1 BUÇUK MİLYON METREKARE 'ORMAN' ARTIK ORMAN DEĞİL

1 BUÇUK MİLYON METREKARE 'ORMAN' ARTIK ORMAN DEĞİL

16 Eylül 2022 Cuma günü Resmi Gazete’de 6088 Karar Sayısı ile yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile Balıkesir, Kütahya, Bingöl, Bolu, Çorum, İzmir, Kastamonu, Rize, Sinop, Mersin ve Karabük illerinde bulunan bazı alanları orman sınırları dışına çıkarıldı. Bu kararla birlikte bir seferde orman sınırları dışına çıkarılan alan yüzölçümü 1,545,122 metrekare yani 1,545 dönüm oldu.

Kararın gerekçesi Anayasaya aykırı şekilde 6831 sayılı Orman Kanununa eklenen 16 ncı madde.

Bu maddeye göre, bilim ve fen bakımından (ki bu tanım tartışmalı) orman olarak muhafazasında hiçbir yarar görülmeyen ve tarım alanına dönüştürülmesi de mümkün olmayan yerler ile üzerinde yerleşim yeri bulunan ya da yerleşim yeri oluşturulması uygun olan taşlık, kayalık, verimsiz ve fiilen orman vasfı taşımayan alanlardan, sınırları Cumhurbaşkanınca belirlenen alanlar, Cumhurbaşkanınca belirlenecek usul ve esaslara göre Orman Genel Müdürlüğünce orman sınırları dışına çıkarılarak tapuda Hazine adına tescil edilebiliyor.

Bu gerekçeye uygun olduğuna karar verilerek bir buçuk milyon metrekare arazi bir seferde ormanlık alan sınırları dışına çıkarıldı. 23 adet farklı büyüklüklerde, 226 metrekare gibi büyük ihtimalle orman içine yapılmış yapıları içeren küçük arazilerden; 509 bin metrekare gibi bir mahalleyi içeren ciddi büyüklükteki araziler söz konusu olan.

Bölgeden görüştüğüm muhtarlardan, arazilerin ormanlık alan sınırları dışına çıkarılması için kendileri başvuranlar olduğu gibi; ekiplerin gelip çalışma yaptığını, ormana yakın olan ve artık orman özelliğini kaybetmiş bazı küçük yüzölçümlü araziler için görüşlerinin alındığını, ama bu kadar büyük alanlara dair bilgileri olmadığını söyleyenler de oldu.

Haber: Yetkin Report

Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2022, 10:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER