BOLU'DAKİ KIZIL GEYİK AVI İHALESİNE YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI

Bolu'da 15 kızıl geyiğin avlanmasına yönelik ihaleyle ilgili mahkeme, yürütmeyi durdurma kararı verdi.

BOLU'DAKİ KIZIL GEYİK AVI İHALESİNE YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI

Tarım ve Orman Bakanlığı Milli Parklar Müdürlüğü tarafından Bolu'da 15 kızıl geyiğin avlanmasına yönelik ihaleyle ilgili Vegan Derneği Türkiye, ihalenin iptali için Bolu İdare Mahkemesi'ne 19 Ekim'de başvuru yaptı.

Başvuruyu değerlendiren mahkeme, ihaleye yönelik ara kararını açıkladı. Kararda, Bolu İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı aldı. Mahkeme, davalı Tarım ve Orman Bakanlığı, 'Dava konusu işlemin hukuki ve maddi' gerekçelerine dair ayrıntılı açıklamalar içeren belge ve raporların 15 gün içinde kendilerine ulaştırılması gerektiğini belirterek, 15 maddelik ara karar gereğinin tüm yönleriyle yerine getirilmesinin 'yasal zorunluluk' olduğunu vurguladı.


Dernek, kızıl geyiklerin avlanmasını geçici süreyle durduran ara kararı duyururken, 28 Şubat 2022 tarihine kadar planlanan avların durdurulmasına yönelik çağrı yaptı. Kızıl geyiklerin, Türkiye´nin taraf olduğu uluslararası sözleşmelerin yanı sıra iç mevzuat dahilinde bakanlığın koruma altına aldığı hayvan listesinde yer almasına rağmen, yerli-yabancı avcı ve acente kotalarıyla 'devlet misafiri ve diplomat kotası' listesinde yer aldığı, yine bakanlığın çıkardığı Av Turizmi Uygulama Talimatı kapsamında kızıl geyiklerin avlanmasına izin verildiği ifade edildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER