BELEDİYE YALANLADI, VALİLİK HAREKETE GEÇTİ!

BELEDİYE YALANLADI, VALİLİK HAREKETE GEÇTİ!

Sokaktaki Patili Canları Yaşatma Derneği Başkanı (PADER) Alper Karmış, Gerede Belediyesi’ne ait hayvan barınağında çektiği görüntüleri sosyal medya hesabından paylaştı.

Ölü ve çamur içerisinde yaşayan köpeklerin görüntüleri, yaşam koşullarını gözler önününe serdi.Köpeklerin görüntülerinin yer aldığı paylaşımda şunlara yer verildi:

"Şu ana kadar her şey kanun çerçevesinde ilerlesin istedik ama kurumlar maalesef kanunu uygulamadılar. GEREDE. 15:45'te (Mesai saatinde kapının önüne geldik. Kapılar sonuna kadar açık. Bina var,uzakta. Tabi ki gidip bakmam gerekiyordu. Girmeden hemen önce kapının hemen yanında 6-7 tane ölü köpek! Az sonra göreceklerimizin öncüsüymüş meğer! Zaten görüntüleri de görüyorsunuz. Önce emniyeti arayıp can güvenliğimin sağlanmasını talep ettim. Ardından İlçe Tarım Müdürlüğünü aradım. Onları zaten denetlemeleri gereken barınağa getirene kadar öldüm! Onlar da gidip belediyeyi aramışlar. Hekim geldi. Görüntüleri görünce şok geçirdi ve bana iftira atıp saldırmaya başladı. Kendisine ''Buna son vermezsen kayıt aldıracağım'' dedim. Ne yaptı biliyor musunuz? Belediye başkanını benim yanımda arayıp ''Başkanım Ankara'dan hayvanseverler geldi, size iftira atıyorlar, sizi yine kötülüyorlar'' dedi. AYIP YA AYIP! İlçe Tarım Müdürlüğü sözde her şeyi görecek, kayıt altına alacak ve mecburen hayvanların transferi için (Hiçbiri kısır değil) en yakın belediye olan Bolu Belediyesini arayacak, ben aradım, geldiler. Vermediler. Bir tane bile hayvan vermediler. Bu hayvanlar buradan gitmek zorunda, buradan ayrılamam dedim, 3 araba Zabıta getirdiler barınağa. Söz, düzelteceğiz. Ne sözü? Hem alanı düzelteceğiz hem yeni alan yapacağız hem de hepsini kısırlaştıracağız ama size veya bir kuruma bir tane bile köpek vermeyeceğiz. Bolu DKMP müdürlüğü tutanak tutup almalıydı, almadı. 9. Bölge müdürlüğü aldırmalıydı. İl Tarım gereğini yapmalıydı. Onlara sadece 3 video gitti. Hepsiyle kanun üzerinden konuştuk. Kalan görüntülerin hepsini onlar da seyretsin bakalım. Bizden sonra orası düzeltilmeye başlamış. Biz yokken yapılmalıydı ve hayvanlar HEMEN KISIRLAŞTIRMAYA GİTMELİ. İlçe Tarım hekimi Alper bey ben gidiyorum dedi. İyi de tutanağı göreyim, ne yazdın? Göremezsin. İmza atmadım? İhbarcı da şahit de benim. Size attırmak zorunda değilim. Dürüst cevap verin, vicdanınız rahat mı dedim? Değil dedi ve arkasına bakmadan gitti. Su yok diye kar yiyen hayvanları, doymak için yavrusunu yiyen köpeklerin hakkını aramadan gitti. Hiçbir kurum gereğini yapmadı"

Gerede Belediyesi, ilçede bulunan hayvan barınağında ortaya çıkan ve hayvan severlerin tepkisini çeken ölü ve çamur içerisinde yaşayan köpeklerin görüntülerine ilişkin açıklama yaparak, “Bilimle ilgisi olmayan, sadece günü kurtarmak adına ucuz siyaset peşinde koşanların tuzağına Gerede Belediyesi olarak düşmemekte kararlıyız” denildi.

Bolu’nun Gerede ilçesindeki hayvan barınağında çekildiği iddia edilen ve hayvan severlerin tepkisine neden olan görüntülerle ilgili Gerede Belediyesi yazılı bir açıklama yaptı. Ölü köpekler ve pislik içerisinde yaşayan hayvanların görüntülerinin yayınlanmasının ucuz siyaset olarak nitelendirildiği açıklamada, “Gerede Belediyesi olarak sokak hayvanlarına daha iyi bakım hizmeti verebilmek ve rehabilite ortamı sağlamak için başlattığımız çalışmalar devam etmektedir. Bu çerçevede can dostlarımızın barınacağı bir ortam oluşturduk. Bununla da yetinmeyerek can dostlarımızın karınlarını doyurabilmeleri için ilçemizde birçok noktada besleme noktaları da tesis ettik. Belirtmemiz gerekir ki; ilçemizin konumu gereği sürekli çevre il ve ilçelerden can dostlarımızın ilçemize gelişi güzel bir şekilde bırakıldıklarına şahit olmaktayız. Bu can dostlarımız da doyurularak oluşturduğumuz geçici bakım evinde tedavileri yapılmaktadır. Can dostlarımız iyileşme süreci tamamlanarak, doğal ortamlarına bırakılmaktadır.  5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu açıktır. Kanuna göre; “Müşahede yerlerinde kısırlaştırılan, aşılanan ve rehabilite edilen hayvanların kaydedildikten sonra öncelikle alındıkları ortama  bırakılmaları esastır” denildi.

Valilik'ten yapılan açıklamada ise şunlara yer verildi:

"Gerede Belediye Başkanlığınca yeni yapılmakta olan hayvan barınağında yaşanan aksaklıklar, Sayın Valimizin haber almasını müteakip 12 saat içerisinde giderilmiştir.

Barınak alanına; sundurma, sundurma altı zemine ahşap düzenek ve diğer ihtiyaçlar koyulmuştur. Barınak veterinerlerimizin de takibine alınmıştır. Gerede Belediye Başkanlığınca daha da iyileştirme işlemleri sürdürülmektedir.

Şu an için hayvanlarımızın yem, su, bakım vb. ihtiyaçları bulunmamaktadır. Konu Valiliğimizce hassasiyetle takip edilmektedir.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Bolu Valisi Ahmet Ümit, “Gerede Belediyesi’ne ait Hayvan Barınağında yaşanan aksaklıkların Pazartesi gecesi tarafıma iletilmesini müteakip; ilgili kurumlara derhal talimat verilerek Salı sabahı erken saatlerde iyileştirme çalışmalarına başlanılmış ve gereği yapılmıştır. Konu Valiliğimizce hassasiyetle takip edilmektedir.

Bu canlılar biz insanların can dostu ve doğanın süsleridir. Onların sağlıklı ve düzenli ortamlarda yaşamaları için barınma ve beslenmelerinin sağlanması hepimizin önce vicdani görevidir. Bu tür aksaklıklar görüldüğünde gerekli bildirimleri memnuniyetle alır ve yine gereğini yaparız.

Valiliğimizin koordinesinde Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Milli Parklar Bolu Şube Müdürlüğü, Gerede Belediye Başkanlığı iş birliğiyle barınağın ıslahında ve onarımında, hayvanlarımızın yem, su ve bakım problemlerinin giderilmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi."

Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2022, 21:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER