Kültür:
UKRAYNA GEZİSİNDEN ARTA KALANLAR

Doç.Dr.Faruk GÜÇLÜ

-----------------------------:

12 eylül 18 eylül arasında Ukrayna’nın üç kentini gezme fırsatımız oldu.İlki Odessa. Karadeniz kıyısında bir sahil kenti imiş.Osmanlı dönemindeki adı ise Hacıbey.Kentte Tatarlar yaşarmış ama Stalin,Tatarları bu bölgeden sürmüş.Rehberimiz Ukraynalı güzel Türkçe konuşan Anna.Bizi Akkerman(Türkçe ak kale demek) kalesine götürüyor.Osmanlı döneminde yaklaşık 400 yıl Osmanlı kalesi olarak kalmış kale.sonra da ünlü şarap ve kanyak fabrikası Shobe gezisi. Odessa’da geçen iki günden sonra akılda kalan çok eski yıkık dökük evler bakımsız yollar ve Akkerman Kalesi ve Shobe şarap fabrikası ve uçsuz bucaksız üzüm bağları.

Gezimizin üçüncü günü otobüsle beş saat süren Kiev yolculuğu ile başladı.Yol kenarında tarım ve hayvancılıkla uğraşan köyler görüyoruz.At,at arabası ve eşek yaygın köylerde traktöre rastlamadık.Sivri çatılı 40/50 metre büyüklüğünde bahçeli küçük köy evleri ama çok yeşil.Ukrayna verimli siyah topraklara sahip halkın önemli bir bölümü tarımla geçiniyor.

Kiev ,güzel ve bakımlı bir şehir .Her taraf heykellerle ve çiçeklerle süslü.Tam ortasından Dinyeper nehri geçiyor.Sokaklarda çok sayıda Türkçe konuşan genç erkeklere rastlıyoruz. Ukrayna ‘da kadın nüfus fazla dediler geldik diyorlar.Kiev’de yapılan İkinci dünya Savaşı müzesi çok geniş bir alana kurulmuş üç katlı bir bina.Bahçesinde eski tanklar,toplar uçaklar var.Müzeyi gezdikçe İsmet İnönü’yü rahmetle anıyorum.Ve İnönü zamanında “camilere buğday dolduruldu”diyenleri de bu müzeyi gezmeye davet ediyorum.Bu müze gezilmeden 2.Dünya Savaşı ve İsmet İnönü’nün başarılı politikasını algılamak mümkün değil.Bu müzeyi gezince İsmet İnönü hakkında ülkemizde söylenenlerin birer safsatadan ve yalandan ibaret olduğunu daha net anlıyorsunuz.Savaşa ait on binlerce mektup ve doküman ile savaş malzemesi var.Dul kalan kadınlar ve babasız kalan çocuklar. Yıkılmış şehirler.Hitler’in ünlü Giyotini ve insan kemiğinden sabun üreten makinası bu müze de.

(İnsan kemiği ögütme makinası)

Kiev’de yeni yeni Kilisler yapılmış ama muhteşem mimariye sahipler.Eski manastırı geziyoruz .Çok güzel bir yere kurulmuş,XI ve XII YY. dan kalma canlılığını koruyan papaz cesetleri ve mumyalar var.Manastır bahçesinde bizdeki çarşaflı kadınlarla aynı giysiler giyen rahibe olmak isteyen ve papaz olmak isteyen öğrenciler görüyoruz.

Gezimizin son durağı Polonya yakınındaki Lviv şehri,buraya Kiev’den hızlı trenle beş saatte gidiyoruz.Lviv,Ortaçağ Avrupa’sının mimari özelliklerini taşıyor.Barlar ve eğlence merkezi. Sokaklarda Türkçe konuşan çok sayıda genç erkeğe rastlamanız mümkün.Eğlenmeye gelmişler.Lviv yakınlarında ormanlık alana hükümet bir yerel müze yapmış.Eski çağlara ait bölge de yaşam tarzını içeren evler,giysiler ve yiyecekler var.Ciddi anlamda güzel ve mutlaka gezilmesi gereken bir yer.Sonra şehrin kenarında yer alan eski şatolar.Şatolar bizdeki saraylara benzeyen küçük ama görkemli zengin aile evleri.Hepsinde Osmanlı’nın Viyana kuşatmasını gösteren bir İtalyan ressamın yaptığı dev tablolar var. 

Ukrayna ,Rus sınır savaşları sürüyor.Lviv’de halkın umurunda değil.Sovyet yönetimi Ukrayna’yı bilinçli olarak geri bırakmış.Ülkenin doğalgaz ve petrol kaynakları var ama çıkaramıyor satın alıyor.Kırım’da zaten ellerinden alınmış.Rehberimiz Anna “Rus uçağını düşürdüğünüzde Ukrayna halkı Türkleri çok sevdi”diyor.    

Ukrayna geri kalmış ya da geri bırakılmış. Ama doğa çok güzel insanlar rahat ve şehirler çok ucuz.

 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Tarık Tekkulaç 2 yıl önce

sovyetler birliği döneminde demekki ukrayna geri bırakılmış

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Bir Nefes MUDURNU
Ülkü Mert Yazdı

Haberi Oku