BOLU'DA KÖYLÜLER TAŞ OCAĞINA KARŞI DİRENİYOR:BU MÜCADELE BOLU HALKININ MÜCADELESİDİR!

Bolu’nun Ayman Yaylası’nda DSİ tarafından yapımı devam eden taş ocağına karşı mücadele eden yayla sakinleri Bolu halkına mücadele etme çağrısında bulundu. Ayman Yaylası sakinleri: “Bu mücadele bütün Bolu Halkının mücadelesidir. Bolu'muza, Bolu'muzun güzeller güzeli ormanlarına, yaylalarına sahip çıkma mücadelesidir. Birilerinin bitmez tükenmez para hırsıyla ağaçlarımızı, ormanlarımızı yok etmesine artık dur deme mücadelesidir.”

BOLU'DA KÖYLÜLER TAŞ OCAĞINA KARŞI DİRENİYOR:BU MÜCADELE BOLU HALKININ MÜCADELESİDİR!

Haber:Ahin ASLAN

Bolu’nun Seben ilçesinde yapılması planlanan hidroelektrik santral (HES) barajının inşaatında kullanılacak olan taşları çıkarmak için geçtiğimiz günlerde iş makineleri sabah saatlerinde yaylada çalışmalara başladı. 500 yıllık Ayman Yaylası’nda yaşayan köylüler ise hayvanlarını otlattıkları mevkide yapılacak olan taş ocağına tepkili. Çalışmaların başladığı ilk günden itibaren taş ocağına karşı mücadeleye geçen köylüler, Bolu iş makinelerinin önüne geçerek engel olan köylüler, doğanın rant uğruna katledilmesine karşı mücadeleye destek olma çağrısında bulundu.MERALAR, AĞILLAR YOK OLACAK!

Yaklaşık bin 500 tane ağacın katledileceğini belirten Ayman Yaylası sakinleri, “Ne yazık ki, çabalarımıza rağmen Taş Ocağı çalışmaları devam ediyor. Kepçe ve kamyonlar tozu dumana katarak doğamızı tahrip etmeye, hayvanlarımızın otladığı meraları yok etmeye başladı bile. Bolu'nun mis gibi havasının kaynağı Bolu Dağı'ndaki ağaçlarımız taş ocağı bahanesiyle katledilecek. Yaklaşık 1500 tane ağacın bu çalışmalar sırasında kesileceği öngörülüyor. Taş ocağı çalışması yapılan yere 500 metreden daha az bir mesafede de 500 yıldır bu dağlarda hayvancılık yapan Ayman Yaylası bulunuyor. Taş ocağı yapılacak yer tam da yaylanın mera alanı. Yüzyıllardır kullanılan ağıllar bulunuyor bu alanda. Tamamen doğaya uyumlu bir şekilde, etrafı çalı çırpıyla çevrilerek oluşturulmuş, koyunların ve çobanların barındıkları ağıllar var bu alanda. Taş ocağı yapılacak olursa, bu ağıllar da, meralar da yok olacak” dedi.
 


“YAYLAMIZIN KENARINDAN GEÇEN ÇAY KURUDU”

Yapılacak olan taş ocağının doğaya geri dönüşü olmayan zararlar vereceğini belirten köylüler, “Zaten ülkemizde hayvancılık bitme noktasına gelmişken, büyük emeklerle ve büyük zorluklarla hayvancılık yapmaya çalışan az sayıda insanın hayvanları için kullandıkları meralar da ellerinden alınacak. Doğaseverlerin uğrak yeri, cennet gibi yürüyüş parkurlarıyla gözde bir turizm bölgesi olan güzelim ormanlarımız, ağaçlarımız ve bu ormanların ev sahipliği yaptığı hayvanlar yok olacak. Doğaya geri dönülmez zararlar verilecek. Şimdiden yaylamızın kenarından geçen çay kurudu bile. Sulak yerde yaşayan mandalarımız susuzluktan kıvranıyor. Hayvanlarımıza su bulabilmek için kilometrelerce yol giderek dağlardaki su kaynaklarına götürmek zorunda kalıyoruz onları” ifadelerini kullandı.“DİNAMİTLER PATLARKEN BİZ NEREYE KAÇACAĞIZ?”
“Yüreğimiz kan ağlıyor” diyen köylüler, şunları söyledi:
“Taş ocağı için 2 günde bir dinamitler patlatılacağı, bu dinamitler patlatılmadan önce bize haber verileceği söyleniyor yetkililer tarafından. Peki efendiler, siz dinamitleri patlatırken, biz 500 metreden bile kısa mesafede, dağın doruğunda yaşayan yayla halkı olarak, nereye kaçacağız? Peki ya o ormanda, toprağın üstünde ve altında yaşayan hayvanlar nereye kaçacak? Kesilecek 1500 ağacın yanı sıra, kesilmeyen ağaçların kökleri de zarar görmeyecek mi? Her yıl orman yangınlarıyla, HES projeleriyle yok edilen ağaçlarımıza öyle üzülüyoruz ki. Şimdi aynı şekilde sıranın Bolu Dağı'nın güzelim çam ormanlarına geldiğini düşündükçe, kepçe ve kamyonların dağımızı toz duman içine kattığını gördükçe yüreğimiz kan ağlıyor, ciğerimiz parçalanıyor.”ORMANLAR RANT UĞRUNA KATLEDİLİYOR!

“Biz Bolu Dağı'nda ağaç katliamına izin vermeyeceğiz. Bu güzelim doğanın ortasında taş ocağı istemiyoruz. Dedelerimizden ve nenelerimizden bize miras kalan bu güzelim doğamıza, güzel Bolu'muza, Bolu dağlarının bu güzel ormanlarına yüzyıllardır olduğu gibi, bundan sonra da gözümüz gibi bakacağız, koruyacağız. Yaylamızın burnunun dibinde, meralarımızda taş ocağı yapılmasına izin vermeyeceğiz. Ata toprağımızın talan edilmesine izin vermeyeceğiz. Biz bu topraklarda büyüdük. Çocuklarımızın ve torunlarımızın da bu topraklarda büyümesine engel olmak isteyenlere izin vermeyeceğiz. Bu mücadele bütün Bolu Halkının mücadelesidir. Bolu'muza, Bolu'muzun güzeller güzeli ormanlarına, yaylalarına sahip çıkma mücadelesidir. Birilerinin bitmez tükenmez para hırsıyla ağaçlarımızı, ormanlarımızı yok etmesine artık dur deme mücadelesidir.”

Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2022, 20:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER