FLAŞ HABER

Gündem o kadar yoğun ki haliyle birtakım enteresanlıklar gözlerden kaçıyor. Örneğin Metal Sanayicileri Sendikası'nda düzenlenen törende teknolojiye ait milli hamlelerini anlatması için Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın tabletini robot bir köpek getirdi. Tertiplenen bu milli hamlede kullanılan robotu ise ABD'li Boston Dynamics üretmişti ve bir tuşa basmak için 74.500 dolar harcandı. Bu, bir kenarda dursun.

Bildiğiniz gibi eğitim sezonu açıldı ve süre uzaktan eğitim şeklinde ilerlemesi ön görülüyor. Bu süreçte eğitimcileri ve velileri kaygılandıran iki önemli başlık var. İlki yüz yüze eğitimin yerini asla tutmayacak bir yöntemin kaliteyi düşüreceği diğeri ise bilgisayar veya internete erişimde sıkıntı yaşayan öğrenciler için fırsat eşitsizliği yaratacak olması. Aslında ironik bir şekilde teknoloji bu iki kaygıyı da yok edebilme potansiyeline sahip.

Teknoloji ile eğitim ilişkisini sadece uzaktan eğitim meselesine indirgemek çok doğru olmayacaktır. Pandemiden kaynaklı önümüze çıkan ve çok tartışılan uzaktan eğitim, altyapı ve fiziksel koşulların herkesin ulaşabileceği şekilde sağlandığı takdirde anlamlı olacaktır. Öğretmenlik mesleğinin iletişime dayalı sosyal içeriğinin yok sayılması ise düşünülemez bile.

Eğitim alanındaki problemlerin listesi elbette uzun, zaten öğretmenler kendi sendikalarında ve çeşitli platformlarda kaygılarını dile getiriyorlar. Yine çok önemli bir girişim olarak öğrenci velileri derneği de bu konularda söz söylüyor. Fakat yaşadığımız olağanüstü pandemi şartlarına bağlı olarak yeni sıkıntılar yeni tartışmalar gündemimize girdi. Uluslararası Çalışma Örgütünün geçtiğimiz günlerde yaptığı araştırma Türkiye’de 70 tane mevsimlik tarım işçisi aileden sadece 16 tanesinin çocuklarının uzaktan eğitime, EBA’ya ulaşabilir olduğunu ortaya koyuyor. Özel okula gidebilen ya da bir şekilde özel dersler ile takviye alabilenler online olarak ya da güvenli koşullarda öğretmenleri ile bir araya gelip açıklarını kapatırken, bu fırsatlara sahip olamayan yoksul öğrenciler ise geri kalacaklar ya da başka işlere yönelecekler. Zaten bir diğer olumsuzluk da özellikle kırsal kesimde uzaktan eğitimin ciddiye alınmaması ve "nasıl olsa okullar kapalı" diye çocukların aile içi işlerde kullanılması. Tüm bu  eşitsizliklere bir de teknik sorunlar ve başıboşluk eklendiğinde eğitim sistemi komple niteliksizleşeceğine ve bu durumun da toplumu ve ülkeyi çok gerilere götüreceğine şüphe yok.

Oysa teknoloji bireylerin eşit hizmet alması ve niteliğin artması konusunda bize büyük bir fırsat sunuyor. Bundan elli yıl önce sadece büyükşehirdeki kütüphanelere üye olarak edinilebilecek bilgilere şimdi Dünya'nın her yerinden tek tıkla ulaşmak mümkün. Örneğin aşağıdaki linkten Oxford Üniversitesi'nden "Biyoetik'e Giriş" dersini ücretsiz bir şekilde alabilirsiniz (1). Teknoloji sadece büyük şirketlerin üretimini ve karlılığını artıracak bir olgu olarak sunuluyor. Bunun yerine kamusal bir irade tüm bu imkanları herkesin yararlanabileceği şekilde sunabilir.

Yazının başına geri dönersek... Teknolojik ulusal bir hamle yapılmak isteniyorsa şov yerine bilimsel eğitime başvurmak her zaman işe yaramıştır. Milli Eğitim Bakanlığı'nın yıllardır düşürülerek yüzde dörtlere gerileyen bütçesi artırılarak, eğitimin kamusal ve teknolojik yatırımlar ile tekrar şekillendirilmesi sağlanabilir. Bu bütçe ile EBA kullanan herkese laptop ve de ücretsiz internet fırsatı sunulabilir mesela. Dahası Türkiye'den umudunu keserek beyin göçünü tercih edenler arasında yazılımcılar ilk sıralarda geliyor. Kendilerini geliştirmiş bunca insan bu topraklar için umut olabilir. Öğretmenleri mülakat ile işe almak gibi bir rezillik yani eş dost kapitalizmi yerine nitelikli istihdam yaratıldığında orijinal ve kaliteli fikirler toplumun önünü de açacaktır.

Eşitsizlikleri yaratan ne uzaktan eğitim ne de teknolojik gelişmeler. Kaldı ki bunların ücretsiz ve nitelikli sunulmasına dair bir mücadele hattı büyük bir umut ışığı olarak karşımızda duruyor.

(1) http://podcasts.ox.ac.uk/series/bioethics-introduction

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner124
banner122