BOLU'DA SOKAK HAYVANLARININ TOPLATILMASI KARARI ALINDI

Bolu İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre kent genelinde bulunan sokak hayvanlarının belediye tarafından toplatılmasına karar verildi.

BOLU'DA SOKAK HAYVANLARININ TOPLATILMASI KARARI ALINDI

Türkiye’de uzun yıllardır köpeklere yönelik sağlıklı bir kısırlaştırma politikası izlenmiyor. Giderek artan popülasyon ile baş etmek isteyen çoğu yerel yönetim çareyi köpekleri şehir dışına atmakta veya başka belediyelerin sınırları içine bırakmakta arıyor.

Öte yandan yaşamaları için kurulan barınaklar ise kötü koşullar nedeni ile hayvanseverlerin eleştirileri odağında iken Bolu İl Umumi Hıfzıssıha Meclisi tarafından kentteki sokak hayvanlarının toplatılması kararı alındı.

Bolu Valisi Erkan Kılıç başkanlığında toplanan İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, dün saat 09.00’da Abant Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Toplantıda alınan kararlar Bolu Valiliği’nin resmi internet sitesinde yayımlandı.

Yayımlanan kararlara göre kentte kuduz, paraziter hastalıklarla mücadele ve halkın güvenliğinin sağlanması gerekçesi ile sokak hayvanlarının Bolu Belediyesi tarafından toplatılması kararı alındı.

Ayrıca sahiplenilmemiş ve tehlike arz eden köpek ırklarının, Bolu Belediyesi ekipleri ve kolluk kuvvetlerinin desteği el konulmasına ve hayvan bakım evine götürülerek rehabilite edilmesi ve bakım evlerinde tutulması kararlaştırıldı.

Öte yandan hayvan barınağı kurma zorunluluğu olmayan belediyelerin ise, toplatılan sokak hayvanlarını en yakın bakım evlerine götürüp teslim etmesine ve bu hayvanların tedavi ve parazit mücadelesinin yapılması, aşılanması, kısırlaştırılması ve dijital kimliklendirilme yöntemleri ile işaretlenmesi yoluyla rehabilitasyonun yapılmasına karar verildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER