Röportaj:
SOSYAL BELEDİYECİLİK ÖRNEĞİ MENGEN - 1

Medya14:Sayın Başkanım öncelikle şunu sormak istiyorum, haberlere Gerede ile Mengen arasında bir su sorunu yansıdı. Bu süreç nasıl ilerledi, bir çözüme kavuştu mu?

Öncelikle Medya 14’ün gösterdiği duyarlılığa çok teşekkür ediyorum. Su çok önemli bir mesele bizim için. Sizin suyunuzu keserlerse, el koyarlarsa ister istemez bir refleks olacaktır.

Biz maalesef Gerede ile bu konuda sorun yaşamak istemezdik.

Hem sınır komşumuz hem de Gerede ile 2015 yılında bir protokolle Keçelipınar suyumuzu yüzde 50-50 paylaşmıştık.

Daha sonra bizi üzen taraf, Gerede’nin Mengen sınırları içerisindeki yaylalardan yeni su kaynakları oluşturması oldu.

Mengen sınırları içerisinden çıkan suya müdahil olmak, bir seçilmiş belediye başkanı olarak ve Mengen’in hak ve hukukunu savunma sorumluluğu üstlenmiş bizlerin görevimiz.

Haziran ayında bizim Gerede’nin yaptıklarından haberimiz oldu.

2019 yılında Gerede Orman İşletmesi ile Mengen Orman İşletmesi arasında bir yol geçiş protokolü imzalanıyor.

Su tahsis kararı çıkmadan bu protokol imzalanıyor. Bu protokole dayalı olarak da Gerede Belediyesi su tahsis kararını beklemeden ihale yapıyor. Yaptıkları ihale ile yolların açılmasını sağlıyorlar.

Bu süreçte ormanlarda, yaylalarda kimse olmadığı için de bunu fark eden olmuyor. Haziran ayında normalleşme süreci başladığından artık yaylalara insanlar gitmeye başlıyor ve Domuz Alanı mevkiindeki su kaynaklarımıza Gerede Belediyesi’nin müdahale ettiği ile ilgili bilgi geldi.

Bu bilgi üzerine önce ben Gerede Belediye Başkanı’nı aradım. Kendisine “Bizim Domuz Alanı mevkiinde arabalar, paletli araçlar yol falan açıyormuş, talan ediyorlarmış. Böyle bir şeyi siz Gerede Belediyesi olarak yapıyor musunuz?” dedim. Durdu ve dedi ki “Başkanım yanlışlıkla arkadaşlar sizin sınırlara falan girmiş olmasınlar? Araştıracağım ve size döneceğim.” dedi.

Bizim Gerede Belediye Başkanı’yla yaptığımız son konuşmaydı ve biz bunu haziran ayında yaptık, şu an kasım ayındayız. Haziran ayına kadar ihale çıkıyor zaten. Bize göre ise bu ihale hükümsüzdür. Su tahsis kararı çıkmadan, iki orman işletmesi protokol yaptı diye ihaleye çıkılamaz. Bu konuda da çok samimiyetsiz art niyetli davrandıklarını gördük. Savcılığa suç duyurusunda bulunduk, daha sonra sularımızdan ellerini çekmeleri için hukuk mahkemesinden karar çıktı. Bunun üzerine yaptıkları itiraz ise mahkeme tarafından reddedildi.

GEREDE BELEDİYESİ İKTİDAR GÜCÜNÜ HER YERDE KULLANIYOR

Daha sonra Sakarya İstinaf Mahkemesi’ne taşındı dava. Ayın 13’ünde Sakarya İstinaf Mahkemesi’ne ulaşıyor, 14’ünde karar veriliyor, 15’inde Gerede Belediyesi’ne gönderiliyor. İstinaf mahkemesinde aylarca dosya beklediğini herkes bilir. Bu da gösteriyor ki Gerede Belediyesi iktidar gücünü her yerde kullanıyor. Biz siyasi gücü önemseriz ama siyasi güç haksız yere kullanılıyorsa karşısındayız. Siyasi güç; tabiata, doğaya, çevreye, derelerdeki kırmızı alabalıklarımıza dokunuyorsa karşıyız.

Dilediğiniz gibi ormanlarda kesim yapıp talan ediyorsanız, 60-40-10 yıllık ağaçları katledip bir de doğal afet olmuş gibi rapor tutuyorsanız bu siyasi güce karşı çıkarız.

Siyasi güç tüm insanlık için, herkese eşit, hakkı ve adaleti önemseyen bir güç olmalı. Maalesef bizim karşı çıktığımız güç Gerede Belediyesi tarafından uygulandı. Gerede Belediyesi “hukuku, yasayı, mevzuatı, yönetmeliği ben yaparım o arkadan gelir” diyorlar. Önce haksız hukuksuz bir şekilde el koyuyorlar, daha sonra kılıfına uydura uydura oraya yakıştırmaya çalışıyorlar. Bunlar tabi göz ardı edilecek konular değil. Her ne kadar istinaf mahkemesi böyle bir karar çıkarmış olsa da bizim Mengen’de davamız devam ediyor.

Gerede Belediyesi bunları yaparken de tek başına yapmıyor. Hatırlarsınız milletvekilleri açıklama yapmıştı şu ilçeye şunu yaptık, bunu yaptık diye. Orada hiç Mengen’i gördünüz mü? Yazmaz. Ama şu bilinsin ki genel seçimlerde Ak Parti öndedir. Mengen’dekiler Ak Parti’ye soruyorlar, “Biz size oy vermedik mi? Buradan bu suyun gitmesine niçin müsaade ediyorsunuz?” diyorlar.
 

GEREDE’NİN NİYETİ FARKLI

Gerede’nin kendi yaylalarını yayla özelliklerini tamamen kaybediyorlar. Yaylaları mücavir alan içerisine aldılar. Geçenlerde yaylalarda 3 gün içerisinde 50 tane parsel satışı yaptılar. Yaylalara villalar yapılıyor, apartmanlar dikiliyor. Benim Mengen yaylasında da adam 2 tane direnç koyuyor balkonuna, bunu yaptığı zaman hemen ormancı gider bunu engeller.

Medya14:Ama Gerede’ye aynısı yapılmıyor değil mi?

Evet, Gerede yaylaları farklı…

 Gerede yaylaları belediyenin mücavir alanı içerisine alınıyor, buna müsaade ediliyor ve yaylaları parsel parsel satıyorlar.

Oralar gelir düzeyi yüksek zümrelerin çok özel yaylaları oluyor. Yani Ayşegül kitapları vardı böyle resimli, yaylalarda o resimleri görüyorum. Çok keyifli hayatlar yaşıyorlar. Bizim de suyumuzu aldılar diye mahkeme mahkeme dolaşıyoruz, suyumuzu kaptırmayalım diye. Onlar Mengen’in sularını değil, gelecekte Mengen’in yaylalarını istiyorlar. Bugün suyumuzu alanlar yarın yaylalarımızı çok rahat alacaklar. İstedikleri kanunu, yönetmeliği bir sabah çıkartıp koyuyorlar. Takip edemiyorsunuz, ulaşamıyorsunuz, savunamıyorsunuz, arkasını getiremiyorsunuz. Biz de Mengen Belediyesi olarak tüm haksızlıklara karşı mücadele edeceğiz.
 

SU TAHSİS TALEPLERİ ANKARA’YA GÖNDERİLMİYOR

Biz muhtarlarımızla 20 Haziran’da bir araya geldik ve su tahsisi için il özel idaresine müracaat etmelerini sağladık. Onlar da savunmalarında Keçelipınar Suyu ile Kirazlı-1, Kirazlı-2 sularının ayrı iki su olduğunu ifade ediyorlar ve kesinlikle Keçelipınar Suyu’ndan 5-6 kilometre ilerideki ayrı bir suyun orayı bağlamadığını söylüyorlar. Ama nedense onunla iliştirilip, Turhan Bulut’un siyasi kimliğiyle oynamak, Turhan Bulut’un belediye başkanlığını yıpratmak gibi gayretlerin içerisine giriyorlar.

Ak Parti’nin yeni seçilen ilçe yönetim kurulu da buna alkış tutuyor. Bizim suyumuza çalanlara burada Ak Parti Kongresi’nde plaket verdiriyorlar. Tribündeki insanlara da alkışlatıyorlar.

O zamana kadar Gerede Belediye Başkanı Allar bir kere televizyon karşısına çıkmamıştı. Ama kongrede alkışlattırdılar ve ertesi gün Gerede Belediye Başkanı Allar yerel bir gazetenin televizyon kanalına çıktı ve çok mutlu, çok keyifli. Eğer sen hak, hukuk diyorsan; bizim de söyleyeceklerimiz var. O hak o hak değildir, asıl hak o suyun köylülerimizin muhtarlıklarımızın ihtiyaçlarını karşılamak üzere tahsis edilmesiydi. Ne yapıyorlar biliyor musunuz Dilara Hanım? Mengen’den il özel idareye gönderilen su tahsis taleplerini maalesef Ankara’ya göndermiyorlar. Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nde yapılıyor bu tahsisler. Biz belediye olarak Devlet Su İşleri’ne müracaatta bulunabiliyoruz, köyler de il özel idaresine müracaatta bulunabiliyorlar. Yani Ak Parti yönetimdeki arkadaşlar son yaptığım basın toplantısına geldiklerinde orada da hâlâ çarpıtmaya çalışıyorlar konuyu.

ÖZEL İDARE SORUMLULUĞUNU YERİNE GETİRMİYOR

Tek gideceğimiz yer Bolu İl Özel İdaresi genel sekreterinin kapısı. Çünkü özel idare bu sorumluluğu yerine getirmiyor.

Köylülerimizin su tahsis taleplerini Ankara’ya iletmiyorlar

Bu konuda Özel İdare ile ilgili de davamızı açtık. Özel İdare Genel Sekreteri kendine buyruk bir insan değil, sayın valimiz adına orada görev yapıyor. Özel İdare gerçek başkanı sayın valimizdir.

Çünkü ben Ankara il genel meclisi CHP grup başkan vekiliydim. Oradaki sistem nedir çok iyi bilirim. Yani orada il özel idaresi önemli bir yerel yönetim birimidir. Özel idarenin dağların arkasındaki insanlara sahip çıkması gerekiyor. Ama Devlet Su İşleri soruyor Bolu İl Özel İdaresi’ne, “Mengen ilçe hudutları içerisindeki Domuz Alanı mevkiinde bir tahsis talebi var mı?” diye soruyor.

Özel İdare’den DSİ’ye giden yanıt “Domuz Alanı mevkiinde herhangi bir tahsis yapılmamıştır.” oluyor. Şimdi 9 tane köyün talebinden bahsetmiyor. “Evet, 9 tane köyün su tahsis talebi var.” demiyor.

Vali Bey’in başkanı olduğu bir kurum, Ankara’daki kuruma yanlış bilgi veriyor. Ben ivedilikle bu kurum hakkında sayın valimizin derhal bir işlem başlatmasını ve sayın valimizden köylülerimizin haklarının korunması ve taleplerinin yerine getirilmesini rica ediyorum. Memleket bu kadar serbest kalamaz. “Bende siyasi güç var. İstediğimi istediğim yerde yaparım” Hayır, yapamazsın. Sayın vali, hepimizin valisi, bütün Bolu’nun valisi. Yani sadece birilerinin valisi olmamıştır. Ben olmayacağına da inanıyorum. Sayın valimizin bu konuda demokratik bir tavır alacağına ben kesinlikle inanıyorum. Sizlerin aracılığıyla da sayın valimize saygılarımı sunuyorum. Bu konu ile ilgili gereken hassasiyeti göstermesini bekliyorum.
 

Mengen Belediye Başkanı Turhan Bulut ile yaptığımız röportajın ikinci kısmını okumak için tıklayınız.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner122

PANDEMİDE TİYATROCULAR SAHNEDEN MAHRUM KALDI
Tiyatrocuların Bolu’daki durumunu öğrenmek için Bolu Bölge Tiyatrosu Yönetmeni Onur Yamak ile konuştuk....

Haberi Oku