BOLU'DA 2020 YILINDA 60 ORMAN YANGINI MEYDANA GELDİ

Geçtiğimiz yıl Bolu’da yaşanan orman yangınlarına ilişkin açıklamalarda bulunan Bolu Orman Bölge Müdürü Şaban Bıyıklı, 2020 yılında Bolu’da 200 hektar orman alanının yok olduğunu belirtti.

BOLU'DA 2020 YILINDA 60 ORMAN YANGINI MEYDANA GELDİ

Bolu Orman Bölge Müdürü Şaban Bıyıklı, orman alanlarındaki yangınların büyük çoğunluğunun insan kaynaklı olduğunun altını çizerek Bolu’da 2020 yılında 60 orman yangınının meydana geldiğini açıkladı.

SONBAHAR VE İLKBAHAR’IN YARISI KIŞA YARISI YAZA DÖNDÜ
Bilim insanlarının yüzde 97'si geçtiğimiz yüzyılda iklimin ısındığını ve bu ısınmanın insan kaynaklı olduğunu kabul ediyor. NASA tarafından yapılan küresel sıcaklık ölçümlerine göre, modern ölçümlerin yapılabildiği 1880'den bu yana geçtiğimiz son yıllar gelmiş geçmiş en sıcak yıllar olarak kayıtlara geçti. Türkiye'de son yıllarda sonbahar ve ilkbaharın yarısı kışa, yarısı da yaza döndü.

YANGINLARIN BÜYÜK ÇOĞUNLUĞU İNSAN KAYNAKLI!
Türkiye genelinde yaşanan sıcaklık artışında Bolu’da nasibini aldı. Bolu’da 2020 yılında 60’a yakın ormanlık alan küle dönerken 200 hektarlık alan kaybedildi. Bolu’da yaşanan orman yangınlarına ilişkin açıklamalarda bulunan Bolu Orman Bölge Müdürü Şaban Bıyıklı, “Orman alanlarındaki yangınların büyük çoğunluğu insan kaynaklı. İnsanlar yoğun olarak ormanlara rağbet ediyor. Bir kısmı da yıldırım kaynaklı bilinmeyen sebepleri var. İnsanlarımızın ormanlarımıza sahip çıkmasını istiyoruz. Ormandan faydalanmak herkesin hakkı. Bilinçli faydalanırsak bu daha uzun sürer. Bu faydalanmayla ilgili bölge müdürlüğümüzün muhtelif yerlerinde mesire alanları oluşturduk. İnsanlarımızın bu alanları kullanmalarını tavsiye ediyoruz. İlave olarak yeni mesire alanı tespit çalışmalarımız da var. Bolu bölgemizde hem Bolu halkının hem de dışarıdan gelecek insanlarımızın rekreasyon amaçlı ormandan faydalanmasını aşmış olacağız” dedi.

UFACIK BİR KIVILCIM BÜYÜK YANGINLARA SEBEP OLUYOR!
Bolu bölgesinde son yıllarda nem oranının yüzde 30’lardan yüzde 8’lere düştüğünü vurgulayan Bıyıklı, “Son yıllar geçmişte görülmediği kadar kurak ve sıcak geçiyor. Özellikle geçen yıl son 50 yılın en kurak yıllarından birisiydi. 2021 yılının da böyle olacağı öngörülüyor. Bundan dolayı insanların çevresine ve doğasına dikkat etmesi lazım. Sahip çıkması lazım. Küresel ısınmayla birlikte yangın riskleri bir kat daha artıyor. Bizim bölgemizde son yıllarda nemin yüzde 30’un altına düştüğü çok nadir olurdu. Fakat geçen yıl çoğu zaman yüzde 8’lere kadar düştüğü zamanlar oldu. Bu ufacık bir kıvılcımın çok büyük yangınlara sebep olabileceği anlamına geliyor” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER