BOLU'DA BİRİNCİ ORMAN OYUNLARI OLİMPİYATLARI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Türkiye Ormancılar Derneği (TOD),"Orman Fakülteleri yarışıyor" olimpiyatlarının ilkini Bolu'nun Yumrukaya Köyü Kurtkütüğü mevkiinde gerçekleştirdi.

BOLU'DA BİRİNCİ ORMAN OYUNLARI OLİMPİYATLARI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

"Orman Oyunları Olimpiyatı" olarak bilinen yarışma bu yıl Bolu Yumrukaya köyünde yapıldı. Türkiye Ormancılar Derneği (TOD) tarafından düzenlenen yarışmada orman mühendisliği fakültelerinde okuyan öğrenciler; orman işçilerinin çalışma koşullarını anlayabilmesi için tomruk taşıma ve ağaç kesme gibi zorlu oyunlarda yarıştı. Orman işçiliği yapmış olan bölgedeki köylüler de öğrencileri izledi ve deneyimlerini aktardı.

Türkiye Ormancılar Derneği'nin hazırladığı, Bolu Belediyesi'nin de destek verdiği yarışmaya orman mühendisliği bölümünde eğitim gören farklı üniversitelerinden öğrenciler katıldı. Öğrenciler tomrukları yuvarlayarak taşıdılar, el hızarıyla tomruk kestiler, çam kozalaklarını toplayıp zamana karşı yarıştılar.

7 farklı orman faktültesinden yarışmacı olarak katılan öğrenciler mesleğe başladıklarında beraber çalışacakları orman işçilerinin sahadaki çalışmalarını deneyimlemek için tomruk sürme, ağaç kesme ve taşıma, ağacın yaş sayımı gibi 6 oyun kategorisinde yarıştı.

TOD Genel Başkanı aynı zamanda eski Milli Parklar Genel Müdürü Hüsrev Özkaya yarışma alanı olarak Bolu'yu seçmelerinin orman bakımından zengin bir bölge olmasından kaynaklandığını belirtti.

Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2022, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER