Röportaj:
HALKIN BOSTANI

Bolu'da "halkın bostanı"nı oluşturanlarla konuştuk. Gençlerin, çocukların ellerinin toprağa değmesini; birlikte üretip birlikte tüketmeyi; sağlıklı, GDO'suz mahsulleri edinmeyi istiyorlar. İşte o röportaj... 

Ne zamandır var burası?

Şeref Özkurede: Sonbaharda projeyi oluşturduk. Toprağı hazırladık. Bu mevsimde hazırlayınca verimi daha çok artıyor. Ekim zamanı geldiğinde de, marttan itibaren ekime başladık. Önce patates, arkasından diğer sebzeler- maruldur, soğandır… Vakti geldikçe tüm sebzeleri ekmeye çalıştık.

Burası ne kadar genişlikte bir alan ve bundan sonra ne yapmayı planlıyorsunuz?

Şeref Özkurede: Burası 10 dönümlük bir alan. Şu anda 1,5 dönümünü ektik. İstediğimiz çabayı, verimi ve katkıyı görebilirsek her sene büyütmeye çalışacağız. Amacımız hep birlikte üretelim, hep birlikte tüketelim. Ailemizde, yakın arkadaş çevremizde dayanışmayla bunu yapıyoruz. Birbirimizle tohum, fide takası yapıyoruz. Bunun yanında da -bu sene tam yapamadık ama- hobi olarak bu işi yapmak isteyenlere cüzi bir miktarda yer verip kendi müstakil üretimini yapmalarını sağlayacağız. Ortak üretim değil, şahsi üretim yapmak isteyenleri de katmaya çalışacağız. Esas amacımız birlikte üretim ama şahsi istekleri olanları da karşılamaya çalışacağız.

Figen Çakır: Bu deneme ekimiydi. Alanımız zaten şu an çok dar. Katılım oldukça büyüyecek, genişleyecek. Bu iki kişiyle yapılacak bir şey değil çünkü çok büyük çaba göstermek, emek göstermek isteyen bir şey. İlk adım atıldı. Bundan sonra da sanırım bu alanı büyütmeye devam edeceğiz. Bir de çocukların, gençlerin özellikle toprağa elinin değmesini istiyoruz. Üretime katkıda bulunmalarını, üretimin nasıl bir süreçten geçtiğini görmelerini istemiştik. Bu da önümüzdeki yıllarda gerçekleşecek umarım. Amaç kooperatif kurmaktı ama şu an kooperatif süreci biraz askıya alındı. İlerleyen zamanlarda da kooperatifi hayata geçirmeyi düşünüyoruz.

Saffet Kara: Valla ben tarım konusunda, çiftçilik konusunda çok yabancıydım. Böyle bir girişim olunca bende katılmayı uygun gördüm. Topraktan çıkarttığımız ürünlere verilen çaba, emek, özveri, o ürünün ortaya çıkışındaki gayret ve sonucunda o ürünün verimini alırken duyduğu haz insanı bambaşka yerlere götürüyor. O kadar mutlu oluyorsun ki, burada sarf ettiğin enerjinin karşılığını gördüğün zaman… Bundan daha büyük bir mutluluk yok. Herkese tavsiye edebileceğimiz bir şey. Atatürk “Köylü milletin efendisidir” demiş. Bunun temelinde yatan şey köylünün verdiği emek, çaba, bu ürünü ortaya çıkartırken verdiğin gayret… Dolayısıyla değer oluşturuluyor, köylünün efendi olmasının altında yatan şey bu. Bu duyguyu da yaşıyorsun. Sonuçta doğal bir ortamda sulama yapıyorum. Güç sarf ederek yapıyoruz. Ama bunu yaparken de aynı zamanda spor da yapıyoruz. Sonuçta mutluyuz ve herkese tavsiye ediyoruz.

 

Peki böyle bir toplumsal dayanışma ağına, “halkın bostanına” neden ihtiyaç duyuyorsunuz?

Saffet Kara: Halkın bostanında işte tüm bu duyguları başkalarının da yaşamasını istiyoruz. Emeğin yüce bir değer olduğunu, fiilen çalışarak daha iyi kavrayabiliyor insanlar. Dayanışma olmadan da ortaya ürün çıkmıyor. Sularken bile en az 2-3 insan lazım. Ekim yaparken, tarlayı hazırlarken, ürünü toplarken lazım. Bu imece usulü bir paylaşmayı, ortak çalışmayı gerektiriyor.  Kooperatifçiliğin altında yatan şey de bu zaten. Genel anlamıyla büyütürsek idealimiz o.1,5 dönümden başladık. Belki 3 yaparız, 5 yaparız. Olanaklarımız artar, daha büyük şeyler yaparız…

Şeref Özkurede: Toplumsal dayanışma bizim genlerimizde var. (Gülüşmeler...) Şimdi biz gençliğimizde de üretimin içindeydik ve dayanışma içerisindeydik. Gençliğimizde toplumsal meselelere duyarlıydık, tepkiliydik ama aynı zamanda hep beraber üretim de yaptık. Dolayısıyla bu bizim genlerimizde mevcut. Bu dayanışma ruhunu toplumdan yok edemeyeceklerdir diye düşünüyorum.

 
 

 
 

 
 

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner122

PANDEMİDE HUZUREVLERİ
Koronavirüs salgınında Bolu’da bulunan huzurevlerinde yürütülen çalışmalar hakkında Bolu Aile, Çalışma...

Haberi Oku