen yolcu ovayı bekler
Cecek yamacında yolu seyreyler
Düşleri Akdeniz yüreği deniz
Seyfe’yi seyrettim hem doya doya
Bir yanım ah ede bir yanım duya
Sana ben yurt desem diyesim var ya
Dilleri Akdeniz yüreği deniz.

 

 

 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

SÜRGÜN
ÜLKÜ MERT YAZDI

Haberi Oku