GEREDE ÇAYI’NDAN ZEHİR AKMAYA DEVAM EDİYOR

Gerede ilçesinde onlarca köyden geçen çayda gözle görülür kirlenme devam ediyor. Çevre işletmelerin atıklarını bıraktığı iddia edilen dere suyunda renk değişimi ve kirlilik fark edilirken balık ölümleri de gözleniyor.

GEREDE ÇAYI’NDAN ZEHİR AKMAYA DEVAM EDİYOR

Bölgedeki sanayi kuruluşlarının artışı ve denetimsizliklerle birlikte Gerede Çayındaki kirlilik her geçen gün artarak büyüyor. Çevreye yaydığı kötü koku ve hastalıklar nedeniyle her sene haberlere konu olan Gerede Çay’ında kirlilik yaşamı olumsuz olarak etkilemeye devam ediyor.

Daha önce de balık ölümleriyle gündeme gelen Gerede Çayı için, yurttaşların yetkililere şikâyetlerini iletmesi sonucu, Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından yapılan incelemede kimi sanayi kuruluşlarına cezai işlem uygulanmıştı.

YETKİLİLERİN CEVABI NE OLACAK?

Kimi yurttaşlar ise yıllardır şikayetçi oldukları kirlenmeye çözüm getirilmemiş olmasını, yetkililerin görevlerini yerine getirmediğinden kaynaklı olduğunu düşünüyor. Her yıl gündeme gelen kirlilik hakkında Gerede Belediyesi ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün ne cevap vereceği ise merakla bekleniyor.

İSLAMOĞLU: DEREDE SU AKAR ZEHİR DEĞİL

Çevre programları yapımcısı ve doğa aktivisti Güven İslamoğlu’da Bolu’nun Gerede ilçesinde bulunan çaydaki kirlenmelere sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla dikkat çekerek “Su yok su !!! İçecek su bulamayacağız ! Hale bak !!! Bolu Gerede Ulusu (Kocaçay) deresi... Deri,iplik ve jelatin fabrikalarının atıkları dereye akıyor. DEREDE SU AKAR ZEHİR DEĞİL. İstanbul'un suyu da Bolu'da geliyor...” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2023, 21:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER