Covid 19 ile yaşadığımız salgın hastalık ülkemizde ve dünyamızda gündemin başında yer alıyor. Toplumsal yaşamımız salgının yarattığı etkilere bağlı olarak şekilleniyor. Yaşadığımız temel sorunlar ( işsizlik, yoksulluk, enflasyon ,sağlık,eğitim ,vb.) daha derinleşerek etkisini sürdürüyor. Bugünkü yazımda Yüksek Öğretim Kurumları Sınav( YKS ) sonuçlarından hareket ederek eğitim sorununu irdelemeye çalışacağım.

Sınavda sıfır çekmek!

Sıfır çekme deyimi değişik alanlarda kullanılıyor. Şampiyonlar liginde sıfır çekmek, olimpiyatlarda (halterde) sıfır çekmek, Eurovision şarkı yarışmasında sıfır çekmek gibi. Tümünde taşıdığı ortak anlam, alandaki en kötü durumu ifade etmesidir. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM),  Kasım ayı sonunda,2020 yılına ilişkin YKS sınavının sonuç raporlarını açıkladı.

2020 YKS sonuçları ne anlam taşıyor?

ÖSYM raporuna göre, temel yeterlilik sınavına (TYT) giren 2 Milyon 296 bin 138 adaydan 512 bin 39 aday 150 puan alamadıkları için barajı aşamadılar. Sınav sonuçlarının ortaya çıkardığı diğer bir önemli sonuç ise, Temel Matematik testinde 399 bin 271, Fen Bilimleri testinde 553 bin 129 aday hiçbir soruya doğru cevap verememiş, yani sıfır çekmiştir.

Raporun ayrıntısını incelediğimizde, durumun daha da çarpıcı olduğu ortaya çıkıyor.

Alan Yerleştirme Sınavında;

Türk Dili Edebiyatı – Sosyal Bilimler1 Testinde 7 bin 772 aday, Sosyal Bilimler 2 Testinde 9 bin 757 aday, Matematik testinde 83 bin 678 aday, Fen Bilimleri testinde 126 bin 947 aday testteki hiçbir soruya doğru cevap vermeden sıfır çekmiştir.

Raporun ortaya çıkardığı diğer bir çarpıcı sonuç da lise türlerine göre TYT puan ortalamasının dağılımıdır. Bu dağılıma göre; Anadolu Lisesi 238.72, Fen Lisesi 359.33, İmam Hatip Lisesi 180.01, Sosyal  Bilimler Lisesi 275.07 ortalama puan olarak gerçekleşmiştir. İlgili raporda daha ayrıntılı analiz yapacak veriler de   mevcuttur. Ancak, yukarıda açıkladığımız veriler, eğitim sisteminin çarpıklığını ortaya koymak için yeterli bilgiyi vermektedir.

2020 ÖSYM raporundan çıkarılacak sonuçlar

YKS sınav sonuçları, bugün Türkiye’nin en temel sorunlarından birinin eğitim sistemimiz olduğunu açık olarak ortaya koymaktadır. Özellikle 2005 yılından günümüze kadar her Milli Eğitim Bakanı değiştiğinde eğitim politikası, eğitim programı ve sınav sistemi değiştirilmiş, eğitim sistemini yaz-boz tahtasına çevirmiştir. Özellikle Orta Öğretim, İmam   Hatip Liseleriyle kuşatılarak, siyasal iktidarın dindar nesil yetiştirmek amacıyla eğitim kurumlarını siyasetin arka bahçesine çevirmiştir. Daha vahim olan program ve ders içeriklerinde yapılan değişikliklerle bilimsel eğitimden uzaklaştırılmış; evrim teorisi bile Biyoloji dersinin programından çıkarılmıştır.

Ülkenin geleceğini emanet etmek istediğimiz gençlere çağın gereklerine uygun, bilimsel temelleri esas alan niteliklere kavuşturacak değişimleri ortaya koymamız gerekiyor. Yoksa, eğitimin dışında başka alanlarda da sıfır çekmemiz kaçınılmaz olacaktır.

Sonuç olarak, YKS’nin başarısızlığı, öğrencilerin başarısızlığı değil, eğitim sisteminin ve bunun sorumlusu olan siyasal iktidarın başarısızlığıdır.

                                                                                                                                            

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner124
banner122