Siyaset:
CHP  SEÇİM BİLDİRGESİNİ  AÇIKLADI

'ZOR ZAMANLARIN PARTİSİ' VURGUSU
Seçim bildirgesinde CHP'nin 'Zor zamanların partisi' olduğu, ülkede yaşanan gerilim ve kutuplaşmayı çözebilecek odağın CHP olduğu vurgusu sıkça yineleniyor. 
Seçim bildirgesinde Türkiye'nin sorunları 5 başlık altında ele alınıyor: Kürt Sorunu, Darbe Anayasası ve Otoriterleşme, Mezhepçi dış politika, Ekonomide yaşanan gelişmeler, eğitim sisteminin sorunları. 
Bu sorunlar karşısında CHP'nin “Toplumsal dayanışma ve çözüm” adresi olduğu vurgusu yapılan bildirgede, Kürt sorunun en kısa sürede çözüme kavuşturulması gerektiğinin altı çiziliyor. Bu konuda CHP'nin sorunu çözmek için “samimi ve dürüst olacağı”, “gizli bir ajandaya göre hareket etmeyeceği” ifade ediliyor. Sorunun çözümünün temeline “Özgürlükçü ve çoğulcu bir demokrasi ve eşit yurttaşlık” anlayışı olacağı dile getiriliyor. 

YENİ ANAYASA 
CHP'nin 7 Haziran seçim bildirgesinde de yer alan yeni anayasa, bu bildirgede de yer aldı. Ancak yeni anayasaya ilişkin taleplere bildirgede daha ön sıralarda yer verilmesi dikkat çekti. Bildirgede, “Darbe anayasası değiştirilecek. Özgürlükçü, çoğulcu, güçler ayrılığı ilkesi ve hukukun üstünlüğünü öne alan yeni bir anayasa hazırlanacak” denildi. CHP iktidarında Siyasi Partiler Yasası, seçim yasalaları ve darbe yasalarının tümünün değişeceği belirtilen bildirgede, Siyasi Ahlak Yasası çıkarılması, yargının bağımsızlığını sağlayacak bir yargı reformu, ifade ve basın özgürlüğünün önündeki tüm engellerin kaldırılacağı vaatleri yer aldı. 

CHP'NİN İLK 100 GÜN İÇİN VAATLERİ
- Emeklilere bayramlarda birer maaş ikramiye
- Aile Sigortası getirilecek. Her hanenin geliri en az 720 TL olacak.
- Kamuda taşeron işçiliğe son verilecek. Taşeron işçiler kadroya alınacak.
- Kredi kartı ve kredi borçları faizlerinin yüzde 80'i silinecek
- Siyasi Ahlak Yasası çıkacak
- TBMM'de Kesin Hesap Komisyonu kurulacak.
- Passolig kaldırılacak
- Üniversite kredi geri ödemeleri iş buluncaya kadar ertelenecek.

CHP'NİN İLK BİR YIL VAATLERİ
- Çiftçiye mazot 1 lira 80 kuruş olacak
- Asgari ücret net 1500 TL olacak, vergiden muaf tutulacak.
- Yüzde 10 seçim barajı kalkacak
- Esnafın emekli aylığından kesilen Sosyal Güvenlik Destek primi kaldırılacak.

ERDOĞAN'IN YETKİLERİ AZALTILACAK, PARLAMENTONUN YETKİSİ ARTACAK

CHP'nin seçim bildirgesinde Cumhurbaşkanı'nın yasama, yürütme ve yargı üzerindeki etkisini sınırlandırmak bir kez daha yer aldı. Diğer yandan yürütme, yani hükümet karşısında Meclis'in denetleme başta olmak yetkilerinin genişletilmesi vaat ediliyor. TBMM İç Tüzüğü ve Siyasi Partiler Yasası'nda yapılacak düzenlemelerle, Meclis'in tek parti meclisine, iktidarın tek adam iktidarına dönüşmesine engel olunacağı belirtilen bildirgede, Cumhurbaşkanı'nın “rejim değişmiştir” açıklamaları da “Anayasa askıya alınmıştır” denilerek eleştirildi.

ÇÖZÜM SÜRECİ İÇİN 3 KURUM
CHP'nin sorunu “güvenlik sorunu” değil, siyasal bir sorun olarak ele aldığı belirtilen bildirgede, AKP'nin çözüm sürecini siyasi hesaplara kurban ederek Kürt Sorununu derinleştirdiği ifade edildi. CHP çözüm sürecinin yönetimi konusunda 3 yeni kurum oluşturulmasını önerdi. Bu üç yeni kurumdan ilki Meclis'teki siyasi partilerin temsilcilerinden oluşacak Toplumsal Mutabakat Komisyonu. İkinci sendika, meslek örgütü ve sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinden oluşacak Ortak Akıl Heyeti. Üçüncü kurum ise Gerçekleri Araştırma Komisyonu.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner122

ERSAN TÜRKOĞLU,HAKİM ÖNÜNE ÇIKTI

Haberi Oku