BOLU'DA KÖYLÜLER TAŞ OCAĞINA KARŞI DİRENİYOR!

Kıbrıscık’ın Ayman Yaylası’nda Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından yapılması planlanan taş ocağına karşı çıkan köylüler direniyor.

Bolu'da Kıbrısçık'a bağlı Ayman Yaylası'nda DSİ tarafından açılmak istenen taş ocağına karşı köylüler direnişe geçti. 75 yaşındaki bir kadın iş makinesinin önüne geçip "Burada büyüdük, burada karnımızı doyurduk. Yatarım buraya, ölümü alırlar. Yaptırmayız!" dedi. Köylüler, taş ocağı istemediklerini, ağaç katliamına izin vermeyeceklerini ifade etti. Köylülerin, "Tarımla ilgili, hayvancılıkla ilgili izin alınmış mı? Burada bu yaylanın hayvanları ne olacak diye eliniz de bir izin kağıdı var mı?İzinli diye buna göz yumamayız diyerek şöyle konuştu: “Karşı çıkacağız buna tabi. 2 dakikada buranın haline bakın. Karşılıklı izinler olabilir ama demek ki hatalı bu izin. Şu yapılacak şey mi? Karşıda yayla var, şuarada hayvan var yapılacak iş mi bu? Ağaç da keseceksiniz. Burada dinamit patlayacak, biz yerimizden olacağız. Olmaz böyle saçmalık" şeklindeki söylemlerine yanıt veren çalışanlar, "Hayvanlarınız yine otlayacak buna engel olacak bir durum yok.Gönülsüz iş yapılmaz, problem olmaz" dedi.

“Bolu dağlarının bu güzel ormanlarına yüzyıllardır olduğu gibi, bundan sonra da gözümüz gibi bakacağız, koruyacağız” diyen Ayman Yaylası Sakinleri, yapılması planlanan taş ocağı ve ağaç katliamına karşı çağrıda bulundu.“MERALARIMIZDA TAŞ OCAĞI YAPILMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ”
Ayman Yaylası Sakinleri tarafından yapılan açıklamanın tamamı şöyle:
Biz güzel Bolu ilimizin Kıbrıscık ilçesine giden yol üzerindeki güzelim Ayman Yaylası'nın sakinleriyiz. Padişah fermanıyla bizim dedelerimize ve nenelerimize verilen güzel yaylamız bugün taş ocağı yapmak için yok olma tehdidiyle karşı karşıya. Doğal güzelliklerimiz, ağaçlarımız, ormanımız, suyumuz, bu doğayı birlikte paylaştığımız hayvanlarımız, evlerimiz zarar görecek. Belki bir kısmı yok olacak.Biz Ayman Yaylası'nı dedelerimizden miras alan ve torunlarımıza miras bırakacak olan insanlar olarak, Yaylamıza, güzel Bolu'muza, Bolu dağlarının bu güzel ormanlarına yüzyıllardır olduğu gibi, bundan sonra da gözümüz gibi bakacağız, koruyacağız.Yaylamızın burnunun dibinde, meralarımızda taş ocağı yapılmasına izin vermeyeceğiz. Bunun için, dün yaylamıza gelen ve gelir gelmez kazıya ve yıkıma başlayan kepçelerin önüne yattık, ağaçların üstüne kapandık, onları sıkı sıkı kucakladık, koruduk.”TAŞ OCAĞI VE AĞAÇ KATLİAMINA KARŞI MÜCADELE ÇAĞRISI
“Nasıl izin veririz ata toprağımızın talan edilmesine? Biz bu topraklarda büyüdük. Çocuklarımızın ve torunlarımızın da bu topraklarda büyümesine engel olmak isteyenlere nasıl izin veririz? Nasıl? Ama bunu tek başımıza yapamayız. Bu mücadele bütün Bolu Halkının mücadelesidir. Bolu'muza, yaylalarımıza sahip çıkma mücadelesidir. Birilerinin bitmez tükenmez para hırsıyla ağaçlarımızı, ormanlarımızı yok etmesine artık dur deme mücadelesidir. Tüm Bolu halkını, Kıbrıscık Yolu üzerindeki yaylamızda yapılmak istenen taş ocağına karşı birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz. Taş ocağı için ağaç katliamı yapılmasına karşı mücadele etmeye çağırıyoruz. Memleketimizin her yerinden yangınlar, seller ve başka felaketlerle ilgili haberler geliyor. Doğanın dengesini bozarsak, bunun bedelini ödeyecek olan yine bizleriz. Güzel Bolu'muzun dengesini bozdurmayalım. Tüm halkımızı desteğe çağırıyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2021, 18:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER