Bir politikacı “sağ ve sol” kavramlarının 18.yüzyılda kaldığını buyurdu ve “Sağ sol kavramları 18. yüzyıla ait. 18. yüzyılın kavramlarıyla 21. yüzyılın sorunları çözülmez” tespitini yaptı. Doğru, kavramlar 18.yüzyıla ait ve Fransız ihtilali ardından oluşan parlamentonun sağında ve solunda oturanlar üzerinden türemiş olabilir.

Ama o dönemde de daha sonra da kavramlar sadece parlamentonun sağ ya da sol tarafında oturanlar üzerinden okunmadı. Temsil ettikleri politik duruş üzerinden okundu “sağ” sermayenin temsilcisi olarak “sol” emekçi sınıfın çıkarları için politika üretmeye çalıştı.

Yani kavramlar özünde emek-sermaye karşıtlığında ete kemiğe büründü. Bahsi geçen politikacının tespiti kendi politik duruşları çerçevesinde yadırganacak bir durum değil çünkü temsi ettiği partinin de özünde kimi temsil ettiği önemlidir.

Asıl konum elbette bu politikacıyı eleştirmek değil. Asıl konu ve soru gerçekten “sağ ve sol” yani emek-sermaye mücadelesi bitti mi? Ya da tespit doğru ise sınıflar ortadan kalktı mı?

Bunlara cevabı ayrıntıya girmeden basit analiz ile Pandemi üzerinden arayalım.

Son günlerde peş peşe bazı politikacı ve tanınmış kişilerin COVİD19 testlerinin sonuçlarının pozitif çıkması ile beraber yeniden Corona insan ayırmıyor tespitleri yoğunlaşmaya başladı. Sanki virüs sınıfsal tercih yapıyor denmiş gibi.

Elbette okuma at gözlüğü ile yapılıyor ve “Kapitalizmin” pandemiyi sınıfsal tercihler doğrultusunda kontrol etmeye çalıştığı gerçeği görülmekten ısrarla kaçınılıyor. Parti liderlerinin ya da ünlü futbol insanlarının virüs kapması bu gerçeği değiştirmiyor. Bakın alınan önlemlere ve gevşetilme sürecine ve şu sorulara cevap bulun.

İlimiz de dahil farklı illerde birçok işletmede vakalar önce ciddiye alınmamıştı. Vakalar artınca üretimin devamı için gerektiğinde işçiler fabrikalarda karantina altında çalıştırılmadı mı?

Pandemi döneminde AVM’lerin alelacele açılması kimlerin istekleri doğrultusunda hızlandırıldı?

Virüsün ülkeye özellikle batıdan geldiği şeklinde açıklamalardan sonra turistik bölgelerin yurtdışına açılarak ve özellikle Avrupa’ya bizde durum kontrol altında mesajı ile çağrı yapılması kimlerin istekleri doğrultusunda idi?

65 yaş üstü sokağa çıkamazken, ticaret yapan 65 yaş üstü yasaktan muaf, niye?

Bu soruları bu dönemde yaşanan işsizlik sorununu da ekleyerek çoğaltmak mümkün. Ama soru ne kadar çok olursa olsun cevap değişmeyecektir. Sermayenin çıkarları tek cevaptır. Her şey sermayenin istekleri doğrultusunda şekillenmektedir.

Liberallerin meşhur “al ver ekonomiye can ver” tekerlemesi “al ver sermayenin erimesine engel ol” olarak genişleyebilir.

Tüm bu sorular yanında belki de incelenmesi gereken en önemli ayrıntı “Virüs yoğunluğunun” hangi gelir düzeylerinde çoğaldığı ve nedenleridir.

Bu sorunun cevabını özellikle Ankara –İstanbul gibi büyük illerde görmek daha kolay. İstanbul’da  Esenyurt, Bağcılar, Zeytinburnu ve Esenler ya da Ankara’da Keçiören, Pursaklar bölgesinde yoğunlaşma tesadüf olmasa gerek.

Evet belki virüs sınıf ve insan ayırımı yapmıyor ama sermaye bu dönemde de kendini büyütmenin çarelerini emekçilerin ve yoksulların sırtına yüklemeyi beceriyor.

Bu yaşananlardan sonra yine rahatça “sağ-sol” “emek-sermaye” çelişkisi bitti denebilir mi?

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Dr. Ahmet DURSUN 2 ay önce

sevgili hocam, virüs doğası gereği insanların sosyo-ekono-politik durumlarına bakmaz ancak sermaye birikimini korumak/büyütmek için emek sınıfını kullanır ve dolaylı sonuç, hastalık iyi beslenmeyen, kendini izole etme lüksü olmayan insanların sırtında yükselir... kapitalist toplumlar bile helikopter para ile insanların bu sıkıntılı durumda yardımına koşarken, tüketim bacağından sermayeye yardım etmeye çalışmaktadır... güya sosyal devlet de son 10 yıldır iflas etmesi gereken zombi şirketleri yüzdürüp, parasını çarçur etmektedir.
son olarak yazımızda ki tespitler son derece yerinde özetlenmiş, kaleminize sağlık...

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner124
banner122