DOĞAYA DEĞİL RANTA GİDEN YOL:YEDİGÖLLER ÇEVRE YOLU!

Hayvan, bitki, ağaç ve çiçek çeşitliliği bakımından zengin olan ve 1965 yılında Milli Park alanı olarak ilan edilen Yedigöller Milli Parkı’nda sathi kaplamanın uygulanacağı 11 kilometrelik çevre yolu nedeniyle yüzlerce ağaç kesildi.

DOĞAYA DEĞİL RANTA GİDEN YOL:YEDİGÖLLER ÇEVRE YOLU!

ÖZEL HABER

Tarım ve Orman Bakan yardımcısı Fatih Metin,2021 yılının Ocak ayında “Yedigöller etrafından çevre yolu yapacağız” diyerek Bolu halkına müjdeli(!) birhaber verirken 2020 yılının Eylül ayında çevre yolu yapım ihalesine çıkıldığı hemen akabinde ise yol yapım çalışmalarına başlandığı tespit edildi.Aradan geçen süre zarfında Yedigöller Milli Parkı’nda yapımına başlanan 11 kilometrelik çevre yolu nedeniyle sayısız ağaç kesilirken yolun yan tarafında bulunan ağaçların üzerine ise molozların atıldığı ve iş makineleri tarafından ağaçların ezildiği gözlemlendi. Türkiye’nin en güzel karışık doğal ormanlarına sahip olan Yedigöller Milli Parkı’nda yapılan çevre yolunda ise sathi kaplamanın uygulanacağı öğrenildi.DOĞA KATLİAMINA STK’LAR SESSİZ KALDI!
Kayın, gürgen, meşe, kızılağaç, akçaağaç, karaağaç, titrek kavak, sarı ve karaçam, köknar, fındık, ıhlamur ve dişbudak gibi ağaç türlerinin yanı sıra Porsuk gibi nesli azalmakta olan bitki türleri ile doğal güzellikleri içinde barındıran ve her yıl binlerce ziyaretçiye ev sahipliği yapan Yedigöller’in ranta kurban edilmesine Boluluların ve STK’ların sessiz kalması dikkat çekti.

AMAÇ DAHA ÇOK İNSANSA 10 YOL YAPILSIN!
Yedigöller Milli Parkı’nda yapılan çevre yoluna ilişkin açıklamalarda bulunan Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi (BAİBÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Hidrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Okan Külköylüoğlu, “Yedigöller’de tahmin edilemeyen şey oraya kaç kişinin gideceğinin hesaplanamamasıdır.Halbuki doğanın ve her ortamın bir taşıma kapasitesi var. Yedigöller’in hafta içi ve hafta sonu hangi saatlerde kaç kişinin geleceği hesaplanabilirdi, yani yol yapılmadan önce ve sonrası için. Çıkan sonuca göre randevu sistemi oluşturulur. İnsanlarda randevu ile gelir ki sıkışma olmasın.Yedigöller’e yol yapıldı. Daha çok insan gelecek. Amaç ne? Daha çok insan mı gelsin? O zaman bir değil 10 tane yol açın. Daha çok insan gitsin” diyerek tepki gösterdi.GÖLÜN KURUMA NEDENİ İNSANLAR VE YOLLAR
Yedigöller’in göllerinden biri olan Sazlıgöl’ün zaman zaman kuruduğunu ifade eden Külköylüoğlu, “Yedigöller’e yol yapıldı. Daha çok insan gelecek. Amaç ne? Daha çok insan mı gelsin? O zaman bir değil 10 tane yol açın. Daha çok insan gitsin. Hatta teleferik yapılsın veya bir havaalanı yapılsın. Eğer amaç insansa Yedigöller’i merkeze getirelim. Bu iş değil. Ben yaptım oldu, bir şey olmaz değil. Örneğin Yedigöller’in göllerinden biri olan Sazlıgöl, zaman zaman kurur. Gölün kendi yapısı yanında bunun en büyük sebeplerinden biri geçen yollardan ve insan etkisidir. Zamanla toprak doluyor Sazlıgöl’e. İlerleyen süreçte de böyle sürerse Sazlıgöl artık olmayacak. Yedigöller’de artık ‘Altıgöller’ olacak” dedi.

NİTELİĞİNİ VE NİCELİĞİNİ BOZACAK, PARA KAZANILACAK!
Yedigöller çevre yoluna tepki gösteren CHP Bolu İl Başkanı Kazım Karsu ise, çevre yolunun Yedigöller Milli Parkı’nın niteliğini ve niceliğini bozacağını ifade ederek şunları söyledi: “Ülkenin güzel yerlerini tanrının bize bahşettiği o güzellikleri gelecek nesillere aktarabilmemiz lazım. Geleceğe aktarmayıp, paraya veya dolara çevirmek benim fikrimde yok. Bizden sonraki nesillere bugün olduğu gibi güzelliklerini aktarmamız gerekir. Bu güzellikleri bozmamak şartı ile oralara yol yapılabilir. Ama oranın kapasitesi kadar yol yapılmalı. Oranın niteliğini, niceliğini bozacak,para kazanılacak. Ama ilerde insanlar o güzellikleri mahvolmuş bir halde görecekse yol yapılmasına karşıyım. Bu güzellikleri gelecek nesillere aktarabileceğimiz yolları aramamız lazım. Onlar bizim bacasız fabrikalarımız aslında. Doğayı, suyu, havayı, yeri ve ormanı kirletmez. Bunlardan uzun vadede istifade etmemiz lazım. Bugün oraları talan edelim para alalım ama yarınki nesillere ‘ya bizim büyüklerimiz niye böyle yaptı’ dedirtmememiz lazım.”

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2021, 12:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER