DOĞANIN SERMAYE İLE İMTİHANI

DOĞANIN SERMAYE İLE İMTİHANI

Geçtiğimiz yılın Ağustos ayında Karadenizli genç bir köylü; kesilmiş ağaçları, çıplak kalmış dağları göstererek HES yapımına karşı veryansın ediyordu. Yaşam alanlarını savunurken kurduğu cümlenin akıllara kazınması gerekiyor: "Bu adamlar buradan paralarını kazanıp, dünyanın en güzel yerlerine çocuklarını yerleştirecekler ama bizim gidecek başka yerimiz yok." Burası bizim yurdumuz, talan edilmesini istemiyoruz diyordu, dinlemediler. Hatta jandarma baskısı ile köyden bile kovulmuş.

Metin Lokumcu... 10 yıl önce, Hopa'da yapılması planlanan HES'lere karşı sesini yükseltti. Toprağını, doğasını korumak istedi. Biliyordu ki doğayı rant uğruna bu denli rahatsız etmek tüm dengeleri değiştirecek ve sonunda bir çok doğal afete sebebiyet verecekti. Dinlemediler. Dinlemedikleri gibi bir protesto gösterisinde polis saldırısı sonucu hayatını kaybetti.

Binlerce sedir ve kızılçam ağacını yanı sıra yabani hayvanları korumak istemişlerdi... 61 yaşlarında Finike'li bir çiftti Ali Ulvi ve Aysin Büyüknohutçu. ÇED raporu bile olmadan ormanın kalbini oyacak "Bartu Mermer" ocaklarına karşı 50 köylü olarak dava açmışlardı. 9 Mayıs 2017 tarihinde yayladaki evlerinde ölü bulundular, davaları hala sürüyor.

Dünya dönüyorsa bu sıradan ve yürekli insanların yüzü suyu hürmetine dönüyor olmalı. Fakat bu hürmet de bir yere kadar ve görmekteyiz ki yerkürenin sabrı taşıyor. Bunun tek nedeni ise kar hırsından başka hiç bir duygusu olmayan kapitalizmin insan ile doğa arasındaki dengeyi inatla bozma gayesi. Tek neden Kastamonu'da hali hazırda devam eden 40 tane HES projesini var eden zihniyet.

Ormanlar, kesilip yerlerine tekrar binlerce ağaç dikilebilecek ve hiç bir şey yokmuş gibi devam edebilecek dekoratif nesneler değildir. Milyonlarca yıllık doğal döngünün kalbidir ormanlar ve üç tane büyük sunta şirketi daha çok kar etsin diye piyasaya devredilirse, hepimizin sonu felaket olur.

Daha fazla felaket istemiyorsak elimizdeki tek seçenek bilime, sıradan ve yürekli insanların sesine ses vermek.

Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2021, 15:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER