BOLU'DA KIZIL GEYİK AVI İHALESİ HAKKINDA İKİNCİ KARAR

Bolu'da 15 kızıl geyiğin Av Turizmi Uygulama Talimatı kapsamında 9- 32 bin TL arasında bedelle avlanması için açılan ihaleye karşı açılan davada Bölge İdare Mahkemesi ikinci kez yürütmeyi durdurma kararı verdi.

BOLU'DA KIZIL GEYİK AVI İHALESİ HAKKINDA İKİNCİ KARAR

Merkezi İstanbul'da bulunan Vegan Derneği Türkiye (TVD), Tarım ve Orman Bakanlığı'nın Bolu'da 15 kızıl geyiğin avlanmasını öngören ihalesini durdurmak için 19 Ekim'de dava açtı.

Bolu Bölge İdare Mahkemesi, Kasım ayı başında verdiği ilk yürütmeyi durdurma kararında, av ihalelerini açan bakanlıktan bu işlemin hukuki ve maddi gerekçelerine ilişkin ayrıntılı rapor istedi. Bakanlık, Isparta Üniversitesi Orman Fakültesi Yaban Hayatı Ekolojisi ve Yönetimi bölümünden Dr. Öğretim Üyesi Yasin Ünal'ın, Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi Yaban Hayatı Ekolojisi ve Yönetimi bölümünden Doç. Dr. Akif Keten'in ve İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Orman Fakültesi Orman Entomolojisi ve Koruma Anabilim Dalı'ndan Dr. Öğretim Üyesi Vedat Beşkardeş'in imzalarını taşıyan kızıl geyiklerin "zararlı" olduğu ve av faaliyetlerinin 'koruyucu veteriner hekimlik uygulaması' olarak değerlendirilmesi gerektiği iddialarının öne sürüldüğü raporları iletti. 

Mahkemenin geçen Cuma günü, "Dava konusu işlemin avlanma ihalesine ilişkin olması ve uygulanmakla etkisi tükenecek mahiyette bulunması nedeniyle ara kararı cevabı gelip, davaya müdahale istemleri hakkında karar verilinceye kadar dava konusu işlemin yürütmesinin durdurulmasına" karar verdi.

TDV, 2021-22 av sezonunda Bolu'nun yanı sıra Eskişehir başta olmak üzere, Bilecik, Ankara, Kütahya, Kastamonu, Çorum, Denizli, Afyonkarahisar ve Kahramanmaraş'ta açılan av ihaleleri için açılan kararlar için de örnek olmasını isterken, ihalenin tamamen  iptal edilmesi halinde, 28 Şubat 2022 tarihine kadar avı planlanan kızıl geyiklerin kurtulmuş olacağını bildirdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER