EĞİTİM SEN:BU YAŞAM HAKKI MÜCADELESİDİR!

Eğitim Sen Bolu Şubesi Yürütme Kurulu, Ayman Yaylası Karaköse mevkiinde yapılması planlanan taş ocağına karşı direnen köylülerle bir araya gelerek basın açıklamasında bulundu. Açıklamada, "Yaşam alanlarımızın bir bir elimizden alındığı, şirketlerin doğayı talan edip arkalarına bile bakmadan çekip gittiği bir ortamda Ayman Yaylası’ında yürütülen mücadele çok kıymetlidir,  çünkü bu bir yaşam hakkı mücadelesidir"denildi.

EĞİTİM SEN:BU YAŞAM HAKKI MÜCADELESİDİR!

Eğitim Sen Bolu Şubesi Yürütme Kurulu, Devlet Su İşleri(DSİ) tarafından Ayman Yaylası Karaköse mevkiinde yapılmak istenen taş ocağına karşı direnen köylülere ziyarette bulundu. 

KIYILAR,ORMANLAR, YAYLALAR YANDAŞLARA!

Taş ocağının yapılacağı Karaköse mevkiinde incelemelerde bulunan Eğitim Sen Bolu Şubesi Yürütme Kurulu basın açıklamasında bulundu. Yürütme Kurulu adına açıklamayı okuyan Eğitim Sen Bolu Şube Sekreteri Dilek Çakman, siyasi iktidarın bir yandan “yeşil dönüşüm” "yeşil kalkınma” hedeflerini dile getirirken bir yandan da kıyıları, ormanları, meraları, yaylaları; enerji tekellerine, maden firmalarına, turizm yatırımcılarına, yandaş inşaat şirketlerine birer birer tahsis ettiğini belirtti.

SERMAYENİN ÇIKARLARI KÖYLÜLERİN HAKKINI GASP EDİYOR!

Ayman Yaylası’nda taş ocağı projesine izin verilerek çevre katliamlarına bir yenisinin daha ekleneceğini vurgulayan Çakman, “Derelerimiz, ormanlarımız, sit alanlarımız, madenlerimiz çevresel etkileri düşünülmeyen, sadece kar odaklı politikalara alet ediliyor. Kanal İstanbul, Kaz Dağları, Munzur, Marmara Denizi, İkizdere ve birçok doğal yaşam alanının yok edilmeye çalışıldığı bir ortamda şimdi de bir nefeslik uzağımızda bulunan Ayman yaylasında, taş ocağı  projesine izin verilerek  çevre katliamlarına bir yenisi daha eklenmek isteniyor. Sermayenin çıkarları için makinelerin ezdiği ve bir yığın haline getirdiği ağaçlar, toprak, kayalar gibi Ayman yaylası sakinlerinin demokratik hakkı olan kendi kaderini belirleme hakkı da buldozerlerle çiğnenip kenara atılmaya çalışılıyor” dedi.ÇEVRE KATLİAMI TÜM İNSANLIĞI NEFESSİZ BIRAKACAK

Bölgede kurulacak olan taş ocağının neden olacağı felaketlere değinen Çakman, “Ayman Yaylası’nda kurulacak olan bir taş ocağı, yaylada yaşayan halkın hem sağlığını hem de geçim kaynaklarını elinden alacak geride kimyasal maddelerin bulaştığı sular, ekolojik yapısı bozulmuş toprak ve tüm dengesi bozulmuş yaban hayatı kalacaktır. Yıllanmış ağaçların yok edileceği, birçok yaban hayvanının yaşam alanını kaybedeceği, dinamitlerle yerin talan edileceği çevre katliamı, sadece Ayman yaylası sakinlerini değil tüm insanlığı nefessiz bırakacak projelerin adımlarından biri olacaktır. Yaşam alanlarımızın bir bir elimizden alındığı, şirketlerin doğayı talan edip arkalarına bile bakmadan çekip gittiği bir ortamda Ayman Yaylası’ında yürütülen mücadele çok kıymetlidir,  çünkü bu bir yaşam hakkı mücadelesidir” ifadelerine yer verdi.

“YAYLAMA DOKUNMA”

Son olarak Ayman Yaylası köylülerinin mücadelesine değinen Dilek Çakman, şunları söyledi:
“Bugün ülkemizin her köşesinde yükselen bu ses yalnızca ekolojik yıkıma karşı verilen bir mücadelenin sesi değildir. Bu, bütün insanlık uğruna yeni bir ekonomi, yeni bir enerji sistemi, yeni bir demokrasi, gezegenle ve birbirimizle yeni bir ilişki kurma mücadelesidir. Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası olarak; doğayı, emeği ve insanlığın geleceğini sömürmeye dayalı olan bu “kazıp almacı” anlayışa karşı çıkıyor, bugünümüz ve geleceğimiz için bir uyarıya dönüştürmenin mücadelesini veriyoruz. Gelecek nesillerin doğaya saygı duyarak, onu bir meta olarak görmeyip hayatın bir parçası olarak kabul edecek şekilde yetişmesi ve bu felaketlere karşı duyarlı olabilmesi için iklim krizinin müfredata dahil edilmesini talep ediyoruz. Dün olduğu gibi bugün de doğa talanını yapanlara, yaptıranlara, izin verenlere, susarak ekolojik suça ortak olanlara karşı Yaşam alanlarımızı korumaya devam edeceğiz. Buradan tekrar haykırıyoruz; Ağacıma, Suyuma, Toprağıma, Tohumuma, Köyüme, Kentime, Parkıma ve YAYLAMA DOKUNMA!”

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2021, 19:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER