BOLU'DA SOKAK HAYVANLARININ TOPLATILMASI KARARI İPTAL EDİLDİ

Bolu İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi tarafından sahipsiz yasaklı ırkların ve sokak hayvanlarının toplatılması kararı Bolu Belediyesi Veteriner İşleri ve Hayvan Hakları Komisyonu'nun itirazı üzerine iptal edildi.

BOLU'DA SOKAK HAYVANLARININ TOPLATILMASI KARARI İPTAL EDİLDİ

Bolu Valisi Erkan Kılıç başkanlığında toplanan İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi Toplantısı, dün saat 09.00’da Abant Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

Toplantıda alınan kararlar Bolu Valiliği’nin resmi internet sitesinde yayımlandı. Yayımlanan kararlara göre kentte kuduz, paraziter hastalıklarla mücadele ve halkın güvenliğinin sağlanması gerekçesi ile sokak hayvanlarının Bolu Belediyesi tarafından toplatılması kararı alındı. Ayrıca sahiplenilmemiş ve tehlike arz eden köpek ırklarının, Bolu Belediyesi ekipleri ve kolluk kuvvetlerinin desteği el konulmasına ve hayvan bakım evine götürülerek rehabilite edilmesi ve bakım evlerinde tutulması kararlaştırıldı.

Öte yandan hayvan barınağı kurma zorunluluğu olmayan belediyelerin ise, toplatılan sokak hayvanlarını en yakın bakım evlerine götürüp teslim etmesine ve bu hayvanların tedavi ve parazit mücadelesinin yapılması, aşılanması, kısırlaştırılması ve dijital kimliklendirilme yöntemleri ile işaretlenmesi yoluyla rehabilitasyonun yapılmasına karar verildi.

Alınan karar doğrultusunda toplatılacak olan sokak hayvanlarının barınaklara mahkum edileceğini ifade eden Bolu Belediyesi Veteriner İşleri ve Hayvan Hakları Komisyonu'nun itirazı üzerine iptal edildi.

Güncelleme Tarihi: 08 Eylül 2022, 15:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER