DOĞANIN GÜNDEMİ

DOĞANIN GÜNDEMİ

 • Nallıhan'ın Ayman Yaylasında taş ocağı yapımına karşı köylüler ayaklandı. İş makinelerinin talana başladığı anda müdahale eden köylüler, hayvanlarını da otlattıkları yaşam alanlarına sahip çıktılar. Seben’de yapılması planlanan bir HES için toplanacak taşların çevreye, hayvanlara, ormana ve doğal yaşam alanlarına büyük zarar vereceğini belirten Ayman Yaylası halkı taş ocağı için patlatılacak olan dinamitlerin hayvanlarına ve doğalarına zarar vereceğini düşündükleri için projeye karşı çıkıyorlar. Köylülerin kararlılığını 75 yaşında iş makinelerine karşı duran bir kadın şu şekilde özetliyor: "Burda büyüdük, burda karnımızı doyurduk. Yatarım buraya, ölümü alırlar. Yaptırmayız!"
   
 • Yeni av sezonu ile birlikte Bolu’nun da içerisinde bulunduğu geniş bir coğrafyada yaban hayvanları katliamı başlayacak. Geçen av sezonunda yaklaşık 7 bin yaban keçisi, karaca, kızıl geyik, ceylan ve yaban domuzunun öldürülmesine izin verildi.
   
 • Sakarya nehri yakınlarında, TÜVTÜRK ile özel bir marketin deposunun da bulunduğu bir arazide yer alan göletin içine saçılan zehirden kaynaklı tüm bölge halkı şikayetçi oldu. Yayılan kötü koku ve çevre katliamının denetlenmeyen şirketlerin atıklarından kaynaklı meydana geldiği belirtildi.
   
 • Geçtiğimiz hafta tomruk kesimi ile gündeme gelen Mudurnu Deresi atıklar nedeniyle siyaha döndü. Sakarya Nehrini besleyen önemli su kaynaklarının başında gelen Mudurnu Çayına bırakılan atıklar daha önce de defalarca gündem olmuştu.
   
 • Türk Plastik Sanayicileri Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) Başkanı Yavuz Eroğlu'nun duyurusunu yaptığı Türkiye'nin ilk tek kullanımlık plastik ürünler perakende zinciri kısa sürede yüzlerce tepki aldı. Dünya azaltmaya çalışırken, Türkiye’de plastik kullanımını artırmak adına çalışmalar yapılması eleştirildi.

Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2021, 14:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER