Siyaset:
İKTİDARIN ANAYASA OYUNUNU TOPTAN REDDEDELİM

SOL Parti Bolu İl Örgütü, çıkan anayasa tartışmalarına dair açıklama yaptı. Bolu SOL Parti İl Başkanı Dilara Kurtuluş tarafından iletilen açıklamada, yeni anayasa tartışmaların hedefinin daha baskıcı, daha otoriter, saray merkezli bir düzen kurmak olduğu belirtildi.

İktidarın anayasa oyununun toptan reddedilmesi gerektiği belirtilen açıklamada; iktidarın suni gündemlerle, halkı gerçek sorunlarından uzaklaştırmaya çalıştığı belirtildi.

İktidarın geçmiş anayasa derslerini de hatırlatan SOL Parti, bugün yeni bir tuzak kurulduğu ifade etti ve mücadele çağrısında bulundu.
 

DAHA BASKICI, DAHA OTORİTER, SARAY MERKEZLİ BİR DÜZEN

Yeni anayasa tartışmalarının niyetine dair parti, “Bugün ‘yeni anayasa’ fikrini ülkenin gündemine sokanların niyetinin daha baskıcı, daha otoriter, saray merkezli bir düzen kurmak olduğunu şimdiye kadarki icraatlarından, Cumhur ittifakının sözcülerinin demeçlerinden kolaylıkla anlamak mümkündür. İktidar, bir işkenceci misali kurbanının gözünü, ellerini ve ayaklarını bağladıktan; istediğini söylemediğinde elindeki sopayı kafasına vurduktan sonra ‘hadi demokrasiyi’ tartışalım diyor!” dedi.
 

İKTİDARIN ANAYASA OYUNUNU TOPTAN REDDEDELİM

İktidarın bu anayasa oyununu toptan reddetmenin altını çizen SOL Parti, “Toplumun gündeminde yeni anayasa yoktur. Birinci öncelik bu baskıcı, talancı, dinci, mezhepçi, yoksulluklara batmış iktidara son vermektir.” ifadelerini kullandı.

Parti açıklamasında ayrıca, “Toplumsal muhalefetin de görevi ülkemizde derin bir yoksulluk, işsizlik, adaletsizlik yaşanırken laiklik, aydınlanma değerleri görmezden gelinerek toplum gericileştirilirken bu rejime karşı mücadeleyi yükseltmek, yeni anayasa gündemiyle birlikte dolaşıma sokulan yalancı reform, demokratikleşme söylemini teşhir etmektir.” dedi.
 

GEÇMİŞİN ANAYASA DERSLERİ UNUTULMAMALI

İktidarın suni gündemlerle halkı oyaladığına da dikkat çekilen açıklamada, “Eğer niyet, Ayasofya’yı ibadete açma, Karadeniz’de doğal gaz bularak ekonomiyi düzlüğe çıkarma, uzaya insan göndererek gökleri fethetme benzeri suni gündemler yaratarak dikkati halkın gerçek sorunlarından uzaklaştırmaksa da yeni anayasa tuzağına düşülmemelidir. Ciddi ciddi anayasadaki laiklik ilkesini kaldırarak din merkezli bir toplum kurmak amaçlanıyorsa da bu hamle mahkum edilmelidir.” denildi.
 

İKTİDAR YARGIYI APARAT HALİNE GETİRDİ

Geçmiş anayasa değişiklikleriyle yapılanları sıralayan parti, “Hatırlanırsa 2007, 2010, 2017’de de dönemin konjonktüründe farklı ittifaklarla demokratikleşme, sivilleşme, vesayet rejimini tasfiye etme mesajlarıyla mevcut anayasada değişiklikler yapıldı. İktidarın bu tuzağına her dönemde düşen, kandırılmaya açık kesimler ortaya çıkabildi. Bunun karşısında her seferinde bu girişimlere karşı kesin tavır koyduk, itirazımızı yükselttik, buna karşı muhalefeti örgütledik. Nitekim bu aşamaları geçen iktidar, yargıyı aparatı haline getirdi, meclis iradesini ortadan kaldırarak tüm yetkileri Saray’da toplayan tek adam rejimini kurdu. Türkiye, bu sürecin sonunda fiili bir din devletine dönüştürüldü.” dedi.
 

BUGÜN YENİ BİR TUZAK KURULUYOR

1921 anayasasının referans alınmasına dikkat çekilen açıklamada, “Saltanat ve hilafetin henüz kaldırılmadığı, cumhuriyetin sözünün bile edilmediği bir döneme denk gelen 1921 anayasasının temel alınmasının Türkiye’yi daha da geriye götürmekten başka işlevi olamaz. Bu tür hamleler açık ki iktidarını artık sürdüremez hale gelen AKP ve MHP’nin muhalefet blokundan parça koparmaya yönelik bir girişimidir. Bu girişim tüm demokratik muhalefet güçlerince dikkate alınmalı ve anayasa tuzağı boşa düşürülmelidir.” denildi.
 

GÜN MÜCADELE GÜNÜDÜR

SOL Parti Bolu İl Örgütü son olarak, “Gün Saray rejiminin bütün gerici ve piyasacı uygulamalarıyla olduğu gibi, yeni anayasa aldatmacasıyla da mücadele günüdür. Sahte demokrasi, reform mesajlarını mahkum etme, daha eşit, daha özgür bir toplum hedefi için tüm halk kesimlerini örgütleme günüdür.” çağrısında bulundu.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner122

MUSTAFA SARIGÜL,BOLU'DA OY KULLANACAK
TDP Genel Başkanı Mustafa Sarıgül’de oyunu Bolu’da kullanacak.  

Haberi Oku