"google-site-verification" content="BBzqtWrXTOresAe-g1_fakLE8Sa7FhH5sxUsyofvfLs"

Fotoğraf: Cumhuriyet gazetesi, 11 Ağustos 1982 Çarşamba.

Yurt dışında Türk Diplomatlarına yönelen ASALA Ermeni terör örgütünün saldırıları, 7 Ağustos 1982’de Türkiye’de, Esenboğa Havalimanı’nda çirkin yüzünü bir kez daha göstermiştir. Esenboğa Havalimanı’nda, yolcu salonunda oturanlara yönelen terör saldırısında 8 yolcu yaşamını yitirmiş 72 yolcu da yaralanmıştır. Yaralananlar arasında ABD’li ve Alman yolcular da vardır. Türkiye Cumhuriyeti sivil ve askeri yöneticileri, terör eylemini en üst düzeyde resmi açıklamalarla kınadıklarını ilan ederler. Batılı emperyalist devletlerin resmi açıklamalarında,  bu terör eylemi de,diğer örneklerinde olduğu gibi sıradan bir olay gibi gösterilerek geçiştirilecektir...

     ASALA terör örgütüne en anlamlı yanıtı, Ermeni kökenli bir Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı olan ArtinPenik verecektir. ArtinPenik, 10 Ağustos 1982 günü, ASALA terör örgütünün eylemlerini ve Ermeni soykırımı yalanlarını kınayan “Yeter artık ASALA canileri” başlığı ile bir protesto mektubu hazırlamış, eline de bir bidon benzin alarak İstanbul’daki Fransız Konsolosluğu önüne gelmiştir. Protesto bildirisini okuyarak kendisini ateşe verme eylemini burada yapmaktan, son anda vazgeçmiştir. ASALA terör örgütünün bu olayı gerekçe göstererek; “Fransa’da yaşayan suçsuz Ermenilere zarar verebileceği” düşüncesi aklına takılmış ve bu fikrinden vazgeçmiştir.

    Daha sonra, Taksim Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı önüne gelen ArtinPenik, yanında getirdiği benzin bidonunu başından aşağıya boşaltır. Cebindeki bildiriyi anıtın yanına bırakır ve kibriti yakar...  Çevredekilerin şaşkın bakışları arasında alevler içinde kalan ArtinPenik, bağırıp çağırmadan, yanmaya başlamıştır. Anıt önündeki nöbetçi askerler ve trafik polisleri yardıma koşmuş, bu arada olay yeri yakınında bulunan bir İETT otobüs şoförü, aracının köpüklü yangın söndürücüsünü ArtinPanik’in üzerine sıkarak alevleri söndürmüştür. Bir otomobile bindirilerek Taksim İlkyardım Hastanesi’ne kaldırılan ArtinPenik,  ilk tıbbi bakımı yapıldıktan sonra ambulansla Cerrahpaşa Hastanesi’ne sevk edilir. Hastane Nöbetçi Şefi AhadAndican, ilk muayeneden sonra yaralının durumu hakkında: “Vücudunun yüzde 45-50’si civarında, özellikle göğüs, sırt ve bacaklarında 1-2’nci Derece yanık var. Hayati tehlike söz konusu. 48 saat içinde durumu belli olacak” şeklinde açıklama yapar.

   Bilinci yerinde olan, acı dindirici ilaçlara karşın sürekli inleyen ArtinPenik, özel tedavi uygulanan yatağından, basın mensupları ile de konuşur ve şöyle der:

“…Amacım ASALA canilerini protesto etmek. Bununiçin kendimi yaktım. Ben dedelerimden doğma Türkiyeliyim... Türkiye’de doğmuşumdur. Kendi vatanımdayım. Bu olaylar için kendimi yaktım. İntihar etmeye kalktım. Olayı protesto etmek için. Ben terzilik yapıyorum ama iş yok. Seyyar satıcılık filan da yapıyorum ara sıra. Yaşlıyım, almıyorlar. Şimdi bir arkadaşın yanında yardım ediyorum. Çalışıyorum işte... Allah onların belalarını versin İnşallah. Allah’ım,  masum insanları öldürüyorlar. Onun için birkaç gündür çok moralim bozuktu... Buna karar verdim İntihar etmek İçin... Fakat ölseydim daha iyi olurdu... 1922 doğumluyum...”

Çevresindekilere, sık sık bıraktığı mektubun bulunup bulunmadığını da soran Artin Panik, “Herşey o mektuptadır...” şeklinde konuşur.

    11 Ağustos 1982 tarihli Cumhuriyet gazetesinde, ArtinPenik’in eylemi ve yazdığı protesto mektubu hakkında şu bilgiler yayınlanır:

    “Çevresindekilere sık sık bıraktığı mektubun bulunup bulunmadığını da soran Artin Panik, “Her şey o mektuptadır...” şeklinde konuştu...“Allah!” diyerek inleyen ve Ermeni teröristler için “Pezevenkler...”, “Caniler...” deyimini kullanan Artin, 10.8.1982 tarihini taşıyan ve “Yeter artık ASALA canileri” başlıklı mektubunda, “Patrikhane ve Türkiye’deki bütün Ermeniler namına sizi protesto edip kendimi yakıyorum”* dedi. Ermeni vatandaş ArtinPenik,  mektubunda şunları yazdı:

                                   

“Size sesleniyorum ASALA canileri,

masum insanları arkadan kahpece öldürmekte bu işler halledilemez. Siz emperyalistlerin oyununa geliyorsunuz. Size, tarihi yanlış anlatıyorlar. O zaman da emperyalistlerin oyunu ile yüzbinlerce insan kayıp oldu.

Kendinize gelin, sizi kandırıyorlar. Şurada birkaç bin Ermeni kaldı. Bunları da mı yok etmek istiyorsunuz. Fakat buna asla muvaffak olamayacaksınız. Bugün nasıl kardeşçe geçiniyorlarsa bundan sonra aynen devam edecek. Fakat siz kahpece günahsız insanları öldürmeye devam ederseniz size yeminle söylüyorum kökünüz kazınacak. Kendinize gelin Bizim bildiğimiz Ermeniler mert olur. Kahpece arkadan masum insanları öldürmez. Sizi bir Ermeni olarak asla kabul etmiyoruz. Lanetliyor ve Fransa’nın eski Reisicumhuru Giscard D’ Estaing sizi de. –Eğer- bunlar şımarmazdı. (Bu ‘-hali Ermeniler-’ olarak lanetliyoruz. Zamanında rey avcılığı için yaptıklarına göz yumulmasaydı bu duruma gelmezlerdi.

Yazacak çok var. Lüzum görmüyorum. Zamanı gelince Türk ulusu sizin cezanızı verecek. O zamandan bugüne kadar ölenlerin canına rahmet diler, yakınlarına sabırlar ve başsağlığı dilerim.

Bütün Türkiye’deki vatandaşlarıma sabırlı olmalarını Allahtan dilerim.

Saygı ve hürmetle hepinize elveda.

Artin PENİK”

ArtinPenik bıraktığı mektubunun altını da imzaladı.”

” Cumhuriyet gazetesi: sayfa: 1 ve 11.”

ArtinPenik, Türkiye’de doğup büyümüştür. 1962 senesinde Avusturya’ya gitmiş, orada evlenmiştir. 6 yıl sonra Fransa’ya gitmiş ve StEtien’de 10 yıl kalmıştır. Daha sonra memleket hasretine dayanamamış, İstanbul’a dönmüştür. ArtinPenik, kendisine geçmiş olsun ziyaretinde bulunan basın mensuplarına, protesto eyleminin amaçlarını şu sözlerle anlatır;

“... Cerrahpaşa Hastanesi’ndeki doktorlar, ArtinPenik’in yanıklarının tedavisi için uğraşırlarken, o yine anlatmaya devam eder;

“...Ben soykırımı Fransa’da duydum. Bunu savunanlara karşı çıkıyorduk. Türkiye aleyhine konuşanları salondan kovardık. 1915’te bütün ailem Türkiye’deydi. Ne annem ne babam ne de yakınım bana soykırım gibi bir olaydan bahsetmedi. Türkiye’de olduğum yıllar içinde de böyle bir olay duymadım. Bütün Ermeniler soykırım denen olayı dışarıda öğrenmiştir. Bu da gösteriyor ki, bu söylentiler kasıtlı olarak çıkarılmaktadır...”

ArtinPenik, ağır yanıklarının verdiği acılar içinde, protesto eyleminin sebeplerini anlatmak için çabalamış, fakat ikinci ve üçüncü derece ağır yanıkları nedeniyle 15 Ağustos 1982 günü yaşama gözlerini kapamıştır...

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner122